טיפים מועילים לגמילה מחיתולים

ה-1 בספטמבר קרוב מתמיד ובין הכרת הגננת וההכנה למסגרת נכנס גם אתגר הגמילה מחיתולים. שאלנו את אימהות קהילת סלונה אילו עצות יש להן לגומלת המתחילה

20/08/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

"הילד מצמיח שיניים", "הילדה נגמלת עכשיו ממוצץ", "הוא לא מצליח להיגמל מהבקבוק" - השנים הראשונות של הבייביז שלנו מלוות בתהליכים משמעותיים, שבסיומם הם הופכים לעצמאיים יותר ובוגרים יותר. נכון, מי שעושה את רוב התהליך והלמידה הוא הילד שלנו, אבל גם אנחנו, ההורים, עוברים עם הילד דרך לא פשוטה, שמתחילה בלילות לבנים ונגמרת בחיבוקים וחיזוקים. נדמה שגמילה מחיתולים היא פסגת התהליכים. בימינו, גמילה מתרחשת כאשר התינוקות שלנו כבר גדולים, ילדים ממש. היא הכרחית לפני כניסה לגני העירייה, וגם למעננו, שרוצים ילדים עצמאיים יותר. להורים רבים נדמה שגמילה מחיתולים היא תהליך ארוך, מעייף ומסובך ורבים מהם מתפתים לדחות את הקץ.

גמילה מחיתולים זה לא נורא (שאטרסטוק)

כינסנו את אימהות קהילת סלונה, שמבינות דבר או שניים בילדים, גמילה ומה שביניהם, לכתבה עם טיפים ועצות מרגיעות לגומלים הטריים ולנגמל המבוהל:

1. לשמור על פרופורציות

בהתחלה תחשבו שזה אסון וכל פספוס יראה כמו כישלון, אבל מספיקים כמה חודשים כדי להבין שהשד לא היה נורא כל כך. "אני לא זוכרת את הגמילה של ילדיי, מה שאומר שמה שנראה היה קשה, ממרחק השנים הופך לחסר משמעות לחלוטין", משתפת הבלוגרית גלית אורן-מורן.

2. לא מספיק שאמא מוכנה

שאלת המוכנות של הילד הפכה להיות יותר ויותר משמעותית בשנים האחרונות, מה שפעם היה לא רלוונטי בעליל. "אותי גמלו בגיל 9 חודשים", מספרת ד', שביקשה לא להיחשף. "לא נולדתי בארץ ובמקום שבו גדלתי לא היו חיתולים חד פעמיים". לעומתה, תמר ווינברג, חשבה שמספיק שאמא מוכנה וגילתה ילדה "שציפצפה עליי בלי משרוקית". והיא מוסיפה: "אחרי חודש נשברתי, החזרתי לה את החיתול, ורק אחרי חצי שנה, כשהיא בת 3, ניסיתי שוב, הפעם עם 'שוחד' - וזה עבד".

3. כל ילד והדרך שלו

"עם הילדה הראשונה לקחנו את הזמן. השני ראה את הגדולה ורצה גם. השלישי ראה את שניהם ודרש", מסכמת תמי גורן את היסטורית הגמילה של ילדיה. כל ילד גדל בסביבה שונה, ואפילו אתם כהורים, משתנים מילד לילד. "אנחנו גמלנו את הקטנה דווקא בחורף, למרות שזה 'ביג נו נו' כי פשוט זיהינו שהיא מוכנה", מספרת עדה פרידנסון.

4. שוחד? כן, שוחד!

הרבה אימהות חוששות להתחיל עם שיטת הפרסים, אם זה מטעמים חינוכיים, או שהן חוששות שהילד יתרגל לתגמול על כל ביקור בשירותים. "אבל אף ילד לא יבקש פיפי פרס בגיל 8, ובהתחלה זה מאוד עוזר, אז למה לא?", אומרת מ', אמא לארבעה. "בשבוע הראשון זה נותן מוטיבציה", מסבירה תמר ווינברג, וענת שפירא מחדדת: "בסופו של דבר זה מגיע תמיד לענישה מול שוחד, אז עדיף נחשים-עדשים, על פני עונשים".

5. אמא, הקשיבי לילד

את חושבת שהילדה מוכנה? תגמלי. את חוששת שהילד נתקע? שחררי. הקשיבי לעצמך ולמה שאת מרגישה מהילדים, בלי להתבייש, ובלי להרגיש "אמא פחות טובה". "הילדה שלי נגמלה בתוך שבוע, אבל בגלל שאני לא האמנתי מספיק, השארתי אותה עם חיתול בלילה למשך תקופה ארוכה, ולדעתי זה מה שגורם לה להרטיב עד היום", מספרת ל', אמא לשלושה.

עדה פרינדסון: "לחצתי מאוד על הילדה להיגמל בלילות. בסופו של דבר זה משהו שקורה ברגע הנכון לה, והכי חשוב זה סבלנות. כנראה שיש אמת באמירה שהגמילה מגיעה כשהילד מוכן".

הדברים שיעזרו לכם לעבור את תקופת הגמילה

1. הצטיידו מראש בהמון תחתונים או בפול אפס (Pull Ups), תחתוני גמילה חד פעמיים עם חידושים וטריקים שהופכים את חוויית הגמילה לקלה ומוצלחת.

2. פנו מהרצפה שטיחים ומשטחי בד בתקופה הראשונה של הגמילה. זה יעזור לכם להיות רגועים יותר לגבי התהליך.

3. נצלו את תקופת החופש שלפני תחילת הגן כדי לגייס עזרה מכל הסובבים – סבא וסבתא, אחים גדולים או הבייביסיטר. כולם צריכים להיות חלק מהתהליך כדי לגרום לכך שהילד יגיע לגן כשהוא כבר גמול.

4. הרבה סבלנות. זכרו שאף אחד לא הגיע לצבא עם חיתולים :). אם תהיו עקביים ונחושים גם אתם תעברו את התקופה הזו במהרה.

5. אל תנזפו בילדים. אל תתרגזו ואל תראו לילדים שאי ההצלחה במשימה מאכזבת אתכם. כל התקדמות היא משמחת וכל פספוס הוא אמצעי ללמד ולהזכיר ש"בפעם הבאה נעשה את זה יותר טוב".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה