לא תקבלו תמונת ניצחון

"כולנו הפסדנו במבצע 'צוק איתן': בעזה כמעט 200 הרוגים, בישראל אבדה תחושת הביטחון ובשני הצדדים גדל מעגל השנאה, ההסתה והאלימות", ח"כ מיכל רוזין (מרצ), חושבת על היום שאחרי

15/07/2014
ח"כ מיכל רוזין קבלו עדכונים מח''כ מיכל
  • RSS
» מה עכשיו? רוזין (צילום:גלעד בר שלו)

על רקע הדיווחים על הפסקת האש המיוחלת בין ישראל לחמאס, תתחיל עכשיו המלחמה על התודעה והנרטיב- כל צד רוצה להציג עצמו כמנצח הגדול של המערכה. כל צד שואף להשיג את "תמונת הניצחון", דימוי שיוכיח לעולם שהוא החזק והצודק והצד השני הוא החלש והכנוע. משחק סכום אפס שמי שמשלם עליו את המחיר הם האזרחים- הן תושבי הדרום והן תושבי הרצועה. כולנו שבויים של הקונספציה שבלי הכרעה חד משמעית, בלי תמונת ניצחון קונקרטית, אי אפשר לסיים את המערכה הזו.

אך במציאות המורכבת שלנו אין דבר כזה הכרעה חד משמעית ואין דבר כזה תמונת נצחון. במציאות, כפי שלמדה אותנו ג'ודית באטלר, אין שחור או לבן. יש אינסוף גוונים של אפור. למעשה, כולנו הפסדנו במבצע 'צוק איתן': בעזה כמעט 200 הרוגים, רובם אזרחים וביניהם נשים וילדים. הרס וחורבן נזרע ברצועה, סחורות עוקבו בכניסה ונעצרו לחלוטין ביציאה. בישראל תושבי הדרום לא עצמו עין כמעט שבוע, תחושת הביטחון של אזרחי המדינה נפגעה אנושות, ואת ההשלכות של הנזק הכלכלי והפגיעה בשגרה נרגיש עוד הרבה זמן. בשני הצדדים גדל מעגל השנאה, ההסתה והאלימות. אישית, לא זכורה לי כזו הקצנה והתדרדרות של השיח הציבורי שנהפך לאלים ומסית יותר מאי פעם.

הקריאה של שרים וח"כים לא להפסיק את המבצע עד שנכתוש, נפוצץ, נחסל ונסכל את החמאס היא פופוליסטית ושקרית. הן ההיסטוריה העולמית והן הניסיון הישראלי הוכיחו שזה בלתי אפשרי לחסל את הטרור.  על כל ראש חולייה שנחסל, יקומו שניים חדורי מוטיבציה להחליף אותו. למדנו את זה ב2004 במבצע ימי תשובה, ב2005 במבצע גשם ראשון, ב2006 במכת ברק, חורף חם, עופרת יצוקה ועמוד ענן. זה לא עבד אז וזה לא עובד הפעם.

לכן במקום להמשיך ולחכות לתמונת הניצחון שלא באמת קיימת, ומתוך הבנה שכוח מוביל לעוד כוח, ואלימות לעוד אלימות- על הממשלה לשאוף לפתרון מדיני כולל. פתרון כזה יושג רק אם ישראל תשכיל לחזק את הגורמים הפלסטינים המתונים בראשות אבו מאזן, שהוכיח שהוא בהחלט פרטנר ראוי ואמיץ. כדי למנוע עוד הסלמה במצב הביטחוני וירי טילים על ישובי הדרום בעתיד, ישראל חייבת לייצר תמריצים כלכליים ומדיניים לגורמים המתונים כדי לחזקם על חשבון הגורמים הקיצוניים בגדה. המצב בעזה היה קשה מאוד עוד לפני המבצע הנוכחי. הסגר על עזה יצר מחנק וייאוש, שהביא את חמאס למצב שאין לו מה להפסיד. ישראל צריכה  לאפשר לתושבי הרצועה מרווח נשימה באמצעות הקלות על מעבר אזרחים, מעבר סחורות ופתיחת מעבר רפיח. זו הדרך היחידה לעצור את מעגל הדמים האינסופי ולמנוע יצירה של עוד דור של תושבים מיואשים בעזה. זו תהיה תמונת הניצחון האמיתית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה