אהבת אחים לא קשורה לגנטיקה

אחינו ואחיותינו הם שותפינו לפשע, מודלים לחיקוי ומלמדי לקח. הם נוזפים בנו, מגוננים עלינו, מדרבנים אותנו, מענים אותנו, משמשים לנו חברים למשחק, יועצים, מקור לקנאה ולגאווה. מהם שורשי הקשר המופלא הזה?

31/08/2014
אלנה הול, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מאלנה הול,
  • RSS

כשהייתי בת שנתיים וחצי הביאו לי הוריי אח קטן. מההתחלה היה ברור כמה אנחנו שונים זה מזה: אני הייתי פטפטנית, הוא היה שתקן; אני הייתי מוחצנת, הוא היה ביישן; אני הייתי שתלטנית, הוא היה כנוע. אבל למדנו לקבל את ההבדלים בינינו מגיל צעיר מאוד, ובסופו של דבר יצרנו את הקשר המאוזן ביותר שחוויתי מעודי. אפילו היום, כשמפרידים בינינו מאות קילומטרים ואנחנו לא יכולים להתראות פיזית במשך רוב ימי השנה, אני מרגישה מחוברת אליו יותר מתמיד. אנחנו לא מדברים לעיתים קרובות כל כך - לפעמים עובר חודש שלם בלי שהחלפנו בינינו אפילו סמס - ועדיין אני יודעת שהוא תמיד שם עבורי.

מחקרים רבים נערכו סביב הקשר בין תאומים, אבל מה עם שאר האחים והאחיות? אחרי הכל, רובנו גדלים איתם. בין אחאים יש כ-50 אחוז גנים משותפים, אך הקשר הזה, שנמשך חיים שלמים, לעיתים קרובות אינו מבוסס כלל על ביולוגיה.

קשה לתאר את היחסים האלה במילה אחת. זו הנוחות שמרגישים כשיושבים בחדר אחד עם אח או אחות, בלי להוציא מילה, ועדיין שניכם יודעים בדיוק איך מרגיש האחר. אתם ממשיכים בדיוק מאיפה שהפסקתם, גם אם חלפו שבועות, חודשים או שנים מאז השיחה הרצינית האחרונה שניהלתם. זאת הידיעה שבסופו של דבר, תמיד תוכלו לסמוך על האדם הזה ולשאוב ממנו עידוד ותמיכה.

sibcar318

אבל מהם שורשי הקשר המופלא הזה? להלן כמה אפשרויות, שאין להן שום קשר עם גנטיקה.

1. מערכת היחסים הממושכת ביותר

רוב האנשים לא יזכו להכיר מישהו זמן כה ממושך כמו שהם מכירים אח או אחות. בין אם רבו במשך כל שנות התבגרותם וניתקו קשר בחייהם הבוגרים, בין אם התחברו מהרגע הראשון ונשארו קרובים כל חייהם, הקשר עם האחאים תמיד יהיה הארוך ביותר.

"יחסים בין אחאים הם היחסים הארוכים ביותר בחיינו, ולגבי רובנו, הם נמשכים 25 שנה יותר מהיחסים עם ההורים," כותבים סטיבן בנק ומייקל קאהן בספרם קשר האחאים. "אלה יחסים ארוכים יותר מיחסינו עם הילדים שלנו, ובהחלט ארוכים יותר מיחסינו עם בן או בת זוג, ולמעט קומץ אנשים ששפר עליהם מזלם - ארוכים יותר מהיחסים עם החבר או החברה הטובים ביותר."

2. המורים הטובים ביותר

היחסים בין אחאים מספקים לילדים את האינטראקציות הראשונות ואת ההזדמנויות הראשונות להתמודד עם הבטים שונים של יחסים אינטימיים ארוכי טווח.

ג'פרי קלוגר כותב במאמר שפירסם בשבועון טיים לקראת צאת ספרו, אפקט האחאים: מה מלמדים עלינו קשרים בין אחאים: "מרגע היוולדם, אחינו ואחיותינו הם שותפינו לפשע, מודלים לחיקוי ומלמדי לקח. הם נוזפים בנו, מגוננים עלינו, מדרבנים אותנו, מענים אותנו, משמשים לנו חברים למשחק, יועצים, מקור לקנאה ולגאווה. הם מלמדים אותנו איך לפתור סכסוכים ואיך לא; איך לנהל יחסי חברות ואיך להיפרד מחברים. אחיות מלמדות אחים על מסתרי הנשיות; אחים מלמדים אחיות על המסתורין הגברי."

3. מקור לזכרונות נעימים

חלקנו אינם מסוגלים להשתחרר מזכרונות כואבים, אך נראה שאחאים מוכשרים לכך במיוחד, לפחות בכל הנוגע זה לזה.

"בשוך הקרבות, אפילו מלחמת האחאים הקשה ביותר אינה מותירה נזק מתמשך רב," כותב קלוגר. "למעשה, דווקא אחים ואחיות שהרבו להתקוטט בילדותם הופכים קרובים יותר בבגרותם ויותר מיומנים מבחינה רגשית, כיוון שהם זוכרים היטב את המריבות ואת הלקחים שהפיקו מהן... גם אנשים שיש להם אחאים בעלי נטייה להרס עצמי מפיקים מכך משהו רב ערך: סבלנות, קבלת האחר, לקח לעתיד."

4. התקרבות בזמנים קשים

אחים החווים יחד אירועים טראומטיים, בין אם זה גירושי ההורים, בין אם זה אובדן פתאומי של בן משפחה, שומרים על היכולת להניח בצד את המחלוקות ולמצוא זה בזה חוסן ותמיכה. הם מתמודדים יחד עם הכאב וחווים את קשיי החיים עם מערכת תמיכה איתנה, שבמקרים רבים מחזקת את הקירבה ביניהם.

5. הדגשת השוני

בעבר, חוקרים שחקרו קשרים בין אחאים ואת תפקידה של הגנטיקה התמקדו לעיתים קרובות בהבדלים בין האחאים, במקום להתמקד בקווי הדימיון. השוני בין אחאים בדרך כלל פועל לטובתם, מנקודת ראות פסיכולוגית.

"אנחנו לומדים שלא רק הגנטיקה גורמת לשוני בין אחאים: ההורים והאחאים עצמם מנציחים את ההבדלים, ולעיתים קרובות מהללים אותם," כותבים בנק וקאהן. "יחסינו עם אחינו ואחיותינו משגשגים בזכות ההבדלים, לא רק אלה של ילדותנו, אלא ההבדלים שאנחנו ממשיכים לייצר בבגרותנו. ההבדלים - כמו קווי הדימיון - עוזרים לנו להפיח חיים ביחסים, גם כשהם מעצבנים או קשים. ההבדלים הם שמחזקים את הקשר."

6. הבנה אינטואיטיבית

יש משהו מיוחד במינו בהבנה בין אחאים. טרי אפטר, פסיכולוגית המתמחה בילדים, מסבירה את הידע הזה של אחאים בספרה קשר האחיות. "הם אולי לא תמיד יעריצו אותך, אבל תמיד יתעניינו בך מאוד," היא כותבת. "אם תבקשו ממישהו לתאר הורה, חבר או אח אחר, הם תמיד יתארו את האח או את האחות בצורה המתוחכמת ביותר, עם הכי הרבה פרטים, מבחינת האופי וההרגלים. בגלל זה הם כל כך משמעותיים."

7. תמיכה, בעיקר בגיל המבוגר

בגיל מבוגר, הקשר המיוחד הזה בין אחאים יכול ממש לתרום לבריאות הנפשית. למעשה, מחקר מראה כי ככל שאנחנו מתבגרים, מצב הרוח שלנו משתפר אם יש לנו אחים ואחיות שעדיין בחיים. בנוסף, מחקרים מראים כי גברים מבוגרים שיש להם אחיות מרגישים יותר מוגנים מבחינה רגשית. היתרון הזה אפילו לא תלוי בתדירות האינטראקציה בין האחים; מספיק לדעת שהם קיימים.

מאנגלית: שרית פרקול

 


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה