6 נשים שעשו לנו נחת השנה

הן נלחמות, מנצחות, מזיזות דברים, לא מוותרות, ממציאות את עצמן מחדש ומקדמות נשים אחרות - הנה הנשים שעשו לנו את השנה החולפת. טוב שאתן איתנו, חברות

21/09/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

1. ח"כ עליזה לביא

בסופו של דבר, כל שינוי במצב הנשים בישראל תלוי בכסף, קודם כל כסף, השתכרות שווה שתאפשר להן לחיות כשוות בחברה המפלה הזו. את ההנחה הבסיסית הזו, אלמנטרית גם בלי לימודי מגדר, הבינה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא, וגם עשתה: הצעת חוק שלה שאושרה קובעת כי עובדת שהשתכרה פחות מעמיתה הגבר באותו תפקיד תוכל לתבוע פיצויים לפי חוק שכר שווה: הן בגין הפגיעה בכבודה ובמעמדה המקצועי והן בגין הפרשי השכר. בנוסף התיקון מעגן הגנה על עובדת מהתנכלות המעסיק במקרה של תביעה כזו. זהו חוק שראוי להיכנס לדברי הימים של המאבק לשיוויון מגדרי בישראל. ההישג הזה לא מובן מאליו גם בהשוואה למשמשות הקודמות בתפקיד הזה. אולי זה מוכיח שעלינו לתבוע כי חברי כנסת ושרים הממונים לתפקיד יהיו בעלי רקע קודם והבנה בתחום שלהם, כנוהל בחוק, ולא שמעתם אותי מזכירה את לימור לבנת או ציפי לבני.

עוד בהקשר הזה ראוי לשבח את היוזמה של ח"כ לביא: הקמת וועדה בראשותה במשרד האוצר שמטרתה בחינת תקציב המדינה בהיבט מגדרי עם התייחסות לנשים. חלק מהמלצות העבודה כבר ייושמו בתקציב 2015. המאבק ליישום ההחלטה להקמת 400 מעונות לתינוקות שהתקבלה כבר אחרי ועדת טרכטנברג אבל נתקעה בואקום הבירוקרטיה הארור. הלאה – הזכות למגורי ההורה שיש לו המשמורת על הילדים בדירה ציבורית אחרי הגירושין, ביטול השיפוי הביטוחי למטרידים מינית בעבודה, תקנות נגד הטרדה מינית באקדמיה, וייצוג נשים בוועדות, ברשויות מוניציפליות ופורץ דרך במיוחד – גם במועצות הדתיות. על שלל פעילותה אפשר לקרוא כאן. 

עליזה לביא

2. ח"כ סתיו שפיר

לאחרונה פורסמה "מוסף הארץ" כתבת שער עם סתיו שפיר, בה הצטלמה בשמלה קצרה יחסית, רעמתה הג'ינג'ית זוהרת, והיא נראית – אי אפשר להתעלם, סקסית. ברשת החברתית צפו מיד ויכוחים על הצילום הזה, מקטרגיו טענו כי הוא מקעקע את רצינותה ומחליש אותה, כי היא לא נראית בו כחברת כנסת ומוזילה את מעמדה. הטיעונים האלו מקוממים, מיושנים ואפילו שוביניסטים. למשכן הכנסת יש להתלבש באופן הולם, אולם אשה צעירה שהיא גם עוד דברים מלבד תפקיד בחליפה יכולה וצריכה לבטא את הגיל שלה, הטעם שלה וכן, גם המיניות שלה.

שפיר היא הפתעה. מבין מנהיגי המחאה היא נראתה ב2011 כמי שתרכב עליה לפוליטיקה לטובתה האישית בלבד, אבל יש להודות שהיא פועלת, גם אם היא יודעת לקבל לפעילותה רווח תקשורתי, זה חלק מתפקידה. בסערה האחרונה היא תבעה מיו"ר ועדת הכספים, סלומינסקי לחשוף אם החליט לשנות דעתו ולתמוך בחוק מע"מ אפס אחוז של שר האוצר לפיד, בתמורה להעברת 20 מיליון ש"ח להתנחלויות, כלומר שוחד פוליטי. שפיר גם התנגדה להעברת הכסף להתנחלויות, בשלהי מלחמת צוק איתן, כשאחד מהסעיפים של הכסף הנדרש הוא טיפול פסיכולוגי לנוער בשטחים, במקביל קוצצו תקציבים ליישובי עוטף עזה ומשרד האוצר סירב לקרוא ל"צוק איתן" מלחמה כדי לא לשלם ליישובים שנפגעו פגיעה כלכלית אנושה ב8 השנים האחרונות ובמיוחד השנה.

"כל העיתונות מלאה היום בסיפורי דילים פוליטיים בין מפלגות קואליציה, ודווקא כאלה שהבטיחו פוליטיקה חדשה. הפוליטיקה לא צריכה להיות מלאה בדילים מלוכלכים. אם יש דילים כאלה — בבקשה תפרסמו אותם. שהציבור יידע כמה כסף עולה לו חוק המע"מ, כמה כסף עולים חוקים אחרים. הסכמים קואליציוניים צריכים להיות חשופים", אמרה שפיר בדיון המתוקשר ההוא בוועדת הכספים, והבהירה את התפקיד החשוב שלקחה לעצמה. שפיר מתבלטת על רקע החידלון הגמור של מפלגת העבודה והי"ור הרצוג בפרט. ההתנגדות הקולנית והמעשית שלה לקומבינות המעוותות שפוגעות באיכות החיים שלנו, וההתעקשות לחשוף הסכמים רקובים שהיו בדרך כלל בחשכה, מוסיפים לה נקודות רבות. כדאי גם לציין לטובה את מאבקה לתיקון שוק שכירות הדירות בישראל, והצעת החוק לעשרות אלפי דירות בנות השגה  שהיא מקדמת. את פרוט הצבעותיה בהצעות חוק בכנסת אפשר לראות באתר משמר הכנסת. 

צפו בעימות בועדת הכספים, כאן >>

3. ירדן ג'רבי 

הג'ודוקא הישראלית המוכשרת זכתה באליפות העולם 2013 ובסגנות אליפות העולם ב-2014, ומדורגת כרגע במקום הראשון בדירוג העולמי. זהו הישג ספורטיבי אדיר, אבל לא מפתיע: גרבי הייתה 6 פעמים אלופת ישראל בג'ודו והולכת בדרך ההרואית שהתוותה החלוצה המיתולוגית בתחום יעל ארד. היא המציאה מהלך שזיכה אותה באליפות העולם, "חניקת ג'רבי" והפך למזוהה איתה ונקרא על שמה, כשרבים מעמיתיה משתמשים בו, אולם לאחרונה אסרה התאחדות הג'ודו לבצע אותו, שכן הוא גורם להתעלפות, כפי שקרה לחברתה הטובה שהתמודדה מולה, קלריס הצרפתיה,  בקרב בו ניצחה ב2013. נתראה באולימפיאדה הבאה בברזיל, משעמם זה לא יהיה.

Gerbi of Israel reacts after receiving her gold medal after defeating Agbegnenou of France in women's under 63kg final match at the 2013 Judo World Championships in Rio de Janeiro

4. שריל סנדברג

האשה החזקה במעצמת פייסבוק מציגה פעילות מרשימה למען קידום מעמדן של נשים בעולם העבודה ובטכנולוגיה. סמנכ"לית התפעול של צוקרברג, האחראית על הפעילות העסקית של החברה יכלה בהחלט להתרכז בקידום האינדיבידואלי שלה אבל בחרה להשתמש בכוחה כדי לחזק אחרות שיש להן פחות קשרים וכוח לעת עתה. היא הקימה מיזם רשת, קהילה לנשים המיועדת להשתמש בחוויתיהן, קולן וניסיונן כדי להוות השראה לאחרות, ומקיימת גם מפגשים פיסיים כדי ללוות נשים בצורה משמעותית. גם אתר המעניק מידע לאמהות הוא בין היוזמות שלה, ואת תמצית השקפת העולם שלה היא ניסחה בספר "lean in", שתורגם בעברית ל"לפרוץ קדימה", ומבטא את האקטיביות שלה היא מצפה מצד נשים אשר רוצות לא להישאר מאחור.

מתוך חלקים בספר שפורסמו בסלונה: "אם הדור שלי היה נאיבי יתר על המידה, ייתכן שהדורות הבאים מעשיים מדי. אנו ידענו מעט מדי, ועכשיו בנות יודעות יותר מדי. הבנות שגדלות היום אינן הדור הראשון שנהנה מהזדמנויות שוות, אבל הן הראשונות שיודעות שכל ההזדמנויות האלה אינן בהכרח מיתרגמות להישגים מקצועיים. רבות מהבנות האלה ראו את אמותיהן “עושות הכול” – גם קריירה וגם משפחה – ואז מחליטות שצריך לוותר על משהו. ה'משהו' הזה היה בדרך כלל הקריירות שלהן".

שריל סנדברג, צילום: gettyimages

5. שרית ישי לוי

"מלכת היופי של ירושלים", הרומן שפרסמה לפני שנה שרית ישי לוי, כתבת סלונה האהובה, כיכב בצמרת טבלת רבי המכר במשך למעלה מ40 שבועות, והוא עדיין ברשימה, עם מכירות של עשרות אלפי עותקים, תופעה נדירה בתקופה הזו. בעקבות ההצלחה היא עורכת סיורים בירושלים, מרצה וכעת גם מעבדת עם צדי צרפתי את הספר להצגה ועם מיכה שרפשטיין לסרט קולנוע.

לוי הצליחה "להמציא את עצמה מחדש" אחרי גיל 60, כשהיא בשלהי קריירת העיתונות שלה שלא באשמתה, בתרבות שמפלה נשים בתקשורת על גילן. מי שהייתה ידועה בשנים האחרונות כ"גרושתו של גדעון לוי", הזכירה לנו כמה תוכן יש בה גם בלעדיו. בראיון למיה סלע ב"גלריה", סיפרה ישי לוי: "כן, העיתונות מסרסת, היו שתי סיבות. הראשונה היא שקצת פחדתי ממה יגידו. מה פתאום סופרת, מה לה ולזה. פחדתי מהברנז'ה. היום אני כל כך לא בברנז'ה, שזה נשמע לי מופרך ומטומטם. חוץ מזה, כתיבה עיתונאית היא מאוד סיסטמטית, יש לך השיטה שלך ואת שבויה בתוכה. אני גם לוקחת בפרופורציה את ההצלחה הזאת. זה היה יכול להעביר אותי על דעתי. זה קורה לאנשים צעירים כל הזמן, האגו שלהם ממריא לשמים ואחר כך הנחיתה קשה".

שרית נחלצה בכוחות עצמה ממלכוד מקצועי ותרבותי, בעזרת הסיפור שבער לה לספר, והבעירה הזו הפכה לספר שכבש את הקוראים.

שרית ישי לוי, צילום: אלעד דוד באדיבות עולם האשה

6. אילן פלד

הוא גבר, אבל השתחל לרשימה כי את מירב הנחת אילן פלד עושה לנו כשהוא לובש חצאית. הדמויות הנשיות שלו מצחיקות אותנו. סדרת הפרסומות המבריקות שלו לדגנים (דנית, זמרת חתונות), זכתה לשבחים גורפים מהקונצנזוס, הדמות הפכה לפולחנית תוך דקה ורבע. ולמרות המעמד הזה, הוא ההצליח להתחכם למיינסטרים: אמנם הפינה שלו ב"ארץ נהדרת" ירדה מהאוויר, אבל הסרטון "תמיד עולה המנגינה", פרודיה על הלהקות הצבאיות בשלהי צוק איתן, הפך ויראלי, וזכה למעל רבע מיליון צפיות. מבקרי הטלוויזיה הגדירו את התוכניות שלו כמתוחכמות, מסעירות ומצחיקות. ומה שהופך אותו לדמות אניגמטית שערכה רק עולה הוא העובדה שהוא מסרב לשתף פעולה עם התקשורת וגם התמסרותו למסך מדודה, קמצנית וקשה להשגה: "אילן לא מעוניין להתפשר והוא יכול להרשות לעצמו לא להתפשר כי זה לא העיסוק המרכזי שלו. הוא פרפקציוניסט והוא רוצה לעשות את מה שהוא רוצה, בלי שיישבו לו על החיים. אז אולי הוא לא כל יום על המסך, אבל כל הבלחה שלו היא יהלום", אומר יוצר טלוויזיה לכתבה על חידת פלד בהארץ.

 

>> לנשים נוספות שעשו לנו נחת, הכנסו לקרוא על 4 העיתונאיות שסיפקו את הסחורה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה