בתי הלוחמת

"הילדה שלי לוחמת שרק רוצה לעשות יותר, להיות שם בפנים עם החברים ליחידה", כך זה מרגיש כשהגאווה הפמיניסטית בבתך החזקה, מתנגשת עם הדאגה של אמא, שרק רוצה שהכל יסתיים

30/07/2014
גלית אורן מורן קבלו עדכונים מגלית אורן
  • RSS

"אתם אשמים" אומרים לי שוב ושוב כשאני דאוגה. ויש בזה משהו אני חייבת להודות. אנחנו חינכנו וטיילנו ולימדנו והעברנו לה (ולאחיה) את האהבה לארץ הקשה והנפלאה הזו. וכשהחליטה ללכת למסלול לוחמות תמכנו וחיזקנו, כמו שנהגנו בכל החלטה שלה לאורך השנים. אבל רק רגע קטן לפני הגיוס פתאום הבנתי את מלא המשמעות ורציתי לומר לה די! פוס! שברו את הכלים ולא משחקים יותר. הכל נכון ויפה וחשוב עד שזה מגיע אליך. ושתקתי כמובן כי התפקיד שלי עכשיו ברור לי מאוד: לחזק ולתמוך (וגם לו הייתי אומרת משהו, זה לא היה משנה דבר).

שני דברים הולכים וגדלים לאורך כל המסלול: הגאווה והדאגה.

הקושי הפיזי  - שכאב גם לי, ההתמודדויות הרגשיות והמוסריות – שייסרו גם אותי. ודרך ההתמודדות שלה, הצמיחה מתוך הקושי מלאה אותי גאווה עד גדותיי.

locar317

ועכשיו מלחמה! והילדה שלי לוחמת שרק רוצה לעשות יותר, להיות שם בפנים עם החברים ליחידה. "אני צריכה להיות שם ולשמור עליהם" אמרה לי בטלפון אחד. "את צריכה להיות פה בבית", רציתי לומר לה, "כי אני צריכה לשמור עליך ילדה". ושוב שתקתי, גם כי זה לא היה משנה דבר וגם כי הדמעות חנקו אותי. ורק אמרתי לה כמה היא אהובה וחשובה, וכמה התפקיד שהיא עושה משמעותי, כי היא רק רוצה לעשות יותר כל הזמן.

במלחמות והמבצעים הקודמים, דאגתי לאבא שלה וגם אז לא ישנתי בלילות וגם אז לא ידעתי את נפשי. ובכל זאת כשזו הבת שלי, אני שוברת שיאי דאגה חדשי.  חבל שאין מקצוע אולימפי כזה, נראה לי שהיה לי סיכוי לא רע להגיע לפחות לגמר.

ויש גם בית ושני ילדים צעירים יותר בחופשה ואיש שהוא העוגן של חיי. ויש אותי. ואף אחד לא מקבל ממני את מה שראוי שיקבל כי אני מוצפת דאגות וייסורי מצפון יחד. וקצות העצבים שלי חשופים ובלוטות הדמע נובעות כמעט ללא הפסקה. אתמול הבכתי אפילו את עצמי כשהתחלתי לנזול כשהשמיעו את המנון ההנדסה הקרבית ברדיו.

להיות אמא ללוחמת, כמו להיות אמא ללוחם – זה תפקיד על גבול  הבלתי אפשרי.

ועם זאת, אני מבינה פתאום, מצמיח גם אותי ומרחיב לי את גבולות היכולת.

לוחמות שלנו, כל אחת ואחת מכן, שמרו נפשכן גם בשבילנו.

"שמרי נפשך העיפה, שמרי נפשך
שמרי חייך, בינתך, שמרי חייך,
שער ראשך, עורך שמרי, שמרי יופייך,
שמרי ליבך הטוב, אמציהו בידיך."

(מתוך שיר משמר נ. אלתרמן)

lopost317
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה