10 משפטים שצריך להגיד לילדים בחופש הגדול

השעמום, הרעב, הריבים והמשחקים. לקראת סיום הקייטנות ותחילת החופש האמיתי קיבצנו משפטים שכדאי להשתמש בהם בשבועות הקרובים אם רוצים לעבור את התקופה בהצלחה

15/07/2014
קרן יטיב קבלו עדכונים מקרן יטיב
  • RSS

חופשת הקיץ ארוכה ועם כל ההנאות יש גם קשיים הכוללים ריבים בין אחים, שעמום ועוד. חשוב לתת לילדים להרגיש חופשיים אך גם לדעת לשים גבולות ולהראות להם שאתם מגיבים להתנהגותם.

10 משפטים שכדאי מאוד לומר לילדים במהלך החופש:

1. נכון, זה חופש, אבל הנה מה שמצופה ממך לעשות         

חשוב מאוד לשמור על מסגרת חיים מסודרת גם בחופש הגדול, לפחות לאחר שעברו הימים הראשונים, כיון שחופש חייב להיות בתוך גבולות, ולא לאפשר "ללכת לאיבוד". יש להגדיר שעות שינה והשכמה, שעות משחק במחשב, צפייה בטלוויזיה וכו'.

2.  מחר בבוקר אתה אמור ללכת ל... בצהרים תהיה ב... אחה"צ ניסע אל...         

כל הילדים זקוקים למסגרת כלשהי, לדעת מה מצפה להם ומה מתוכנן. כדאי בכל ערב לשבת איתם ולהכין אותם ליום הבא, זה מקל עליהם מאד מבחינה רגשית.

3. מעניין אותי לדעת, מה היית רוצה לעשות השבוע? 

בכל סוף שבוע מכינים לוח פעילות ומשבצים בו את הפעילויות (לא רק אטרקציות) לכל יום מימות השבוע. כדאי מאד לשלב את הילדים בהכנות, לשאול ולהקשיב לרצונותיהם. הקטנים יכולים לצייר או להדביק מדבקות במשבצות המתאימות בהתאם לפעילות המתוכננת. תלו את התוכנית במקום בולט בבית. כשיש תוכנית מסודרת המוצגת בגלוי בבית, נוצרת מחויבות של ההורים להתכונן לקראתה, ואילו הילדים יודעים מה צפוי להם.

משפטי חופש גדול. צילום: שאטרסטוק

4. אני שומע שמשעמם לך. מה אתה חושב שאתה יכול לעשות עכשיו?

דומה שאין מאיים יותר על ההורים, מאותו צמד מלים: "משעמם לי" העולה בכל כמה דקות על דל שפתותיהם של ילדינו הנופשים. צמד מלים, שמתנחל על מצפון ההורה ודוחף אותו לעשייה מתמידה. זאת אחת הסיבות שהורים רבים תופסים את תפקידם כקציני תרבות או מפיקי אירועים הפועלים ללא  הרף סביב ילדיהם ובלבד שלא ישעמם להם. הורים אלה שוכחים, שדווקא מתוך השעמום אפשר לגרום לילד לעשות דברים מעניינים. מומלץ להורים דווקא לפתוח עם הילד בשיחה, שבה יבררו מהם הדברים שמעניינים אותו, מה היה רוצה לעשות, וביחד להעלות רעיונות לפעילות. תנו לו הזדמנות למצוא בעצמו את התשובות.

5. אתה מרגיש שאתה רעב כל הזמן, אולם למעשה זה שעמום

בחופש הגדול נפרצים גם גבולות האוכל. הילדים, המבלים שעות רבות ברביצה מול הטלוויזיה והמחשב, מתבלבלים בין רעב לבין אכילה מתוך שעמום. חשוב שנגדיר להם את ההבדל בין שתי התחושות, ונקבע יחד איתם סדר יום גם בנושא התזונה.

6. איזה יופי שהתאפקת ולא הרבצת לאחותך! שמתי לב לזה

השעות הארוכות בהן מבלים האחים יחד, הן מתכון בטוח להעלאת רמת המתח בין האחים ומריבות, גם פיזיות, הופכות נפוצות במיוחד בחופש. שימו לב לכל פעם, שבו הילד התאפק ולא בחר בפתרון הקל של הרבצה לאחיו ושבחו אותו. הוא עשה מאמץ.

אחים. צילום: שאטרסטוק

7. שיחקתם כל כך יפה יחד, אני ממש מתרשמת

כאמור, המתח בין האחים מרקיע שחקים במהלך החופש הגדול. נקודות החיכוך הן רבות, רגשית וגם פיזית, בשל השהות הממושכת בבית יחד. לכן, חשוב מאד, שבכל פעם שאתם רואים שהאחים משחקים יחד או סתם מסתדרים, לעצור ולהחמיא להם. זה בהחלט אינו מובן מאליו.

8. מאד נעימה לי הדרך שבה דיברת אלי

נקודות החיכוך אינן רק בין הילדים אלא גם בין הורים לילדים. הורים רבים חשים, כי במהלך החופש הגדול, הילדים נהיים חצופים, מתלוננים כל הזמן, הדיבור הופך למתבכיין והם הופכים להיות דובוני לא-לא: לא רוצה, לא בא לי, לא עכשיו. לכן, בכל פעם שהילד בחר לדבר בדרך אחרת, חיובית ונעימה, בטון שנעים לשמוע אותו, עצרו ושבחו אותו על כך, כדי שירצה להתאמץ ולענות בצורה דומה גם בפעם הבאה.

9. התוכנית הזו לא מתאימה לגילך

שימו לב למה הילדים צופים. לא כדאי שהטלוויזיה תהיה דלוקה ללא הפסקה, וכשהיא דולקת יש לוודא במה הילד צופה והאם זה מותאם לגילו. כדאי לחשוב, במציאות היומיומית בישראל כיום, האם החדשות לדוגמה הן חלק מהתוכניות, שאתם מאפשרים לילד לצפות בהן.

10. אני כל כך גאה בהתנהגות שלך

בחופש הגדול אנו לעיתים מפספסים את הדברים הטובים שילדינו עושים, בים הבטלה והשיעמום, שנראה שהילדים שלנו שוחים בו. שימו לב לדברים הטובים שהילד עושה ודאגו, לפחות פעם ביום, למצוא פעולה חיובית שעשה ולשבח אותו עליה. אם זה לשמור על אחותו חצי שעה עד שאתם חוזרים מהעבודה, או להוריד את הצלחת מהשולחן לכיור, שימו לב ושבחו.

*****

קרן יטיב היא יועצת משפחתית בכירה, בעלים של מרכז הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך