כך תעזרו: הימים הקשים של העסקים בדרום

הפיצריה השכונתית, מכון שטיפת המכוניות בקניון, חנות הרהיטים והחנות למוצרי מטבח במשק. מה עבר על בעלי העסקים בדרום הארץ, ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לפרגן להם קצת?

06/08/2014
קרין לויט פרידריך קבלו עדכונים מקרין לויט פרידריך
  • RSS

"צבע אדום!" אמר בצעקה בהולה בן, בעליה הצעיר של הפיצריה "פיצה רומא" בשדרות, בזמן ששוחחנו בטלפון לפני שבועיים על אודות העסק שלו, ממש כמה שניות אחרי ששאלתי אותו איך הוא מתמודד עם הימים הארוכים והריקים, עם החובות שמצטברים ועם העתיד שלא נראה באופק.

מתוך הטלפון שמעתי את האזעקה המייללת ורגע לפני שהוא ניתק ורץ למרחב המוגן יכולתי לשמוע את הדחיפות בקולו. דחיפות שאולי כאן, במקום המבטחים היחסי הזה של מישור החוף, נשמעת קצת משונה, מרוחקת. באבחת שתי המלים האלו הבנתי את התשובה לכל השאלות שלי. הבנתי עד כמה זה קשה, בלתי אפשרי כמעט, לנסות לנהל חיים נורמליים ובעיקר עסק מצליח, במקום שבו הנורמליות מופרעת באופן תדיר.

כך נראים החיים של בן, טל, אבי ומאיר - בעליהם של ארבעה עסקים קטנים שמנסים לשרוד את היומיום הבלתי אפשרי במצב הביטחוני שנוצר. איך נשארים אופטימיים כשהעסק לא מרוויח? בעיקר בזכות ההתגייסות הגדולה של ישראלים בשאר רחבי הארץ.

גם אתם רוצים להתגייס למען העסקים הקטנים בדרום? אפשר לעזור להם לעבור את הימים הקשים האלו, במיוחד עכשיו, כשמסתמנת רגיעה ארוכת טווח. רוצים להתחדש בציוד למטבח ובריהוט לבית? או לתרום פיצות לחיילים שעדיין מגינים על עוטף עזה? תוכלו ליצור קשר עם העסקים לפי הפרטים בכתבה.

פיצה רומא - שדרות

פיצה רומא בשדרות (צילום: פיצה רומא)

מי אנחנו?

פיצה רומא בשדרות קיימת מ-2007. הבעלים היום הוא בן, בן 26 וחצי ותושב שדרות, שהתחיל כעובד של הפיצריה והיום מנהל אותה.

מה קורה בפיצריה מאז שהחל המצב הביטחוני הנוכחי?

"המצב הקשה כאן התחיל בעצם ביום שבו נחטפו הנערים. אחר כך התחילו הקסאמים בכמויות. נעשה כאן פשוט מדכא, מייאש. הדבר היחיד שמעודד ועוזר הם אנשים שעוברים כאן וקונים פיצות לתרומה לחיילים בגבול".

אז מה עושים כל היום?

"לא תמיד פותחים, לפעמים פותחים וסוגרים מוקדם. אין חשק תמיד לפתוח".

איך מתמודדים כלכלית עם נסיגה כזאת בעסקים?

"האמת? ממש קשה לי", מתוודה בן. "בכל מלחמה נסגרים פה בממוצע שני עסקים. שקט שנה - שנתיים ועוד פעם מחדש. אולי הפעם זה יהיה העסק שלי".

מה אתה מאחל לעצמך?

"שיהיו לנו כאן חיים רגילים כמו בכל מקום בארץ, ושילדים לא יגדלו למלחמה כמו שאנחנו גדלנו".

מה יכול לעשות מי שמעוניין להתגייס למען העסק שלך?

רוצים לעזור? דברו איתנו: פיצה רומא, קניון פרץ סנטר, שדרות. טלפון: 08-6612007, "ואפשר להזמין פיצות ואנחנו נשלח אותן לחיילים ולמילואימניקים על הגבול".

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

במבו סטון, מושב ברכיה, משק 20

במבו סטון במושה ברכיה (צילום: במבו סטון)

מי אנחנו?

מאיר בוארון ואבנר בר נוי הקימו את "במבו סטון", חברה שמתמחה בבניית מטבחי חוץ, פרנות וטאבונים, ב-2007, במושב ברכיה הסמוך לאשקלון. השניים הם אנשי עסקים תושבי אשקלון שהחליטו לייצר וליצור תנורי אבן ייחודיים בהשראת אחת הסבתות במשפחה, שבישלה בתוך בור מסורתי שהיה נחפר באדמה. היום הם מציעים, בעיקר ללקוחות בעלי בתים צמודי קרקע, מגוון פתרונות למטבח בחוץ.

"זה עסק שקם על סיפור משפחתי", אומרת מאיר בוארון, אחד מבעלי החברה. "אנחנו אנשי עסקים מיוחדים, שמפתחים ומייצרים את כל הדברים שאנחנו חושבים עליהם. אחרי שיש לנו רעיון, אנחנו לוקחים מעצב תעשייתי או צייר ואיתם יוצרים את הדברים ומייצרים בארץ או בחו"ל".

איך העסקים מאז שהתחיל המצב הביטחוני הנוכחי?

"אם עד עכשיו הרבה אנשים נמנעו מלהגיע לכאן בגלל שזה רחוק מהמרכז, עכשיו בגלל המצב הבטחוני זה נעשה אפילו יותר קשה. אנשים מפחדים להגיע. מישהו התקשר עכשיו, שאל, התעניין, רצה לבוא, שאל איפה זה, גילה שזה ליד אשקלון ואמר שהוא לא יבוא. מסוכן מדי. יש המון אזעקות צבע אדום, רואים את היירוטים מקרוב. בקצב הזה, אם נישאר פה ככה, לא נשרוד".

מה אתם עושים כל היום?

"יש לנו עוד עסק שנקרא 'סוכות ירושלים' ואנחנו מכינים אותו לקראת סוכות".

מה התחזית שלך לעתיד הקרוב?

"אנחנו מאמינים שנצליח להתגבר. יש לנו כל הזמן רעיונות איך להתפתח, איך להביא את המוצרים שלנו ליותר לקוחות, ליותר מתעניינים. אנחנו צריכים להשקיע גם במקומות שיציגו אותנו במרכז כדי להגדיל את הנראות".

רוצים לעזור? דברו איתנו: במבו סטון, משק 20, מושב ברכיה. טלפון: מאיר 050-2507103 (לא בשבת) או בקרו באתר האינטרנט.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

רהיטי המושבה - מושב ברכיה

רהיטי המושבה בברכיה (צילום: רהיטי המושה)

מי אנחנו?

חנות הרהיטים "רהיטי המושבה" הוקמה לפני 5 שנים במשק 60 במושב ברכיה (הסמוך לאשקלון). הבעלים של החנות הם אבי ואילנית פרץ מקרית גת.

אבי, למה בחרתם להקים עסק במושב ברכיה?

"יש לנו בחנות 500 מטר של תצוגה. רצינו לצאת מחוץ לעיר, כדי שיהיה זול יותר, כדי לא להשתעבד לשכירות ולתשלומים".

מה קורה מאז שהתחיל המצב הבטחוני?

"מהרגע שהתחילה המלחמה, אנשים בכלל לא מגיעים. הכל נעצר כאן".

אז מה אתם עושים כל היום?

"באים, לשעה וחצי - שעתיים כל יום, דואגים להזמנות שעשו לפני המלחמה, דואגים לסחורה, והולכים הביתה. שום דבר כאן לא בטוח. העתיד לא ידוע. אנחנו מחזירים עכשיו את כל הצ'קים, עוצרים את כל התשלומים, לא הולכים לשלם לאף אחד. לא משכורות, לא שכירות, לא ספקים. לפחות חצי שנה יקח לנו להשתקם מדבר כזה".

מה אתם מאחלים לעצמכם ולעסק לעתיד?

"אנחנו רוצים ומאחלים שיהיה שקט ונחזור לעבוד כרגיל".

רוצים לעזור? דברו איתנו: רהיטי המושבה, משק 60 מושב ברכיה. טלפון: 08-6755528.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

המנהרה קאר סאונד - באר שבע

המנהרה לניקוי מכוניות (צילום: המנהרה)

מי אנחנו?

מכון לשטיפת רכב, חנות לאביזרי רכב וסטריאו בקניון הנגב בבאר שבע. הבעלים מזה שנתיים, של העסק שקיים 20 שנה, הוא טל כץ, אב לתינוק שמתגורר בבאר שבע.

איך העסקים בזמן האחרון?

"רגיעה משמעותית כאן בקניון ובחנות. אנשים לא יוצאים מהבית. כל כך הרבה אזעקות היו בבאר שבע, ביום ובלילה, שהדבר האחרון שחשוב עכשיו למישהו זה אם האוטו שלו נקי או לא. ודווקא עכשיו - יולי אוגוסט הם החודשים הכי חזקים בשנה, חודשים שבהם אנשים יוצאים לטיולים, יש אבק, חול, האוטו מתלכלכך יותר".

ואיך זה משפיע על העסק?

"דבר כזה, זה יכול להפיל אותי", אומר כץ. "עובדים, עובדים, עובדים. מחכים לחודשים החזקים. ואז כלום. אף אחד לא הולך לים, אף אחד לא עושה כלום. כולם יושבים בבית. הקניון ריק. עצוב לראות אותו ככה".

מה יהיה?

"מה אני אגיד לך, מקווה שיהיה טוב. להגיד לך שאני אופטימי? לא רוצה להגיד סתם. מאמין שיהיה טוב. יש לנו עם חזק. מקווה שיהיה טוב".

מה אתה מאחל לעצמך ולעסק?

"שהעסק יצליח וישגשג. אחרי קשיים כלכליים גדולים, שיבואו תקופות יפות, ימים יפים".

רוצים לעזור? דברו איתנו: המנהרה קאר סאונד, קניון הנגב, שדרות רגר, באר שבע. טלפון: 050-299-9986. בקרו אותנו גם בפייסבוק.

 

גם הרבה לאחר שרוחות המלחמה יישככו, יישארו לאנשי הדרום מספיק התמודדויות מורכבות. אם זה בעוד חודש, חודשיים או חצי שנה מהיום - יש הרבה דברים שאפשר לעשות, אז בואו לא נשכח את העסקים הקטנים בדרום גם בימים סוערים פחות.

* התוכן הוא מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה