4 טיפים להתמודדות עם גלי חום

אפשר לטפל בתופעות גיל המעבר ואף לשפר את התפקוד המיני באמצעות תרגול פשוט בבית. כך תעשו זאת נכון ותעברו את התקופה בהצלחה

13/10/2014
מירה ארצי פדן קבלו עדכונים ממירה ארצי פדן
  • RSS

על פי ההגדרה הרפואית, גיל המעבר מתחיל שנה מתום הווסת האחרונה ונקרא "חידלון הווסת". למעשה מגיל 35 מתחילים לחוות את סימניו בשינויים קלים מבלי שנדע זאת. הסימנים יכולים להיות מבלבלים ולא ברורים, אך הגוף שולח אותם בעקשנות מדי חודש בחודשו. תקופה ארוכת שנים זו מתאפיינת בשינויים רבים המחייבים לארגן את החיים ולערוך סדרי עדיפויות חדשים.

הרפואה המערבית בחרה במשך שנים להשתמש במושג המעליב "גיל הבלות", כמו היינו צמיג מקולקל ובלה שיש להחליפו. אך האם תפקידה של אישה הסתיים כאשר אינה יכולה ללדת עוד? והאם פריון הוא מושג המתאים אך ורק להולדת ילדים? עם השנים הוחלף המושג ב"גיל המעבר", ולפי האקדמיה ללשון "תום ווסת".

גיל המעבר. צילום: שאטרסטוק

זהו ללא ספק גיל של תבונה. ויש לזה הסבר פיזיולוגי - האסטרוגן הוא אחד ההורמונים החשובים בגוף. הוא אחראי על יציבותן ושגשוגן של רקמות רכות כמו העור, דפנות הנרתיק, שלפוחית השתן, רירית הרחם ועוד. בנוסף, הוא אחראי על ההפרשות הפוריות ועל התשוקה המינית. אך גם אחראי על הדחף העז לטפל בילדים שלנו, בבן הזוג, במשפחה, בחברות.

עם הגעת הווסת, הוא נשטף החוצה ואז עולה ה-FSH, הורמון של אינטואיציה, המחבר אותנו אל התבונה העמוקה שלנו ומאפשר מיקוד ודיוק. כדי שישתחרר האסטרוגן מחדש לקראת המחזור הבא, על ה-FSH לרדת, ובגיל המעבר הוא מסרב, כך שאנו נכנסות לשנים של תבונה אינטואיטיבית בזרם ישיר. אלא שצריך לפנות לזה מרחב חדש ולהבין את מסרי הגוף, גם בהיבט הרגשי והמנטאלי.

דווקא גיל זה מעניק הזדמנות נפלאה להכניס תכנים חדשים לחיים שאינם קשורים בילדים, בבן הזוג ובמשפחה. הקשיבי לקולות וערכי שינויים. מציעה לך לנהל יומן מעקב בו תסמני בכל יום את תחושותיך הגופניות אך גם את הרחשים הפנימיים. על מה עליך לוותר כדי להרגיש טוב יותר, ומהי תשוקתך החדשה? ארגון מחודש של חייך עם הכנסת תכנים חדשים הבוערים בך יאפשרו לך להיות יציבה יותר בתקופה רבת שינוי זו. זהו מצב חיוני לשמירה על בריאות ואיכות חיים והפחתת תסמינים כמו גלי חום. אלו קשורים קשר ישיר ברמת המתח שאת חווה.

מבחינה פיזיולוגית זהו גיל בוער - 4 טיפים להתמודדות עם גלי החום:

1. הפחתת גלי חום ומניעת התקפי חרדה קשורה ביכולת להפחית מתח. תרגלי בכל יום לפחות חמש דקות של נשימות מלאות: נשיפה עד סופה, הבטן מתהדקת פנימה, שאיפה מלאה עד סופה - כתפיים משוחררות. צרי פסקי זמן בקצוות הנשימה והשתדלי להאט ככל הניתן את קצב הנשימות. כך תאפשרי תנועת סרעפת מלאה.

2. שאפי אוויר כמו דרך קשית – עגלי את השפתיים. הרגישי את האוויר הקר זורם פנימה. נשפי דרך הנחיריים והוציאי אוויר חם.

3. עמדי או שבי בגב זקוף – בטן אסופה פנימה וצרי תחושת התאפקות בקרקעית האגן. העלי את הזרועות הצידה לגובה כתפיים. צרי פלקס חזק בכפות הידיים כאילו שאת דוחפת קירות. הרפי כתפיים ולסתות. נשמי. לאחר מספר נשימות צרי מעגלים קטנים כאילו שאת מנקה חלונות. שמונה מעגלים קטנים לכל צד. נשמי. חושי את הזרימה לאורך הזרוע עד קצות אצבעות הידיים. שחריי. תנועה זו תפחית ואף תמנע גלי חום והתקפי חרדה.

מתוך הספר "יוגה נשית - בריאות האישה בדרך היוגה". צילמה: לימור שי

מתוך הספר "יוגה נשית - בריאות האישה בדרך היוגה". צילמה: לימור שי

4. הקפידי על הליכה/שחיה/אופניים - העלאת דופק על בסיס קבוע לפחות ארבע פעמים בשבוע לכ-40 דקות. דווקא בגיל זה עליך להעלות דופק מבוקר ולהזיע מתוך רצון.

פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן יכולה לגרום לפגיעה אנושה באיכות החיים. גם נשים צעירות סובלות מבעיה זו, אך בגיל המעבר המצב עלול להחמיר ואף לגרום לירידה משמעותית בתשוקה המינית. מומלץ לעשות תרגול מולה בנדהה לחיזוק שלפוחית השתן והתפקוד המיני - בכל רגע ביום כשאת נזכרת, או מסמנת עבורך, נשפי נשיפה מלאה, אספי בעדינות את שרירי קרקעית האגן כמו תחושת התאפקות (נסי זאת פעם אחת בשיאו של זרם השתן. את רוצה שהוא ייפסק, אך רק לשם הבהרה לעצמך ולא כתרגול). החזיקי את האיסוף ושימי לב כי הבטן נסוגה פנימה. שחררי לאט ושאפי.

תרגלי זאת לפחות חמש פעמים ביום, עשר נשימות בכל פעם. השתמשי בתרגול זה בכל תנועה יומיומית שלך. כך תשפרי את תפקוד ערסל שרירים זה, תמנעי בריחת שתן, צניחת איברים, תחזקי את מערכת העצבים, תייצבי את ההורמונים ובכך תשפרי את תשוקתך המינית. ובעיקר – תתחילי לייצב את עצמך מבפנים. תדעי שיש לך על מי לסמוך.

*****

מירה ארצי פדן היא מפתחת שיטת היוגה הנשית, מחברת הספר "יוגה נשית - בריאות האישה בדרך היוגה" ושותפה לכתיבת רב המכר "טבעי ללדת".




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה