מה עונים לילד ששואל אם רוצים להרוג אותנו?

לא לפחד משאלות של הילדים, להחמיא להם על התנהגותם ולא לכעוס עליהם במצבי לחץ. דיאנה אידלמן, יועצת משפחתית וזוגית, מייעצת להורים על המצב

20/07/2014
שיר בהר קבלו עדכונים משיר
  • RSS

ההתמודדות היומיומית של אמהות עם ילדים, בית, פרנסה והורים מבוגרים גדלה בתקופת החופש הגדול ומתעצמת מאוד במצב המלחמתי שנוצר. אמהות נדרשות להתמודד עם הלחצים והפחדים שלהן ושל הילדים ולמלא את מקומם של הגברים שנקראו לשירות מילואים, בבית ובמקומות העבודה.

פחד וחרדה. צילום: שאטרסטוק

"אף אחד לא מצלם את רגעי הגבורה של האמהות, שממשיכות לייצר ביטחון עבור הילדים גם כשהתותחים רועמים והאזעקות נשמעות מכל עבר", אומרת דיאנה אידלמן, יועצת משפחתית וזוגית. "אבל חשוב לדבר עליהם ולהעלות אותם לתודעה. הגבורה השקופה היא השמירה על שגרת החיים בזמן מלחמה".

איך עושים זאת? אידלמן עם העצות:

הגבורה להתגבר

לחץ, בכי ופחד הם תגובה מאוד טבעית ונורמלית למשמע אזעקות אצל ילדים ומבוגרים. הלחץ קיים בכל מקום: בבית, בכביש באמצע הפקק ובדרך לאסוף את הילדים. הגבורה של המבוגרים היא להתגבר על הפחד שלהם ליד הילדים ולתת תחושת ביטחון.

1. אפשרו לילדים לבטא את הלחץ ואת הפחד שלהם ולשאול שאלות - אם הילדים לא ישאלו שאלות ויפנימו את הלחץ שלהם, הוא רק יתעצם ויהפוך לטראומה מתמשכת ארוכת טווח. מותר לבכות ולרצות להשאר במרחב המוגן. חשוב שהילדים יבינו מה עבר עליהם, זה מאפשר להרפות את הגוף ולהתכונן טוב יותר לפעם הבאה שתשמע אזעקה.

2. לא לפחד מהשאלות של הילדים - זה נורמלי שילדים בגיל 4 שואלים על מוות. דברו איתם ותנו להם תשובות אמיתיות וברורות. אל תגידו משפטים כמו :"כל העולם רוצה להרוג אותנו", אלא "יורים עלינו כי לא רוצים שנהיה כאן ואנחנו צריכים לשמור על עצמנו". ילדים שמים פחות דגש על כל מילה שאתם אומרים ומתייחסים יותר לצורה שבה נאמרים הדברים.

3. תנו לילדים לקבוע את קצב השיחה - אם הילדים מעדיפים לשחק ולא לדבר על המצב, אפשרו להם לשחק ומצאו זמן אחר שיתאים להם לדבר.

4. הענקת תחושת בטחון לילדים - הגבורה של האמהות היא לשדר לילדים שתמיד נגן עליהם, גם בגופנו. כמו האמא, שנשארה בבית בלי ממ"ד עם תינוקת ועם ילד בן 4 ובאזעקה רצה איתם לפרוזדור, נשכבה עליהם והגנה עליהם בגופה.

5. אל תכעסי ואל תצעקי על הילדים במצבי לחץ – ילדים מגיבים מהמקום הטבעי להם ולכן אין לכעוס עליהם אם הם לא הולכים ברוגע ובשקט למרחב המוגן.

לחץ וחרדה. צילום: שאטרסטוק

6. המנעי מהיסטריה ומצעקות ליד הילדים – מותר לבכות ולהיות עצובים במלחמה. ילדים יכולים להתמודד עם בכי ועצב של ההורים, אבל לא עם היסטריה, צעקות, מתח ולחצים.

7. מצאי את הזמן להתמודד עם תחושת הפחד – אל תאפשרי להתגברות שלך על הפחד בסיטואציה לא-טבעית להיות שקופה. חשוב שתתפרקי ותשתפי בן זוג/חברה/בן משפחה במה שעבר עליך. זו לא בושה גם לבכות. ההיפך – בכי עוזר להרפות ולשחרר לחץ. העיקר שתדברי על מה שחווית ולא תאפשרי למתח לרבוץ על כתפיך ולדאגות להטריד את הראש, אחרת הלחץ רק ילך ויגבר.

8. אל תשכחו להחמיא לילדים על הדאגה שלהם אליכם – אם הילדים מתקשרים אליכם לעבודה בזמן אזעקה ודואגים שאתם מוגנים, תודו להם על הדאגה, תגידו להם כמה שזה מחמם לכם את הלב לראות איזו משפחה נהדרת אתם, שתמיד דואגים אחד לשני. זה נותן לילדים תחושה שהם גיבורים.

9. התפקיד שלך לשמור על הילדים – גם כשאוסרים על הילדים ללכת לבד לחברים או לקניון זה רגע של גבורה, כי את דואגת להם. דווקא בקיץ קשה להגיד לילדים "לא", אז גם אם הילדים כועסים עליך ולא אוהבים את ההחלטות שלך, את לא צריכה להתנצל על זה. דווקא זה משרה עליהם בטחון, כי את עושה את תפקידך כאמא.

הנצחת רגעי הפחד

- חשוב שיהיה לכם לפחות צילום אחד של המקום שפחדתם בו - אנשים חוששים להנציח במצלמה את רגעי הפחד, אבל הצילום חשוב לזמן הרגיעה, כדי שתוכלו לעבד את מה שעברתם ולדבר על מה כל אחד חשב סביב האירוע. גם לאמא יש רגשות וגם לה מותר לפחד ולדבר על הפחד, אבל לא בזמן אמת, כדי להעניק לילדים תחושת בטחון. התמונה היא כלי מוחשי שמאפשר לנו לחזור למקום של האירוע המפחיד, לפרק אותו לגורמים, לראות איך התגברנו ולהפוך אותו לאירוע לא מפחיד.

- הפכו את הממ"ד לידידותי – דברו על הממ"ד ותודו לקירות שמגינים עלינו. חשוב בעיקר לילדים קטנים.

- הרגעים הקשים חולפים - לא נשארים לעד בממ"ד. הפחד הזה לא ילווה אותנו כל החיים. נחזור ללכת ברחוב בלי פחד.

פחד וחרדה. צילום: שאטרסטוק

הפכו את הישיבה במרחב המוגן למשחק

הפכו את רגעי האזעקה למשחק אקטיבי, שחקו במשחקים או ספרו סיפור.

צמצמו את החשיפה לחדשות

השתדלו להשמיע לילדים הרבה מוזיקה ולא לחשוף אותם להרבה חדשות ולתמונות קשות. אל תכניסו הביתה את מה שלא נמצא שם.

הגבורה השקופה של אנשי הדרום

הגבורה האמיתית של אנשי הדרום, שהם בוחרים בחיים ולא מתמסרים לתסכול. הם ממשיכים להאמין באהבה, בחברות וביצירה ולגדל ילדים שמחים.

*****

מוזמנים להתייעץ עם דיאנה אידלמן היום (יום א') בין השעות 15:00-16:00 בפייסבוק של סלונה. 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה