יום הולדת ליוני רכטר

יום הולדת מוזיקלי במיוחד ליוני רכטר, מהמוצדקים שבמלחיני ארצנו. הדליקו את רמקולים והתענגו על כל צליל

16/11/2010
שיר היום קבלו עדכונים משיר
  • RSS

מכל הלהיטים שנחרשים ברדיו והופכים לרינגטונים, ישנו שיר אחד שכבר שנים ארוכות לא יורד מהצמרת ומנצח בכל מצעד או שאלון שעוסק ב"השיר הישראלי הטוב בכל הזמנים". זהו כמובן 'עטור מצחך', בו מגיש אריק איינשטיין בחום ורכות את מילותיו האלמותיות של המשורר אברהם חלפי. אבל החיבור בין השניים לא היה קורה והשיר לא היה בא לאוויר העולם אלמלא בחור אחד, גבוה וביישן, שהלחן שחיבר העניק לשיר חיי נצח:

יוני רכטר.

יוני רכטר נולד ב-18.11.1951 בתל אביב, בנם של האדריכל הנודע יעקב רכטר (שלימים נישא לשחקנית חנה מרון) ושל שרה שפיר, אחיה למחצה של דפנה רכטר. הוא החל לנגן על פסנתר בגיל 8, וכבר בגיל 16 הלחין את "דמעות של מלאכים" למילותיו של דן מינסטר והקים שלישיית ג'אז.בצבא שירת רכטר בלהקת חיל התותחנים, ולאחר השחרור הצטרף ללהקת כוורת עם גידי גוב, דני סנדרסון, יצחק קלפטר, מאיר פניגשטיין, אלון אולארצ'יק ואפרים שמיר. ב-1978 היה שותף ליצירת האלבום "הכבש השישה עשר" שהורכב משירי ילדים שכתב יהונתן גפן, והפך לקלאסיקה ישראלית עם השירים "הילדה הכי יפה בגן", "גן סגור" ו"איך שיר נולד".בהמשך לאלבום זה, התחיל רכטר לעבוד עם המוזיקאית יהודית רביץ, ויחד יצאו במופע המשותף "באופן קבוע וחד פעמי" שאף הוקלט ויצא כאלבום.

[youtube t97aWRqzPhA nolink]

[youtube PceC1uFvUd0 nolink]

השיר 'עטור מצחך' בא לעולם במסגרת האלבום "משירי אברהם חלפי" של אריק איינשטיין, שיצא בשנת 1988 ובו רכטר הלחין ועיבד את מרבית השירים למילותיו של המשורר אברהם חלפי.

[youtube wcayUsa9yvw nolink]

שנה אחר כך הוציאו רכטר ואיינשטיין אלבום משותף לילדים בשם 'הייתי פעם ילד'. האלבום זכה להצלחה פחותה מזו של 'הכבש השישה עשר', אולם גם ממנו נותרו להיטים ושירים מצוינים, כגון 'אדון שוקו' או 'גברת עם סלים'. אחד מהשירים היפים באלבום, למילותיו של יהונתן גפן, הוא השיר "לולו":

[youtube -59qusD41yQ nolink]

בשנת 1990 עלה מופע משירי יוני רכטר בפסטיבל ישראל. המופע נקרא 'העיקר זה הרומנטיקה' ובו השתתפו בין היתר גידי גוב, מזי כהן, חיים צינוביץ', יובל זמיר ומקהלת ילדים גדולה. המופע הנפיק מספר ביצועים מוצלחים במיוחד לשיריו של רכטר, ביניהם 'ערב עירוני' (מילים: נתן אלתרמן) ו'העיקר זה הרומנטיקה' (מילים: עלי מוהר).

[youtube G2e6SkSi-WU nolink]

בשנות ה-90 המשיך לעבוד עם עלי מוהר ויוצרים נוספים, ובשנת 2008 זכה בפרס א.מ.ת.בשנת 2009 הלחין מופע מוזיקלי מיוחד למספר ותזמורת לפי ספרו של דויד גרוסמן "איתמר פוגש ארנב". המופע הפך להצלחה אמנותית מסחררת וזכה לשבחים מקיר לקיר. במופע השתתפו נגני הפילהרמונית ודויד גרוסמן בכבודו ובעצמו על תקן המספר.

יום הולדת שמח, יוני!

>> לאתר הרשמי של יוני רכטר
>> יוני רכטר בויקיפדיה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך