מה הקשר בין אלימות וכסף?

אם בן זוגך גורם לך להרגיש רע בכל הקשור לכסף, מסתיר מידע על רכוש ומתייחס אלייך בזלזול צריכות להידלק נורות אדומות. מה עושים במקרים אלו ואיך יוצאים מהמצב?

04/09/2014
מכי נאמן קבלו עדכונים ממכי
  • RSS

שאלה גדולה ורצינית שקשה לענות עליה מיד, וגם לעיתים קשה לשים את האצבע היכן בדיוק הבעיה, כי גילויי האלימות יכולים להיות סמויים. ולכן כדי להגדירה ולהמחישה אבקש מכן לדמות לרגע סיטואציות שונות בה מתקיים הקשר הזה, הנה לפניכן מספר מצבים: נניח שאתן בנות 30 פלוס, נפגשות בבית של חברה טובה, והיא מספרת לכן ששמעה בעבודה על מישהי נשואה שבעלה גורם לה להרגיש רע עם עצמה בכל מה שקשור לכסף, מקצה לה כסף להוצאות הבית, מסתיר ממנה מידע על הרכוש והתקציב המשותפים, אומר לה שאיזה מזל שהם לא צריכים להסתמך על העבודה שלה כי אחרת היו מתים מרעב, וכמה הוא עובד קשה ובנוסף לכל היא בכלל לא מתביישת להתלונן שקשה לה.

או נניח שאתן ממש צעירות בשנות ה-20 שלכן, ואתן רואות את החברה שלכן יוצאת עם גבר אמיד שתוך חודש קנה לה מכונית, והיא אומרת שהיא כל כך אסירת תודה שהיא מוכנה לעשות בשבילו הכול, כל מה שיגיד לה. גם אם הוא נותן לה לפעמים להרגיש רע ושבדומה לכל הרכישות שביצע עבורה, היא מרגישה שהיא עוד רכישה שלו. כאילו אמר: "אני משלם, אז את שלי, את הרכוש שלי". ונניח שאת קוראת בעיתון כתבה על אישה שאומרת: "אני מובטלת כבר כמעט שנה ולמרות שלא טוב לי בזוגיות, הוא משפיל אותי ומתייחס אלי בזלזול ליד משפחה וחברים, אני לא יכולה לעזוב כי בעלי מפרנס אותי. לאן אני אלך, לרחוב? אני אחזור להורים? אז אני נשארת.

ועכשיו נחזור ברשותכן לשאלה, האם אתן מוצאות שבסיטואציות הללו יש פוטנציאל להתפתח לאלימות? האם הייתן קמות ומזהירות את הנשים הללו, מה הייתן מייעצות להן לעשות? ומה לדעתכן  גברים היו עונים על אותן השאלות?

אלימות כלכלית. צילום: שאטרסטוק

סקר שנערך על ידי עמותת "רוח נשית" מציג פער גדול בגישה בין גברים לנשים. על פי הסקר, באופן מובהק, גברים חושבים פחות מנשים שתלות כלכלית היא הסיבה המרכזית, המונעת יציאה ממעגל האלימות במשפחה.

מסתבר כי גם אם לגברים יש חברה שבעלה מונע ממנה לצאת לעבוד מחוץ לבית, מסתיר ממנה מידע על הרכוש והתקציב המשותפים הם לא היו מתערבים: 32% מהגברים השיבו כי אמנם לא רואים בכך כהתנהלות תקינה אך זה עניין פרטי של בני הזוג ו-3% נוספים אף לא רואים בכך בעיה. לעומתם, 83% מהנשים רואות בכך כסימנים מקדימים לאלימות והיו מזהירות את חברתן, חלקן אף היו מסיעות לה לקבל עזרה מקצועית.

אם הייתן יכולות לשלוף עכשיו מהתיק שלכן עלון מידע ולתת אותו לנשים הללו, והיינו צריכות לנסח יחד את המידע החשוב על הסכנות והנזקים שעלולים לארוב לנשים בשל התלות הכלכלית, מה היה כתוב בו? חשבו על עלון קצר במילים פשוטות, שהייתן יכולות לשלוף מהתיק בכל פעם שאתן עדות ראייה או שמיעה למקרים דומים. כדי להיעזר בידע קודם תנסו לחשוב על עלון שמסביר מהם נזקי השמש העלולים להוביל למחלת הסרטן. זוכרות שפעם כולנו השתזפנו בשמש הלוהטת עד לדרגת כוויה, בלי מודעות לנזקים ההרסניים של השמש? היום המודעות גבוהה וברור לכולם שיש קשר בין נזקי שמש לבין מחלת הסרטן!

הפחד הגדול של נשים

אני חוזרת לעלון, מה יהיה כתוב בו? מה יעורר מחשבה וסימני שאלה אצל נשים, יגרום לנשים לעצור ולחשוב אם הן לא בקבוצת סיכון, או מכירות מישהי שכבר שם. אני משערת שהתשובות המידיות שלכן יהיו להזהיר נשים מהסכנות האורבות להן ולהתריע בפניהן שפשוט יקומו וילכו ויפה שעה אחת קודם. אבל הגרוע מכל לא תלוי בנו כלל. יש מספר טקטיקות של שליטה ופיקוח בהם נוקט התוקפן כלפי הקורבן שלו כדי להשאירו במצב של תלות ונזקקות וכדי להמשיך ולתת לעצמו לגיטימציה לפגיעה חוזרת ולה סיבה טובה להאמין שהיא לא יכולה בלעדיו וברגע שתעזוב אותו יהרסו חייה.

אחד המנגנונים הפחות מדוברים הוא יצירת תלות כלכלית בבת הזוג. אחד הפחדים הגדולים של נשים הוא הפחד הכלכלי, אולי בגלל שזהו התחום שאנחנו הכי פחות שולטות בו, שתמיד היה נחלתם של הגברים, מתוך כך הפחד לקום ולעזוב בן זוג שאנו נסמכות עליו כלכלית מעורר מיד את האינסטינקטים ההישרדותיים, הפחד לעזוב אותו, להתגרש, להתלונן במשטרה הוא הפחד להתדרדר לעוני, במידה והבעל ישלח למאסר או יעזוב ללא הסכם מזונות. הפחד שמא לא יהיה כסף ולא יהיה מקום לגור בו, לא יהיה סידור לילדים, תחבורה, או כסף זמין. כאשר בן הזוג שולט במשאבים ונמנעת מהאישה חוויית תעסוקה וניסיון תעסוקתי משמעותי, כל זה מפחיד.

*****

מכי נאמן היא מנכ"לית עמותת רוח נשית.

בכנס "מה בין תלות כלכלית לאלימות כלפי נשים?" ביוזמת עמותת 'רוח נשית' בשיתוף בית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל של אונ' תל אביב, ידונו לראשונה בישראל נשות ואנשי מקצוע ונבחרי הציבור בקשר המתקיים בין תלות כלכלית לאלימות ובין עצמאות כלכלית ויציאה ממעגל האלימות. אורחת כבוד: פרופסור ליסה בראש מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת פיטסבורג, אשר תציג לראשונה בארץ את מחקרה ואת ספרה העוסק בנושא הכנס.

הכנס יתקיים ב-9 בספטמבר, בין השעות 8:30-15:30, אוניברסיטת תל אביב, בנין הפקולטה להנדסה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך