התאבדות חיילים: איך תזהו הלם קרב?

גלי דגן מעמותת נט"ל, עם הסימנים שאסור להתעלם מהם - ויש מה לעשות

21/08/2014
גלי דגן קבלו עדכונים מגלי
  • RSS

עדכון מ-1.10.2014:

3 חיילי גבעתי שהשתתפו ב"צוק איתן" התאבדו. להלן הידיעה המלאה.

***

דיווחו שחייל בודד מגבעתי התאבד , אמרו שהוא לחם במבצע "צוק איתן",  שכנראה הוא נחשף לאירועים קשים, שכאבו לו השיניים... ושמצאו אותו מעבר לגדר של צריפין מת. נכתב שהוא חשף עבר של פגיעה מינית. לחייל הבודד קוראים דוד מנחם גורדון והוא עלה מאוהיו  בארה"ב כדי להתגייס ליחידה קרבית.

מאז הדיווח אני לא יכולה להשתחרר מהתחושות והמועקה שמלווים אותי, כאימא לשני לוחמים שאחד מהם היה בעזה עכשיו במבצע "צוק איתן".

התחושה הקשה ביותר שעולה בי בהקשר הזה היא תחושת הבדידות שכנראה  חווה דוד. אין ספק שאנחנו לא יודעים כל מה שקרה, מה הביא אותו להחלטה לשים קץ לחייו, אבל עדיין המחשבה לא מרפה.

אני עובדת בעמותת נט"ל שמטפלת בנפגעי טרור ומלחמה בכל הקשור  להיבטים הנפשיים. טיפלנו במאות לוחמים משוחררים שנחשפו לאירועים ומראות קשים במהלך פעילות מבצעית ואחת התחושות הקשות שהם מעלים היא תחושת הבדידות הרגשית, "שרק להם זה קרה" שלעיתים מלווה גם ברגשות אשם.

david-car218הצילום מתוך עמוד הפייסבוק של דוד

עכשיו כשהילדים שלנו חוזרים הביתה, אנחנו ההורים נמצאים שם עבורם. אוהבים, ומצפים לשמוע מה עבר עליהם רוצים לחבק ולהקל בעיקר אסירי תודה ששבו.

אנשי הטיפול בנט"ל ממליצים לשים לב לכמה דברים:

התגובות השכיחות אצל לוחמים באות לידי ביטוי בכמה מישורים, והן נחשבות  כתגובות נורמליות למצב לא נורמלי. צריך לזכור, שאצל רוב רובם של החיילים  (למעלה מ 90%), התגובות נעלמות תוך זמן קצר, והחזרה לשגרה מתרחשת  בצורה טבעית וחלקה. יחד עם זאת, כדאי שנהיה עם היד על הדופק, במקרים בהם אנו מזהים קושי אצל החיילים, שנמשך מעל כחודש מיום סיום המבצע.

קושי להירדם, קושי להתרכז בלימודים או בפעילויות אחרות, ורגישות לרעש.  התחושה היא שהגוף עובד על "טורים גבוהים". היזכרות באירועים קשים ותחושה שהם חווים אותה שוב, הסתגרות בבית, צמצום הקשרים החברתיים, ירידה במצב רוח, תחושות של כעס ואשמה וגם  בושה.

כיצד אנחנו ההורים יכולים לעזור?

קודם כל להבין. להבין שמדובר במעבר קשה, להבין שמדובר בתגובות מאוד שכיחות אצל כל מי שחווה אירועים לא פשוטים. אפשר בזהירות להזמין לשיחה, לדובב ולשמוע. להדהד את התחושות הקשות ובעיקר חשוב מאודלזכור, וגם לומר זאת לאלו ששבו מהקרב, שאצל רוב האנשים התגובות ילכו וייחלשו תוך ימים/שבועות מעטים, והם יחזרו לשגרה בצורה טובה.

אם התגובות ממשיכות חשוב קודם כל לשים לב לזמן שחלף מאז האירועים.  אם חלף יותר מחודש מסיום ההשתתפות בלחימה, או השהות באזור הקרוב  ללחימה, ועדיין לא נראה שהתגובות חלפו, כדאי לשקול פניה לגורם מקצועי כדי  לקבל עזרה. ניתן להיעזר בגורמים השייכים ליחידה בה משרת החייל אם הוא  בסדיר, ואם הוא במילואים ניתן להפנות אותו לקו הסיוע של נט"ל. הקו פתוח לחיילים וגם להוריהם שצריכים תמיכה. אל תישארו עם זה לבד. התקשרו: 1800-363-363

>> הכותבת היא סמנכ"ל שיווק והסברה בנט"ל – נפגעי טראומה על רקע לאומי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה