רוצה לרזות? עדיף לישון במקום לעשות ספורט

כיוונת שעון לחמש בבוקר כדי לצאת לרוץ כפעולה משלימה לדיאטה שלך? לא בטוח שזה היה הדבר הנכון לעשות. שינה טובה, מתברר, מועילה לירידה במשקל אפילו יותר מספורט

17/08/2014
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

רוצה לרזות? עדיף לישון במקום לעשות ספורט. צילום: שאטרסטוק

מאת: שרה יצחקי דיאטנית קלינית B.SC בסטודיו C

כשאנחנו חושבים על בריאות ומשקל גוף תקין מהן שתי הפעולות שעולות לנו בראש? דיאטה וספורט. כלומר, לאכול פחות ולהוציא יותר. מאזן אנרגיה שלילי מוביל לירידה במשקל וחיובי לעלייה. אמת, גם אם נשמע טכני ופשטני במידת מה, שהרי האדם הוא הרבה יותר מיצור שזולל ומייצר אנרגיה. הוא יצור שמרגיש, חושב, חולם. אז זהו שכדי לחלום יש לישון וזה מוביל אותי לנושא שלשמו התכנסנו כאן. החתיכה החסרה במשוואת האנרגיה.

תחשבו על תינוק שזה עתה נולד. מה מאפשר את התפתחותו בשנה הראשונה לחייו? כיצד הוא מבלה את רוב זמנו? ישן, ואוכל. רק כששני צרכים אלה מתמלאים מתאפשרת התפתחותו הגופנית והמנטלית. אז אמנם גדלנו מאז ואנו זקוקים לפחות שעות שינה, אבל שינה אינה פעולה שאנחנו אמורים לעשות כשמסתיימות מטלותינו. למעשה איגוד השינה האמריקאי קבע ששינה היא הבסיס עליו נשענות שתי הפעולות הנ"ל, הדיאטה והספורט. משוואת איזון האנרגיה, המתאם בין אכילה ופעילות גופנית, מתאפשר רק כאשר הבסיס נשמר.

איך ההרגשה על הבוקר?

החיים בעידן המודרני מתאפיינים בפגיעה באיכות ובכמות השינה שלנו. כ-50 אחוז מהאוכלוסייה אינה ישנה כראוי. ראוי, עבור אדם בוגר, משמעו 7-8 שעות בלילה. והסיבות לכך שישנים פחות רבות ומתחלקות לשלוש קטגוריות:

1. מעט מדי = אינסומניה - שנת לילה קצרה, קשיי הרדמות, קשיים בשמירה על השינה ויקיצה מוקדמת.

2. איכות ירודה = היפרסומניה - ישנוניים גם כשישנים מספיק שעות. למשל שינה מקוטעת כזו הנגרמת מהפרעות נשימה בשינה, תנועות רגליים עצבניות.

3. הפרעות במחזור שינה-עירות = שינה במועדים לא מתאימים. למשל עבודת משמרות, יעפת (ג'ט לג), תסמונת אכילה לילית, דחייה בשעון הפנימי. 

אם לא ישנים משמינים

מחקרים מראים כי שיעור ההשמנה בעולם עולה בד בבד עם הפגיעה בשינה. למעשה הקשר הדדי, כיוון שעודף משקל הוא אחד הסיכונים לפגיעה באיכות השינה. אז שימו לב, מה קורה לנו כשלא ישנים מספיק?

מבחינת הגוף אנחנו בסטרס ולכן צריך לחסוך באנרגיה. זה מוביל את הגוף למספר כיווני פעולה המשלימים זה את זה; עלייה בהכנסת אנרגיה מחד וחסכון בהוצאה האנרגטית מאידך:

1. תיאבון מוגבר, ולא לחסה. הפחתה בהפרשת הורמון השובע (לפטין) ועליה בהפרשת הורמון הרעב (גרלין). ואז חושקים אנחנו במזונות מרוכזים מבחינה אנרגטית. קרי, עתירי שומן וסוכר.

2. ירידה בחילוף חומרים וצבירת רקמת שומן - הגוף מתייעל והוא שורף פחות אנרגיה לשם קיום.

3. כשערים יותר זמן, יש יותר זמן לאכול.

4. כשאנו עייפים, אין כוח לעשות ספורט.

ואז אנחנו חפצים להוריד במשקל שצברנו בגלל שפשוט היינו עייפים. אך אנו נוקטים בפעולה שרק מעצימה את הסטרס ומורידה עוד יותר את רמת האנרגיה שלנו, כיוון שאנו מנסים להפחית בהכנסת הקלורית ולהגביר את הוצאת האנרגיה על ידי פעילות גופנית. כל עוד איננו מטפלים בשורש הבעיה, קרי, שינה לא מספקת, אנחנו נאבקים כנגד עצמנו ודנים את עצמנו לתסכול בהמשך. 

מה כדאי לעשות? 

1. לתכנן לא רק ארוחות ושגרת ספורט, אלא ובמיוחד להקפיד על סדר יום ושגרת שינה ראויה. שינוי בהרגלי חיים חייב לכלול רכיב זה ואם אנו חווים הפרעה כל שהי בשינה, עלינו לטפל בה במקביל.

2. לפנק את עצמכם בכל מה שקשור לשינה – מיטה נוחה, כרית רכה, טמפרטורת חדר נעימה, חושך, שקט. לא להיכנס למיטה עם לפטופ או מטלות, אלא לאחר הורדת הקצב היומי בדיוק כפי שאנו עושים לפעוטות שלנו בהשכיבנו אותם לישון.

3. לאכול בערב מאכלים מרגיעים שעוזרים לנו להירדם – כמו דייסת קוואקר, כוס חלב חם, פרוסה עם ממרח, או יוגורט עם פרי חתוך. ולא, סטייק הוא ממש לא בכיוון. גם לא קפאין שהוא חומר מעורר ונמצא בקולה, קפה, תה, שוקולד, משקאות אנרגיה, שוקו. 

לפיכך, אם התלבטתם האם לקום בחמש בבוקר לצעדה במקום לישון עוד שעה, אני ממליצה להישאר במיטה. ולעשות פעילות גופנית על חשבון דברים אחרים, למשל הכלים בכיור. רק לא על חשבון שינה.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך