האישה שלימדה את פתח תקווה לאהוב חיות

ליאת טל ובן זוגה פתחו את "בית הכלב" בפתח תקווה בימים שבהם הייתה מודעות מעטה לרווחת בעלי החיים. היום, 37 שנים אחרי, היא יכולה לומר שהצליחה לחולל שינוי

07/07/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

ליאת טל מנהלת את מתחם "בית הכלב" בפתח תקווה ביד רמה. היא עסוקה רוב שעות היום ואת הראיון עימה אנחנו מקיימות רק בשעת ערב מאוחרת, אחרי שסיימה לנהל את הקומפלקס הייחודי שפתחה עם בעלה. – לא רק חנות חיות, כי אם גם מרפאה וטרינרית, מספרה ופנסיון.

עבור תושבי פתח תקווה והסביבה, בית הכלב הוא מוסד מוכר. כבר 37 שנים שהחנות קיימת וממשיכה להתפתח ולגדול. "בעלי הקים את החנות ב-1976, כשאני עסקתי אז בהוראה. זאת הייתה החנות הראשונה בפתח תקווה ואחת הראשונות בארץ", מספרת טל על תחילת הדרך. "הוא גם פתח מספרת כלבים, שזה בכלל היה חדשני בזמנו. נישאנו ב-79', וכל תקופת ההיכרות והחברות שלנו הייתה בסימן אהבה לבעלי חיים וליווי של העסק". לאחר מספר שנים החליט בן זוגה של טל לפנות לדרך חדשה והיא לקחה על עצמה את ניהול חנות החיות. "זה היה לפני 25 שנים בערך, ומאז אני שם. הוא נולד עם אהבה טבעית לחיות ואני למדתי ממנו".

ליאת טל, קודם כל אנחנו אוהבים חיות (צילום: חן טל)ליאת טל בבית הכלב: "בעלי החיים הם לקוחות שלנו לכל דבר" (צילום: חן טל)

 מיד כשנכנסה לניהול העסק, הבינה טל שמדובר בקריירה תובענית. "הייתי אז עם שלושה ילדים קטנים בבית, והיום בדיעבד אני לא מבינה איך הצלחתי לעשות את זה - לנהל את העסק ולטפל בילדים בלי הרבה עזרה. כנראה שכשזה חשוב לך מאוד, אז דברים מסתדרים".

עם השנים, חנות החיות והמספרה הקטנה הפכו בניהולה של טל למתחם חיות גדול, הכולל גם מרפאה וטרינרית ופנסיון. "כשהקמנו אותו, הקומפלקס היה משהו חדשני מאוד - למצוא את הכל במקום אחד".

"לימדנו ילדים לאהוב חיות"

בשנים האחרונות המודעות לרווחת בעלי החיים נמצאת בעלייה מתמדת, בין אם זה באורח החיים הצמחוני / טבעוני, ובין אם בידיעה שגידול חיית מחמד הוא עניין שדורש אחריות ודאגה מתמדת לצרכיו של בעל החיים. "בעלי תמיד היה ילד טבע כזה שאוסף חיות בר ומציל חתולים, אבל הוא היה בהחלט שונה בסביבה שלו", מציינת טל. "בתחילת דרכנו, עסקנו המון בחינוך לאהבת חיות – היינו מעבירים חוגי חיות בבתי ספר, שם בעלי היה מציג לילדים חיות שונות, ומשתתפים בקרנבלי חיות בפתח תקווה ובאירועים קהילתיים. בהחלט יצרנו שינוי. כיום אני בהחלט חושבת שאנחנו במקום טוב מבחינה חברתית. תמיד יש לאן לשאוף, כמובן, אבל המודעות בהחלט עלתה מאוד", היא מתגאה.

מינקות ועד לשיבה טובה, הכלבים של בית הכלב (צילום: ליאת טל) מלווים את בעלי החיים מהשלב שהם גורים ועד לשיבה טובה (צילומים: ליאת טל, ליאת סלרנו)

וכמי שמנהלת עסק וותיק כל כך היא גם זוכה ללוות דורות של לקוחות - גם על שתיים וגם על ארבע: "יש לי הרבה לקוחות שהיו באים כילדים, והיום באים כהורים בעצמם. וכמובן יש לי המון כלבים שאנחנו מלווים מאז שהם גורים ועד לשיבה טובה". בכלל, טל מעדיפה להתייחס לכלבים ולחתולים כלקוחות לכל דבר. "כשאנחנו חושבים על תודעת שירות, זה מתייחס לבעלי החיים דבר ראשון - שירגישו בטוחים, שירגישו שהם בידיים טובות, אהובים. הם לקוחות לכל דבר".

*התוכן הוא מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה