5 דברים שחובה לבדוק לפני ניתוח אף

חושבת על ניתוח פלסטי באף? בכדי להימנע מטעויות קריטיות שעלולות לעלות לך במחירים אסתטיים, בריאותיים וכלכליים גבוהים, יש כמה נקודות שממש חשוב שתחקרי

28/08/2014
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

ד"ר מוסקונה ניתוח אף. צילום: שאטרסטוק

ניתוח אף הוא אחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר בעולם, עובדה שקשורה אולי לגיל הצעיר יחסית שבו ניתן לבצע אותו – הגיל בו האף מגיע למלוא ההתפתחות שלו - נערות החל מגיל 15 ונערים מגיל 17 ולהיותו מותאם הן לנשים והן לגברים. בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר נשים בגילאי 30-50 המבצעות ניתוח אף לאחר שינוי גדול שקורה בחייהן, אם זה בעבודה, במערכת היחסים או בתחומים נוספים, בהם התאפשרות כלכלית או פשוט האומץ לבצע שינוי.

להבדיל מניתוחים פלסטיים אחרים, תוצאותיו של ניתוח האף נשארות לנצח, כיוון שהאף הוא איבר שהשפעת הגיל כמעט ואינה ניכרת עליו. מאחר ולכל אחד ואחת יש מבנה אף שונה, ניתוח אף נחשב לאחד הניתוחים המורכבים ביותר בעולם הכירורגיה הפלסטית. לאור כל זאת, ישנם כמה דברים חשובים ביותר שעלינו לחקור ולבדוק היטב לפני שניגשים לביצוע ניתוח האף:

1. בחירת מנתח מקצועי ומומחה

ניתוח אף דורש מיומנות וניסיון רב, וזאת בשל הצורך להשיג תוצאה מדויקת ביותר, כדי שהאף יותאם למבנה הפנים. לא כל מנתח פלסטי יתאים כאן. עליכם לבדוק שהמנתח הפלסטי הוא מומחה בניתוחי אף, בעל ראייה אסתטית תלת ממדית, הבנה עמוקה של הפיזיולוגיה הנשימתית, ניסיון רב וכישרון כירורגי מיוחד בתחום ספציפי זה. והחשוב מכל: יש לבדוק שלמנתח יש ניסיון של אלפי ניתוחי אף אסתטיים ומיומנות בכל שיטות השחזור השונות הכוללות השתלות סחוס למיניהן ותיקון מורכב של דרכי נשימה. עקב מורכבותם הרבה של ניתוחים אלה ונדירותם, יש בארץ מנתחים בודדים העונים על הקריטריונים הנ"ל ואשר להם מספיק ניסיון ויכולת לבצע ניתוחים אלה.

ניתוח אף נחשב לבין המסובכים ביותר בתחום הפלסטיקה ולכן מנתחים פלסטיים רבים כלל לא מבצעים אותו. יש לזכור שהניתוח מבוצע מהנחיריים ומצריך יכולות דיוק ומיומנות רבה. באף ישנם פרמטרים רבים: עצם האף, נחיריים, סחוס האף, עובי האף וחיבור האף בין הגבות. הכי חשוב בניתוח אף הוא יצירת אף טבעי, כך שבעצם לא ירגישו על המנותח שבוצע ניתוח אף והתוצאה תיראה כמה שיותר טבעית.

"המטרה שלנו היא לשמוע מלקוחות משפטים כמו 'אני מרגישה כאילו נולדתי עם האף הזה כי הוא כל כך מתאים לי'", אומר ד"ר מוסקונה, שאכן שמע תגובות רבות בסגנון זה מלקוחותיו. "הניסיון הרב של הרופא מתבטא ביכולת לייצר אף לפי תווי הפנים של המנותח כדי להגיע לתוצאה טבעית".

2. הרדמה מקומית או כללית?

ישנם חילוקי דעות לגבי צורת ההרדמה האידיאלית עבור ניתוחי אף - הרדמה מלאה או הרדמה חלקית בטשטוש עמוק. במטרה להכריע את הסוגיה המורכבת, ערך המנתח הפלסטי הבכיר ד"ר רוני מוסקונה, מחקר מדעי מקיף שבמסגרתו חקר כ-1,000 ניתוחי אף, תוך התמקדות בהשוואה בין שיטות ההרדמה שונות. המסקנה שאליה הגיע ד"ר מוסקונה הייתה חד משמעית: מעל 95% מהחולים שעברו את הניתוח בהרדמה מקומית עם טשטוש לא הרגישו דבר בעת הניתוח ויותר מכך: רובם התעוררו רק בחדר ההתאוששות וזכרו רק בקושי את הפעולה שבוצעה באפם. לזאת יש להוסיף את ההתקדמות העצומה של השנים האחרונות בתחום התרופות אשר משמשות לטשטוש, מבחינת משך הפעולה הקצר שלהן, הבטיחות, ההשפעה על טשטוש הזכרון ותופעות הלוואי. בשל כך השימוש בתרופות הללו התרחב מאוד לכל תחומי הרפואה. כאשר הניתוח מבוצע על ידי צוות מיומן, יתרונות ההרדמה המקומית עם טשטוש עולים בהרבה על אלו של הרדמה כללית. יצויין כי ניתוח בהרדמה מקומית נעשה דרך הנחיריים ומטרתו לתקן את השלד הפנימי של האף באמצעות טיפול בעצמות ובסחוסים ללא נגיעה בעור החיצוני. בניתוח בהרדמה כללית, לעומת זאת, מוכנס צינור הנשמה לפה, צינור שמכוסה בסדינים סטריליים, כיסוי המסתיר חלק מהפנים ובכך נמנעת מהמנתח האפשרות להתייחס למבנה הפנים במלואו.

חשוב מאוד - כל ניתוח חייב להתבצע בנוכחות מרדים מומחה!

3. התאמה של האף לפנים

כל מנותח והאף שלו: נשרי, רחב, עקום, חבול, עם קשיי נשימה או נטייה הצידה. לעיתים הבעיה היא אסתטית בלבד ולפעמים קיימת גם בעיה קלינית. כבר בפגישת הייעוץ הראשונה עליכם לספר למנתח מה מפריע לכם מבחינת המראה של האף ומהי צורת האף שאתם רוצים להשיג בניתוח. התאמת האף למבנה הפנים צריכה להיעשות בראש ובראשונה באמצעות בדיקה של האף, הערכת סוג העור, בדיקת המבנה הפנימי של הסחוסים והעצמות ולאחר מכן הדמיה הממוחשבת (ראו בסעיף הבא) שבמסגרתה המנתח יוכל להסביר ולהדגים האם ואיך אפשר להתמודד עם כל בעיה ולתקנה. מנתח מומחה ובעל ניסיון יידע להכין את המנותח לתוצאה הצפויה ולהדריך אותו בקשר לציפיות שלו. לפעמים, יידרש המנתח להכין את המנותח לתוצאות הרצויות אל מול התוצאות שהמנותח חולם עליהן. למשל, אם המנותח רוצה אף סולד כמו של כוכב קולנוע שהוא מכיר, המנתח יצטרך להסביר לו בפירוט ובדייקנות מדוע הדבר אפשרי או לא אפשרי, בהתאמה למבנה הפנים של המנותח, בעיקר אם הוא שונה ממבנה הפנים של הכוכב האהוב.

4. הדמיה ממוחשבת בניתוח אף - תאום ציפיות

כשנכנסים לפגישת ייעוץ אצל מומחה יש לבדוק ביתר קפידה את נושא ההדמיה הממוחשבת. בזכות ההדמיה הממוחשבת ניתן לערוך תיאום ציפיות בין המנתח והמנותח ולהתחיל להתכונן למראה האף החדש. במקרים רבים מגיעים מנותחים לכירורג עם שאיפות לא ריאליות לגבי האף שהם חולמים עליו. ההדמיה הממוחשבת מסייעת למנותח מקבל תמונת מצב עתידית (אינדיקציה) לגבי מראה האף לאחר הניתוח. למנתח יש הזדמנות טובה במהלך ההדמיה הממוחשבת להדגים ולהסביר מה ניתן או לא ניתן להשיג בניתוח. בין הרופא למנותח אמור להתקיים בשלב הזה דיאלוג על מנת להגיע להסכמה בנוגע לתוצאה הרצויה. מנתח טוב יידע להתאים את התוצאה הרצויה לנתונים האישיים של כל מנותח, ולהצביע על מגבלות השיטה כדי למנוע ציפיות מוגזמות שבעקבותיהן תבוא אכזבה ומפח נפש. פניתם למנתח אף והוא הקל ראש בהדמיה הממוחשבת? ייתכן ופשוט אין לו ניסיון בתחום, בדקו זאת היטב. ועוד דבר חשוב: את ההדמיה הממוחשבת עושה המנתח בלבד, ולא הפקידה בקליניקה.

ד"ר מוסקונה ניתוח אף

ד"ר מוסקונה ניתוח אףמשמאל לימין: לפני הניתוח, מראה ההדמיה ואחרי. צילומים: מתוך הבלוג של ד"ר מוסקונה 

5. מחיר ניתוח אף

מטופלים רבים מתקשרים למרפאות המנתחים ושואלים כבר בשיחת הטלפון הראשונה – מה המחיר של הניתוח? רובנו אוהבים לחסוך כסף בכלל ובוודאי כשמדובר בניתוח פלסטי. אולם, במקרה של ניתוח האף יש לקחת בחשבון שהאף שלנו נמצא במרכז הפנים ושאת התוצאות של הניתוח ניקח איתנו לכל החיים. לכן, עם כל הרצון הטבעי והמובן לחסוך כסף יש לזכור שככל שהמנתח הפלסטי יהיה מומחה בעל ניסיון ומיומנות גבוהה, כך הסיכוי שהניתוח יהיה מוצלח יותר והמטופל מרוצה יותר. במקרים רבים, לצערי רבים מדי, מגיעים לקליניקה מטופלים שרצו לחסוך ובחרו במנתח בעל ניסיון מועט ומיומנות נמוכה והתוצאה הזולה התבררה כיקרה וכואבת, תרתי משמע. ניתוח תיקון הוא ניתוח מסובך ומורכב ועל כן העלות שלו (שלא לדבר על ההחלמה ממנו) גבוהה יותר מניתוח אף רגיל. כדי שהזול לא יתברר כיקר – כדאי לבדוק ביתר תשומת לב את כל האמור בכתבה זו ולעשות בחירה נבונה.

קצת על רוני מוסקונה:

ד"ר רוני מוסקונה הוא מומחה לכירורגיה פלסטית, הנחשב למוביל בתחום ניתוחי האף בארץ ובעולם עם ניסיון עשיר מאוד (מעל 13,000 ניתוחי אף!) ובעל ידע ומומחיות בהקניית מראה אף טבעי ופרופורציונאלי לפנים. ד"ר מוסקונה הוא אחד הרופאים הבודדים בארץ שמקבלים מנותחים שעברו ניתוחי אף כושלים על מנת לתקן אותם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך