7 סודות קטנים שיעזרו לך להצליח בראיון עבודה

מה הדרך הטובה ביותר להתיישב על הכסא ומה כדאי לדעת על מי שיראיין אותך לעבודה? הנה כמה דברים שאולי לא חשבת עליהם לפני הראיון, ויכולים לעשות את כל ההבדל

17/08/2014
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS

ראיון עבודה הוא תחנה קריטית בדרך לקבלה לעבודה, ואין אפשרות לדלג על תחנה זו.

המציאות של שוק העבודה משקפת מצב, שבו על כל משרה מוצעת מתמודדים מועמדים רבים, לכן חשוב להיערך היטב לפני הראיון. המון נכתב על ראיונות עבודה אך הפעם אציין דברים קטנים שעליהם בדרך כלל לא מספרים, שיעזרו לך להצליח יותר בראיונות עבודה.

הנה 7 סודות חשובים:

1. לדעת כמה שיותר

מחפשי עבודה רבים לומדים על הארגון לפני הגעתם לראיון, אך חשוב לדעת גם על המראיין, על הממונה הפוטנציאלי. ניתן להשיג מידע אודותיהם באמצעות גוגל, פייסבוק ולינקדאין. אך הדבר החשוב ביותר הוא לנסות לאתר אנשים שמכירים את שניכם. את זה תוכלי לעשות אך ורק אם את בעלת רשת קשרים בפייסבוק ובלינקדאין. האנשים שתאתרי יוכלו לתת לך מידע נוסף שעשוי לעזור לך, אולי אף להעביר אודותיך מידע אשר יקדם אותך ויבליט אותך מהמועמדים האחרים.

2. התמודדות עם הקשיים שלך

כמעט לכל מי שמחפש עבודה יש מידע אודותיו שיכול "להוריד לו נקודות", כגון- מעסיק עוין, פיטורין, חורים בקורות חיים, קפיצות תעסוקתיות, חוסר ניסיון בחלק מדרישות התפקיד ועוד. חשוב להכין תשובות איכותיות לפני הגעתך לראיון. תשובה איכותית היא תשובה אמיתית מצד אחד אך כזו שתהפוך את הלימון ללימונדה, כזו שתוסיף לך נקודות זכות, ובטח שלא תגרע ממך נקודות.

niritcar178

3. הדגשת היתרונות שלך

בראיון עבודה נוטים לספר המון. הרבה יותר מידי, וזה כולל מידע שאינו רלוונטי לתפקיד, ואינו מעניין את המעסיק הפוטנציאלי. לפני הגעה לראיון עצרי וחשבי - מה היתרונות שעשויים להיות לך מול המתמודדים האחרים ומהם הדברים שהופכים אותך למתאימה לתפקיד המוצע? זה יכול להיות ניסיון, ידע, תכונות אופי, זמינות מיידית ועוד. זה המידע שעלייך להדגיש ושבו כדאי להתמקד בראיון.

4. מאור פנים

ראיון זו סיטואציה מלחיצה. הלחץ הזה ניבט בפניך: קמטי ההבעה ניכרים, הפה קבוץ והעיניים קטנות יותר. הקפידי על הסדר הבא - התיישבי בנוחות, נשמי והרפי. אם באמת תרפי הקמטים בפנייך יתיישרו, העיניים יקרינו הבעה נעימה יותר, והפה עשוי להעלות חיוך. אין לך מושג כמה אחרת את יכולה להראות כשפנייך מקרינות רוגע ונעימות. המראיין מסתכל על פנייך ומקשיב גם למסרים הסמויים שגופך מקרין. מאור פנים, נעימות וחיוך הינם מצרך חשוב ביותר אשר משדרג בצורה משמעותית כל מסר שתאמרי בהמשך.

5. אמונה

אם תאמיני שאינך מתאימה לתפקיד אזי סביר להניח שהמסר הסמוי הזה יעבור גם למראיין גרוע. אמונה בעצמך וביכולותיך היא מסר קריטי שעליך להצטייד בו בראיון עבודה.

6. התלהבות

כל מעסיק מעוניין לקלוט עובד אשר מאוד רוצה את התפקיד המוצע. חשוב לשקף למראיין, שהתפקיד מלהיב אותך, ושאת מאוד מעוניינת בו. מעסיקים רבים מעדיפים מועמדים מלאי התלהבות ותשוקה על פני מועמדים מתאימים יותר לדרישות התפקיד, אך שאין בהם את ההתלהבות הזו.

7. לבוש נוח

תחושת נוחות ונינוחות תעטוף כל מילה שלך באור נעים יותר. מכנס לוחץ, חולצה שזזה כל הזמן או נעליים המכאיבות לרגליים יגרמו לך לתחושת מועקה, שתייצר מסר בהתאם. חשוב להתלבש בצורה מכובדת, כזו המתאימה לקוד הלבוש בחברה ו/או בתפקיד המוצע ובנוסף שתרגישי בו נוח.

***

הטיפים דלעיל התייחסו למסרים שאת מעבירה בראיון עבודה, וחשוב לי להזכיר שראיון הוא בחינה הדדית. איך תבחני אם התפקיד/ הארגון/ הממונה מתאימים עבורך? עלייך לסמן לך כמטרה לאסוף מידע נוסף. לצורך זה אני ממליצה להגיע לפחות רבע שעה לפני השעה שנקבעה. זו הזדמנות עבורך לאסוף הרבה מידע סמוי. נחשפתי למחפשי עבודה רבים שסיפרו, שאם היו נותנים משקל למידע שנקלט כשהגיעו לראיון, יתכן שעוגמת הנפש הייתה נמנעת מהם. הם הדחיקו את מה שראו/ שמעו/ הרגישו, ובדיעבד זו הסיבה בגינה עזבו או הועזבו. חשוב לתת משקל למידע הזה ולהוסיף אותו לבחינת התאמת התפקיד והארגון עבורך.

אני מזמינה אותך לקבל מידע נוסף על ראיונות עבודהרוצה לדעת כיצד ניתן להפוך תהליך של חיפוש עבודה לאפקטיבי יותר? במיוחד עבורך הכנתי מדריך למציאת עבודה המוגש לך במתנה.

 

נירית גלר ג’מילי, יועצת מקצועית במציאת עבודה ומחברת הספר – המדריך המלא לבחירת ומציאת עבודה.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה