4 שיטות מועילות לטיפול בכאב

לא תמיד ניתן לאבחן מה הסיבה לכאב כלשהו אבל חשוב לטפל בו כדי למנוע סבל והחמרה במצב. כל השיטות שיעזרו לכם לשים סוף לכאבים

07/08/2014
ד''ר שאול דוידוביץ קבלו עדכונים מד''ר שאול דוידוביץ
  • RSS

בשבועות האחרונים היינו חשופים למצב יומיומי של מתח, לחץ, סטרס וחרדה. טבעי שמצבי סטרס קיצוניים שכאלה יביאו עימם תגובה גופנית, הבאה לידי ביטוי בכאבים פיזיים שונים בראש, בטן, גב, שרירים, חזה וצלעות. ברוב הפעמים נתקשה לעשות קישור בין תופעות פיזיות שאנו חווים למתח שבו אנו נמצאים, ולעתים קרובות אנחנו כלל לא נהיה מודעים לעובדה שהכאבים מהם אנו סובלים הם תוצאה של מתח נפשי וחרדה.

מעגל קסמים

סטרס מתמשך מתיש את המערכת החיסונית וכך יוצר הגוף את הכאב, כמעין דרך מילוט של הסטרס אל מחוץ לגוף. כאשר נוצר כאב ואין לו מענה או טיפול רפואי ברמה המיידית והמקצועית הוא מוסיף עוד יותר על הסטרס וכך כאמור נוצר 'מעגל קסמים' שלילי. סטרס וכאב, גורמים לתאים ולגוף, להתכווץ פנימה בניסיון להגן על המקום הפגוע. הכיווץ מונע זרימת דם חופשית לאזור הכואב וכך בעצם נמנע תהליך הריפוי.

ממחקרים שבדקו את הקשר בין סטרס לכאבים, עולה כי מי שסובל מחרדה ולחץ נפשי בהחלט מתלונן על שיעור כאבים חריף יותר. במצבים של חרדה פועלים בגוף ובמוח הורמונים וניורוטרנסמיטורים ובהם אדרנלין נוראדרנלין, סרטונין, דופמין ועוד, הנקראים הורמוני חרדה. חומרים ואזורים אלו מופעלים בגוף גם במצב של כאב כרוני, וזה בהחלט מסביר מדוע קיים קשר הדוק בין השניים ומדוע חרדה וכאב גורמים לאנשים לירידה בתפקוד היומיומי שלהם, לפגיעה בערך ובביטחון העצמי ולתחושה חוסר טעם לחיים.

טיפול בכאבים. צילום: שאטרסטוק

שיטות הטיפול הנפוצות לטיפול בכאב

עד לפני שנים ספורות, כלל לא הבינו שכאבים כרוניים זו מחלה לכל דבר. ההכרה האקדמית בכך שכאב הוא בעיה בפני עצמה, שיש לשים אליה לב ולטפל בה באופן מקצועי, היא אחת המהפכות המחשבתיות הגדולות בעולם הרפואה. בעקבותיה נפתחו מרפאות הכאב, שמטרתן לטפל באנשים הסובלים מכאבים שונים ולסייע להם לחזור במהרה לשגרת חיים תקינה.

שיטות לטיפול בכאב:

1. שימוש בתרופות ובמשככי כאבים- באמצעות כדורים, זריקה דרך הוריד או השריר וזריקה לחלל האפידורלי. קיים מגוון רחב של משככי כאבים בדרגות השפעה שונות.

2. מזותרפיה - שיטת טיפול ותיקה במסגרת הרפואה הקונבנציונאלית לטיפול, הקלה וריפוי מגוון סוגי הכאבים השונים בגוף האדם. המזותרפיה, שהתפתחה בצרפת ואף נכנסה לסל הבריאות הצרפתי, מציעה טיפול פשוט ויעיל המתבצע בעזרת הזרקות תת עוריות (על ידי רופא בלבד) של תרופות הכוללות חומרים אנטי-דלקתיים, וויטמינים ומינרלים, היישר לאזור הכואב. ייחודה של השיטה טמון בתוצאות המהירות - המטופלים בשיטה זו חשים במרבית המקרים בהקלה של כ-70% מהכאבים, וזאת לאחר 16 שעות מהטיפול הראשון. השיטה מציעה טיפול קצר עד לריפוי ממשי של דלקות וכאבים, בתום שניים עד שלושה טיפולים. השיטה מתאימה גם לחולים רגישים במיוחד, כגון: נשים בהיריון, נשים לאחר לידה וקשישים המטופלים בתרופות כרוניות.

3. טיפולים פרא-רפואיים - פיזיותרפיה, טיפול פסיכולוגי (לעיתים מטרת הטיפול היא לחיות טוב יותר לצד הכאב, כאשר לא ניתן לבטלו לחלוטין), טיפול בביופידבק אשר מטרתו "ללמד" את המוח פרשנות אלטרנטיבית למסרים העצביים של הכאב), טיפולים בלייזר או באולטראסאונד וכד'.

4. טיפולי רפואה משלימה- הומואפתיה קלאסית, דיקור סיני, טווינא, קרניו סקראל, טיפול בגלי קול, טיפול בגלי הלם, הילינג, עיסויים, היפנוזה, שימוש בצמחי מרפא ועוד.

לסיכום, טיפול בכאבים מצריך בראש ובראשונה אבחון נכון ומקצועי של שורש הבעיה. כאשר מטפלים בכאב יש לברר את הסיבה להיווצרות הכאב, היות ולחרדה יש מרכיבים פיזיולוגיים, הורמונליים ועצביים מוכחים. על כן הטיפול בהם חייב לגעת באזורים אלה, אם באמצעות טיפול תרופתי או באמצעות טיפול נפשי הנוגע באזורים הגופניים של הנפש והרגש, או שילוב של השניים.

*****

ד"ר שאול דוידוביץ מתמחה בטיפול בכאב ומנהל מרפאת הכאב ברשת מרפאות מנדרין.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה