סלבס מוכיחים: לא צריך להיות אישה כדי להיות פמיניסט

אכפת להם מנשים, הם מודעים לחוסר השיוויון המגדרי והם לא מפחדים לדבר עליו בקול: הנה רשימת 14 הסלבס הכי פמיניסטיים בהוליווד ובעולם

05/08/2014
אלנה וגיאנוס, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מאלנה וגיאנוס,
  • RSS

יש הרבה מאוד נשים חזקות הזוכות לתשואות על כך שהן הופכות את העולם למקום טוב יותר עבור נשים, החל בגלוריה סטיינם ועד לינה דאנהם (יוצרת וכוכבת הסדרה "בנות"). אך חשוב לזכור שיש לנו גם כמה בעלי ברית מדהימים ומהממים ביותר גם בקרב המין הגברי.

בזמן האחרון התעורר פולמוס סביב המונח פמיניסט, והשורה התחתונה היא שיש אי-הבנה בסיסית לגבי המשמעות האמיתית של המונח "פמיניזם". לפי ההגדרה המילונית, פמיניזם הוא "האמונה שגברים ונשים צריכים ליהנות משוויון זכויות ומשוויון הזדמנויות". או, לפי ההגדרה של ביונסה בשיר Flawless: "פמיניזם הוא שוויון חברתי, פוליטי וכלכלי בין המינים".

כמובן, רבים מהאנשים שרוצים לראות שוויון זכויות והזדמנויות בין המינים הם גברים. קבלו כמה נציגים מפורסמים של המין הגברי המתבטאים בגלוי בזכות השוויון. הסלבריטאים האלה מתמודדים עם נושאים שונים, ביניהם אלימות נגד נשים, מיניות האשה וייצוג מעוות של נשים בתרבות הפופולרית.

1. ג'ון האם

בראיון שנתן לדיילי מייל בפברואר 2011 דיבר כוכב "מד מן" על כברת הדרך הארוכה שעברנו בכל הנוגע להשתחררות מהתפקידים המגדריים המסורתיים מאז התקופה שבה מתרחשת הסדרה. האם הבהיר שהוא שמח מאוד לראות שעולם הגברים ההוא הפך לנחלת העבר:

"הגברים שלטו בלול, והנשים מילאו תפקידי שירות [בשנות ה-60]. נשים עובדות היו דבר נדיר, כי מקומן היה בבית, בגידול הילדים. הנשים שכן עבדו זכו ליחס של אזרחיות סוג ב', מפני שזה היה עולם של גברים. זו היתה עובדת חיים באותה תקופה. אבל בימינו זה בלתי נסבל, ובצדק, לדעתי... אנשים מסתכלים על הימים ההם דרך מעטה סמיך של נוסטלגיה, אבל למעשה, החיים שלך היו קשים אם לא היית גבר לבן עשיר וחזק".

ג'ון האם, צילום: שאטרסטוק

2. לואי סי.קיי

הקומיקאי בן ה-46 מתגאה ברזומה ארוך ומרשים של קומדיה חכמה ומהורהרת בנושאי זכויות, גזע ומגדר. בתוכנית סטנדאפ מיוחדת עבור HBO, "או מיי גוד", ששודרה ב-2013, הרביץ סי.קיי.  קומדיה פמיניסטית רצינית ביותר:

"איך זה שנשים עדיין יוצאות עם גברים, כשחושבים על כך שאין איום גדול יותר לאשה מאשר הגבר? אנחנו האיום מספר אחת לנשים! מבחינה גלובלית ומבחינה היסטורית, אנחנו הגורם המוביל לפציעות ולסבל של נשים. אתם יודעים מהו גורם הסיכון מספר אחת שלנו? מחלת לב".

צפו בקטע:

 3. וויל סמית'

בראיון שנתן למגזין פארייד במאי 2012, כשנשאל למה הניח לבתו, ווילו, להסתפר קצוץ, אמר השחקן בן ה-45:

"אנחנו מניחים לווילו להסתפר קצוץ. כשיש לך ילדה קטנה, אתה חושב איך ללמד אותה שהגוף שלה הוא באחריותה. אם אלמד אותה שאני אחראי לכך שהיא יכולה להסתפר או לא, היא רק תחליף אותי בבגרותה בגבר אחר. את השיער שלי אסור לה לגזוז, אבל זה השיער שלה. היא חייבת להיות בשליטה בגוף שלה. אז כשהיא תצא לעולם, היא תצא אליו כשהיא בשליטה מלאה. היא רגילה לקבל את ההחלטות האלה בעצמה".

ויל ווילו סמית', צילום: שאטרסטוק

4. אשטון קוצ'ר

קוצ'ר גנב לבבות כשדיבר על האופן הגרוע שבו רוב התוכניות לחינוך מיני מתייחסות למיניות האשה. בראיון שנתן למוביליין בינואר 2011 אמר:

"האורגזמה הגברית מאוד פשוטה, קל מאוד ללמוד עליה, כי היא למעשה חלק ממעגל הרבייה. אבל מערכת החינוך לא מדברת באמת על האורגזמה הנשית. זה תורם לכך שהנשים אינן מועצמות בסביבה המינית שלהן ומבחינת המיניות שלהן. מנקודת מבט קולנועית, ליצור סרט שבו יש גיבורה המועצמת על ידי מיניותה זה דבר חזק מאוד. ואם נוכל להעניק לבני הנוער משהו לחשוב עליו, מנקודת מבט מינית, אני חושב שזה צריך להיות פתיחת דיון שבו הנשים מועצמות על ידי החוויות המיניות שלהן, מנקודת ראות חינוכית ומנקודת ראות קולנועית".

אשטון קוצ'ר, צילום: שאטרסטוק

5. סת' מאיירס

"כשאתה עובד עם נשים חזקות באמת, כמו העמיתות שלי, הרעיון שמישהו ירצה לקבל החלטות במקומן נשמע אבסורדי," אמר מנחה תוכנית הלילה "לייט נייט" וכוכב "סטרדיי נייט לייב", בראיון שנתן למגזין אל בספטמבר 2012.

סת' מאיירס, צילום: שאטרסטוק

4. פטריק סטיוארט

סטיוארט, שהיה עד לאלימות פיזית של אביו כנגד אמו בילדותו, נשא נאום מרגש למען ארגון אמנסטי אינטרנשיונל בריטניה, באוקטובר 2009. הוא זכר את ההשפעה שהיתה להתעללות הזאת עליו, כנער, ודיבר על האחריות שיש לגברים לשים קץ לאלימות הזאת. "גם אם היא [עשתה משהו שגרם לאבי להכות אותה], אלימות היא בחירה. זאת בחירה שגברים עושים. אנחנו יכולים לבחור להפסיק אותה."

צפו:

5. מארק רופאלו

השחקן בן ה-46 פרסם באוגוסט 2013 מכתב תמיכה בעד זכות האשה על גופה. רופאלו דיבר בגילוי לב על מה שעבר על אמו כשעשתה הפלה בלתי חוקית והשתמש במכתב הזה כדי לגייס תמיכה:

"אני מזמין אתכם למצוא את הקול שלכם ולהבהיר שאתם מצדדים בזכות ההפלה ובכבודה של האשה, בזכותה להיות אדונית לחייה ולגופה. אני מזמין אתכם לעשות חשבון נפש ולשאול את עצמכם אם אתם באמת עומדים מאחורי מה שאתם אומרים".

מארק רופאלו. צילום: שאטרסטוק

6. אדי ודר

בטור דעה שכתב למגזין ספין בשנת 1992 הסביר סולן להקת פרל ג'אם מדוע יש לאשה זכות לבחור אם להביא ילד לעולם, וזה הרבה יותר מסוגיה נשית:

"קווי החזית הם המרפאות, וצריך ללוות את הנשים לקרב, מה שמוסיף לטראומה שלהן. זה לא משחק. זה לא עצרת התעוררות דתית. מדובר בעתידה של האשה... יש אנשים החוששים מפני כוחם של המצביעים הצעירים האלה. תוכיחו שהם צודקים. קבלו החלטה בסוגיות האלה והצביעו - גברים ונשים - הואיל וזאת לא רק סוגיה נשית. זה עניין של זכויות אדם. אילו זה היה גוף של גבר וגורלו, לא היתה כאן שאלה בכלל. לא בחברה המודרנית, הנשלטת בידי גברים".

אדי ודר, צילום: שאטרסטוק

6. דייויד שווימר

בראיון שנתן ביוני 2011 לטלגרף דיבר כוכב הסדרה "חברים" על הזיקה החזקה שלו לאגודה לנפגעות אונס בסנטה מוניקה וסיפר איך התחיל להיות מעורב בפעילות נגד אונס וניצול מיני: "יש לי שתי חברות שהיו בילדותן קורבנות לניצול מיני, ואחת שבבגרותה גם נאנסה בזמן יציאה לבילוי. הדברים האלה עוררו בי רגישות מיוחדת לנושא הזה".

דיוויד שווימר, צילום: שאטרסטוק

7. הנסיך הארי

בנאום שנשא בנו השני של הנסיך צ'ארלס במסגרת קמפיין צ'יים פור צ'יינג' ביוני 2013 אמר: "כשמעצימים נשים, הן משפרות באופן בלתי ישוער את כל סביבתן - את המשפחות שלהן, את הקהילות שלהן, את המדינות שלהן. זה לא קשור רק בנשים. אנחנו, הגברים, צריכים להכיר בתפקיד שגם אנחנו ממלאים. גברים אמיתיים מתייחסים לנשים בכבוד המגיע להן".

הנסיך הארי, צילום: רויטרס

8. ריאן גוסלינג

לאחר שסרטו "בלו ולנטיין" הוגבל לצפיית מבוגרים בלבד, בגלל סצנה שבה אשה מקבלת סקס אוראלי, פרסם השחקן הודעה רשמית, בה יצא נגד אי הנוחות שמגלה התקשורת לנוכח עינוג נשים:

"חייבים לפקפק בתרבות קולנועית המטיפה לחופש ביטוי אמנותי, אך תומכת בהחלטה שהיא תוצר מובהק של חברה פטריארכאלית, המנסה לשלוט באופן בו הנשים מוצגות על המסך... לצנזורה אין בעיה לאשר סצנות המתארות נשים שעוברות עינויים מיניים ואלימות למטרות בידור, אבל היא מנסה לאלץ אותנו לא לראות סצנה המראה אשה בתרחיש מיני... זו שנאת נשים, לנסות לשלוט באופן בו אשה מתבטאת מינית. אני חושב שהנושא הזה גדול יותר מהסרט עצמו".

ראיין גוסלינג, צילום: שאטרסטוק

9. דניאל קרייג

לרגל יום האשה הבינלאומי, במארס 2011, הופיע כוכב סרטי ג'יימס בונד בסרטון קצר, שבו נראה קרייג לבוש כמו אשה. הוא הביט למצלמה, וברקע נשמע קולה של ג'ודי דנץ': "נשים אחראיות לשני שלישים מהעבודה שנעשית ברחבי העולם, אך מרוויחות רק עשרה אחוזים מכלל ההכנסות, ויש בבעלותן רק אחוז אחד מכל הרכוש... אז, האם יש שוויון? עד שהתשובה לכך תהיה 'כן', אסור לנו להפסיק לשאול את השאלה הזאת".

10. אלן אולדה

אולדה מזדהה כפמיניסט במשך כל הקריירה הארוכה שלו. הוא קידם במרץ את זכויות הנשים במסגרת הקמפיין למען התיקון לשוויון זכויות, שבו שימש יו"ר שותף יחד עם בטי פורד. הוא כתב מאמרים שבהם דן בזכויות האשה, והבוסטון גלוב אפילו הכתיר אותו כ"התגלמות האשה לשם כבוד". אולדה החטיף באחרונה מכה נוספת לפטריארכאליות כשהתראיין בחודש מאי להפינגטון פוסט ואמר: "אני חושב ש[שנאת נשים] היא כמו מחלה שצריך למצוא לה תרופה. ואם הצלחנו להשמיד את הפוליו, אני לא רואה סיבה לכך שלא נצליח להשמיד את שנאת הנשים".

אלן אלדה, צילום: שאטרסטוק

11. בן סטילר

בראיון שנתן במאי 2009 לטיים אאוט של דובאי, סטילר דיבר על הפער המגדרי בעולם הקומדיה. "אני חושב שבאופן כללי, יש מעין גישה של 'מועדון גברים' בקומדיה, מבחינת האופן שבו גברים מתייחסים לנשים", אמר. "אבל זה יותר עמוק. אני חושב שגברים רוצים לראות נשים באור מסוים. זה תת-הכרתי, הם אפילו לא מודעים לכך. זה קשור בנקודת ההשקפה הגברית על נשים. יש לקוות שזה ישתנה".

בן סטילר, צילום: שאטרסטוק

12. אנטוניו בנדרס

במהלך קמפיין של האו"ם לעצירת אלימות נגד נשים, במארס 2013, קרא השחקן הספרדי בן ה-53 לצופים לשים קץ לאלימות כלפי נשים:

שתי מיליון רעיות וחברות מסופסרות מדי שנה לזנות, נאלצות לעבוד בפרך, בתנאי עבדות... הנשים האלה הן אחיותינו, הן בנותינו, הן סבותינו ואמהותינו. זה לא יעלה על הדעת. זה חייב להיפסק מיד".

אנתוניו בנדרס, צילום: שאטרסטוק

13. הדלאי לאמה

במהלך נאום שנשא בספטמבר 2009 במוזיאון הלאומי לזכויות האדם אמר הדלאי לאמה בלי כחל ושרק: "אני קורא לעצמי פמיניסט. כך קורא לעצמו אדם התומך בזכויות הנשים?"

דלאי לאמא, צילום: שאטרסטוק

14. ברק אובמה

נשיא ארה"ב אובמה חתם על חוק לילי לדבטר לשכר הוגן ב-29 בינואר 2009. לפי החוק הזה, נשים יכולות להגיש תביעות משפטיות נגד מעסיקיהן בגלל חוסר שוויון בשכר, עד חצי שנה לאחר קבלת המשכורת האחרונה. בנאומו בינואר 2012, בו דיבר על חוק לילי לדבטר, אמר אובמה: "יותר מדי נשים אינן יכולות להגיע למידע שהן צריכות כדי להילחם באפלייה בתחום השכר... הנשים לא יכולות לחכות לשכר שווה. ואני לא אפסיק להילחם בעד הטיפול בחוסר השוויון הזה".

ברק אובמה, צילום: שאטרסטוק

מאנגלית: שרית פרקול

 


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • ברבי מסוג אחר | בחדשות | סלונה 20/08/2014

    […] זאת מזמן ומאמינות בהם לא מעט. רק לאחרונה פרסמנו כאן רשימה של גברים בהוליווד שעונים על ההגדרה הזו, והנה מסתמן לה מצטרף חדש, השחקן […]

בחזרה למעלה