מיהי "אנה פרנק הפלסטינית"?

פארה בייקר, נערה פלסטינית בת 16 עם 209,000 עוקבים בטוויטר, מתעדת את המצב בעזה מנקודת ראותה, כולל התמיכה בחמאס וההתנגדות לנו, הציונים. איך הפכה לסנסציית רשת ומה אפשר ללמוד מהסיפור שלה?

31/08/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

המלחמה האחרונה (אמן!) בעזה הולידה תופעת רשת מרתקת מקרב העם הפלשתיני. קוראים לה פארה בייקר, שם אמריקאי לנערה עזתית בת 16, ויש לה 209,000 עוקבים בטוויטר, אשר עוקבים אחרי דיווחיה הדרמטיים, המתעדים במילים, וידאו ותמונות זירת מלחמה מקרוב, מאז יולי האחרון שאותו החלה עם 4,500 עוקבים. המדיה איתרה את התופעה הויראלית שהיא, ואת הסיפור האישי החזק והעיתונות העולמית כבר התייחסה אליה בכמה כתבות, כולל ראיונות באנ.בי.סי ואל ג'זירה.  סיום הקרבות לא הפסיקו את דיווחיה מהחורבן שנותר ברצועה, וכן את רוח לוחמת החופש שהיא חדורה בה ורק התעצמה בעזרת תשומת הלב הזו והשנאה היוקדת שפיתחה לציונים, כפי שהיא קוראת לנו,  בעקבות האימה שחיה בה בחודשיים האלו.

"אנה פרנק המודרנית" היא מכנה את עצמה לאחרונה, בכינוי שהוא מסמר בעין הקורא הישראלי, גם אם הוא שמאלן כמוני. את הכינוי אימצה לאחר שעוקביה כינו אותה כך, מה שמדגים כיצד דעותיה עוצבו גם בעזרת השיח שהיא מקיימת במדיום, פרו פלסטיני, תומכת בחמאס עוד יותר אחרי המבצע, ויכול לתת לנו נקודת מבט עגומה כיצד מתבססת השנאה בקרב הדור הפלסטיני הצעיר. בימים האחרונים היא שיתפה תמונות של ניצולי מחנות השמדה לצד תמונות של ילדים הרוגים בעזה, וצידדה בהשוואה הזו. בכל זאת, מדובר בנערה בת 16 שהטראומה משלש מלחמות שהספיקה לעבור בחייה צועקת מציוציה.

פארה סיפקה ועדיין נותנת לגולשים מרחבי העולם גישה בלתי מתווכת או מפולטרת מדיה לחוויה הנוראה של תושבת צעירה באחד האזורים האסוניים בעולם. היא נעדרת ציניות וחספוס של כתבת צבאית, הקול שלה הוא של נערה בת גילה, היא רהוטה, לא מתלהמת, ובפשטות מערערת נפש היא תיארה את פחד המוות שלה, כשהפגזים נופלים ללא הרף ליד ביתה, הסמוך לבית החולים שיפא. "אני עלולה למות הלילה", היא כותבת ומדגימה לעולם המוגן והשבע, כיצד הופכת נערה רגילה עם תחומי עניין וזיקה שגרתיים לגילה לדמות פוליטית מרשימה.

fara1318

הציניקנים יכנו את מה שהיא עושה אולי כריאליטי מלחמה, אבל רק לב אטום יוותר קהה מול הדיווח שלה באחת מלילות ההפצצות הקשים, "אחיותי בנות השש וארבע עשרה עומדות ומחבקות את אמא שלי בחדר ובכל פעם שהן שומעות את הפצצות הן צורחות כדי להסות את הרעש שלהן, אבל זה לא עוזר, הוא חזק מדי". בציוץ אחר היא מספרת שהיא עדיין סובלת מכאבי ראש, גם לאחר הפסקת האש, בכל לילה, ושהיא מתקשה להתאושש מהחרדה שהותירה.

התיעוד שלה לחורבן הסביבתי שהותירו הפגזות ישראל מוכה זעם ויגון ועם זאת – נחוש לשמור על עוז הרוח:

fara2318

בייקר מצהירה שהיא תלמד בעתיד משפטים כדי לעזור לאזרחים הפלשתינים להגן על זכויות האדם שלהם וכן תילחם לשחרר מדינות כבושות. עד אז, היא בונה לעצמה בסיס אוהד שמזין את תפיסת העולם שלה ומעניק לה סולידריות מקוונת שאנשים במצבה כל כך זקוקים לה. בציוץ הזה ששיתפה אפשר לייחס את הסיבה לחוסר הסיכוי של הנשק להביס אותה ואת תושבי עזה:

 WE WILL REBUILD #Gaza AND MAKE IT MUCH MORE BEAUTIFUL THAN BEFORE BECAUSE WE HAVE THE WELL TO LIVE HAPPILY
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה