איפה הכסף? במלחמה

מחר, כשנשוב לדבר על המצב הכלכלי המחפיר של אזרחי המדינה הזו, תזכרו כמה מיליארדים עפו באוויר בעוד מלחמה חסרת תכלית, שלא מגנה על המשך קיומנו אבל גומרת אותנו מבפנים

15/07/2014
ניר גונטז קבלו עדכונים מניר
  • RSS

בעתיד הקרוב נחזור לדבר על המצב הפיננסי הרעוע של מערכת הבריאות, והרווחה, והרשויות המקומיות. נזכר שישנם עניים (שעובדים במשרה מלאה) ועל זה שאין כסף וקופת המדינה ריקה. שר האוצר וחבר מרעיו יסבירו שאין תקנים לרופאים נוספים בבתי החולים הציבוריים ושר הרווחה יסביר שהוא עושה כמיטב יכולותיו למען החלשים, אבל שהתקציב שלו איננו בלתי מוגבל. כשתתפרסם עוד פרשה של ניצול מיני בבית ספר תיכון, נשאל איפה היו המורים ואיפה היתה המשטרה, ונזכר שגם שתי המערכות הללו סובלות כבר שנים מחוסר בתקציבים.

 אז כדאי שנזכור כבר מעכשיו איפה הכסף ולמה הוא משמש. כיבוש ומצור על עם שכן עולים מיליארדים. פיתוח התשתיות האזרחיות של ההתנחלויות המבודדות עולה כסף. זה בדיוק הכסף שחסר לנו כאן. תחזוק ופיתוח של אמצעי לחימה יעודיים למלחמה ביצר של הפלסטינים להסיר מעליהם את הקולר שמונח עליהם משנת 67 - גם זה עולה כסף. הערכות מדברות על כך שטיל אחד של כיפת ברזל, עלותו כמאה אלף דולר. צאו וחשבו כמה כסף עף כאן באויר. העניין הוא שהכסף שבקלות כל כך מעיפים לאויר במבצעים כמו צוק איתן, זה בדיוק הכסף שחסר למערכת.

טקס יום הזכרון. נחלת יצחק ישראל, 2013. צילום: ניר גונטז'טקס יום הזכרון. נחלת יצחק ישראל, 2013. צילום: ניר גונטז'

השב"כ, צה"ל ויתר כוחות הבטחון, מרבית עיסוקם בעשורים האחרונים הוא בהנצחת הכיבוש. בזה הם עובדים. גבולות המדינה שקטים יחסית ועל המדינה אין שום איום קיומי מבחוץ. תחזוק הכיבוש עולה כסף. זה הכסף שלנו. מישהו התבלבל בסדרי העדיפויות הנוגעים לכספי המסים שלנו. מקבלי ההחלטות מתקמצנים על כל שקל שמושקע בארץ ומבזבזים אותו בלי חשבון לטובת שיפור האחיזה בשטחים. גם אם נעזוב את המחיר המוסרי של הכיבוש, וגם אם נעזוב את חוסר התכלית שבו, צריך לזכור: הכיבוש הזה עולה כסף. מבצע צבאי כזה פעם בשנתיים עולה כסף. אנחנו חזקים כלפי חוץ וחלשים מאוד מכל בחינה אחרת: האלימות בתוכנו גואה (יותר בני אדם נרצחו ומתו במהלך ימי הלחימה- מאשר איבדו את חייהם במבצע עצמו) העניים העובדים מתרבים, העם מתחלק למעמדות כלכליים שלא היו כאן מעולם.

 זקנים חולים רעבים ללחם ולהם אין כסף.  אמש התראיין שר האוצר יאיר לפיד בחדשות 10, ופחות או יותר אמר: "הציבור מטומטם, ולכן הציבור ישלם". הוא לא אמר את זה ככה, במילים הללו, אבל סרב לספר כמה עולה לנו מערכה שכזו. הוא טען בחיוך מרוצה שמדינת ישראל חזקה כלכלית ושהיא תעמוד בזה בלי בעיה. וואלה? שר האוצר. וואלה? אז מליוני הדולרים ששימשו אותנו להפגנת השרירים חסרת התכלית הזו, שמסתיימת בדיוק כפי שהחלה, היו בקופה כל הזמן? הוצאה שכזו קטנה עלינו? ואם זה באמת המצב, אז למה הטיפול בעניים והחלשים כל כך גדול עלינו?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה