רצח דפנה בר ציון: אי אפשר להכיל את זה

מחריד, מזעזע, לא נותן מנוח: המסעדנית והמוזיקאית דפנה בר ציון נמצאה מתה בביתו של הגרוש שלה, אילן בן עמי, החשוד העיקרי ברצח. לעזוב גבר זו לא תמיד הגנה מלאה

15/08/2014
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS

דפנה בר ציון, מוזיקאית ומסעדנית בתל אביב, נמצאה מתה בבית הגרוש שלה, אילן בן עמי, וככל שהעובדות הולכות ומתבהרות עולה תמונה של רצח מחריד, מצמית, עוד מקרה שפשוט אי אפשר להישאר אליו אדישים - אבל שהחברה, איכשהוא, ממשיכה לאפשר לו לקרות.

daphna_bar_tzion_car

לאחרונה פרסמנו עלייה במקרי אלימות במשפחה מאז תחילת המלחמה. האווירה האלימה מסביב ודאי לא תורמת לבטחון של נשים, שהן תמיד הסובלות העיקריות, אך בר ציון מצטרפת לסטטיסטיקה עגומה בכל קנה מידה: ב-2013, 20 נשים נרצחו על ידי בני זוגן. אחד מכל שני ישראלים מכיר אישה הסובלת מאלימות ו-72% מהציבור לא סומך על המשטרה בהגנה על נשים וילדיהן. אלה מספרים שאי אפשר להכיל. פשוט אי אפשר.

המקלטים לנשים מוכות והתכניות לעזרה לאישה להשתחרר מזוגיות עם גבר אלים, מהווים חלק גדול מהפתרון. אבל המקרה של בר ציון מדגים לנו, לצערנו, שלעזוב גבר זה לא תמיד הסוף. התקפי קנאה, רכושנות, סכסוכים כספיים וסכסוכי משמורת, גורמים לאלימות להמשיך ולגאות גם אחרי פרידה. במקרה כזה, התפקיד של כולנו הוא לפקוח עין, להתריע ולעזור, ולדאוג שנשים תהיינה מוגנות גם מפני הפרודים והגרושים שלהן.

בשנת 2011, רצח גבר את אשתו בנפרד, עובדת סוציאלית, ביריית אקדח, ולאחר מכן התאבד.  מחקירת המקרה עלה כי הגבר הורחק בעבר מהבית בעקבות עבירות אלימות במשפחה. השכנים במסד סיפרו על מסכת ארוכה של אלימות ואיומים מצד הבעל.

עוד בשנת 2011, גבר רצח את אשתו שנתיים לאחר שנפרדו,  משה ג'מבר, בן 48, הגיע על פי החשד לדירת גרושתו, אביבה ג'מבר בת ה-45 והביע את רצונו לחזור לחיות עמה. לאחר שסירבה שלף את אקדחו, ירה בה למוות ואז ירה בעצמו.

ב-2008, אלי מימון רצח את גרושתו קרול כהן בתאילנד. הרוצח שוחרר מהכלא התאילנדי כעבור 8 שנים בלבד, כיום הוא ככל הנראה איש חופשי אך לא מתגורר בישראל.

ב-2010, מסרט עלמו נרצחה על ידי הגרוש שלה, לעיני בנם קטן, דקות לאחר שהתלוננה על האלימות במשטרת פתח תקווה. הרקע לסכסוך בין השניים היה המשמורת על הילד.

אביבה, מסרט, קרול, דפנה, נזכור את כולכן. ונעשה הכל כדי למנוע את הרצח הבא.

 >> אם את אישה שמרגישה כי היא חיה באלימות, או אם את מכירה מישהי שסובלת ממנה, התקשרי כבר עכשיו לקו הייעוץ של ויצו ב- 03-6923791. אם אתה גבר שמבקש לצאת ממעגל האלימות, גם לך יש לאן להתקשר, 1800-393904

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך