החיים האמיתיים של בנות ה-30

סדרת הרשת החדשה "בקרוב אצלך" מצליחה לנסח קול נשי עכשווי, משוחרר ונוגע ללב בפרקים קצרים וכיפיים ובלי להתפשר על האיכות. לצפות ולשתף עם החברות

03/07/2014
קרין לויט פרידריך קבלו עדכונים מקרין לויט פרידריך
  • RSS

בקרוב אצלך. צילום: רון גולדמןהיוצרות והשחקניות של "בקרוב אצלך" מימין לשמאל: עינב גיאת ואלמה דישי, מיכל הרשקו ונעמה אמית, יולה גדרון ומאיה קניג, תמר סגל ושני עזריה, נעמה פרייס ושירי פרייס. (צילום: רונן גולדמן)

בשנות ה-90 לימדו אותנו להיות זוהרות. הסדרה "סקס והעיר הגדולה", שהיתה בזמנו ה-הבטחה של התרבות הפופולרית לנשיוּת אחרת, כנה יותר, כזו שמרשה לעצמה לפשל וליפול ולהיות מטופשת מדי פעם, נראית לנו עכשיו, משהו כמו 10 שנים מהיום בו הסדרה ירדה מהמסך, לא הרבה יותר מאוסף מניירות מקושקשות של נשים שמתות כבר להגיע הביתה ולחלוץ את העקבים.

לינה דנהאם עשתה את זה קצת אחרת עם "בנות" - שהקפידה, כמו הסדרה האם, לשים במרכז את החברוּת הנשית, והפעם הביאה את זה בהרבה יותר ריאליסטי והרבה פחות אנורקטי. את סדרת הרשת המתוקה "בקרוב אצלך" יצרו 5 נשים צעירות ומוכשרות, שעשו את הכל בעצמן, משימה לא פשוטה בכלל כשיש לך על הראש את החיים - עבודה, זוגיות, ילדים, בעיות רגילות של מי שמנסה לחיות כאן ועכשיו.

"בקרוב אצלך", ששני הפרקים הראשונים שלה כבר באוויר, היא עוד דור שמתרחק מ"סקס אנד דה סיטי". במקום אותם ניסוחים מאוסים ושבלונות שחוקות על "החיים של הנשים", אנחנו מקבלות יחס חם ומוקפד לכל דמות, עלילות מעניינות וזורמות ואנקדוטות מצחיקות ועצובות שמצליחות לדייק בלי להתאמץ.

הפרקים מביאים סצינות מתוך החיים של 5 נשים בשנות ה-30 המוקדמות שלהן, שדמויותיהן מבוססות על החיים האמיתיים של היוצרות. 5 הנשים שכתבו, ערכו, הפיקו וביימו את הפרקים, עשו זאת בשעות הפנויות של אחרי ולפני העבודה ושאר העיסוקים וללא מימון כלל.

הטיזר והפתיח: הבנות עושות חיים לצלילי השיר של הסדרה, שיצרו ריף כהן וגיא מר

שיחה עם היוצרות

קודם כל, מי אתן?

"מיכל הרשקו, עינב גיאת, שני עזריה, שירי פרייס ויולה גדרון".

מאיפה?

"גבעת שמואל, קריית אונו ותל אביב. או בקיצור: מאיזור המרכז".

בנות כמה?

"בנות 34-32. הממוצע הוא 33".

איך נוצר הרעיון לסדרה?

"מיכל הרשקו חשבה על הרעיון לסדרת רשת שייצרו בנות", הן פותחות. "היא פנתה אל כמה בנות שלמדו איתה במגמת קולנוע בתיכון ובמקביל, פרסמה סטטוס בפורום לקולנועניות בפייסבוק, שם היא כתבה שהיא מחפשת כותבות לפרויקט נשי חמוד. ככה נוצרה הקבוצה - בלי שהיה בכלל רעיון".

ואיך התחלתן לעבוד?

"בהתחלה נפגשנו בבית קפה", אומרות הבנות, "והתחלנו לדבר על דברים שמעניינים אותנו, או בעצם: על החיים שלנו. דיברנו ודיברנו בלי סוף וצחקנו המון ואז הבנו שזה העניין, זה הדבר שחיפשנו, השיחות בין חברות. כל אחת נשלחה הביתה עם שיעורי בית להמציא דמות ולכתוב לה סצינות, מתוך כוונה שבפגישה הבאה תתגבש מהן קבוצת חברות"

הפרק הראשון - "סיון" - שביימה יולה גדרון

לכולכן יש רקע מקצועי בתחום הטלוויזיה או הקולנוע?

"לכל אחת מאיתנו יש זיקה לבימוי", הן עונות. "לכן החלטנו שכל אחת תביים את הדמות שכתבה, וכך נוצר הפורמט שבעינינו הוא המגניב ביותר בעולם: סדרת רשת על חמש חברות, כשכל פרק הוא על דמות אחת, וכל פרק מבויים על ידי במאית אחרת. ומה שמיוחד בפורמט הזה הוא שמותר הכל, שסגנונית, אין כמעט שום דבר משותף, למעט אורך הפרק אין קו מנחה - לכל פרק יש סגנון משלו".

איך חשבתן על הסיפורים לפרקים?

"אז נכון אמרנו קודם שכל אחת מאיתנו המציאה דמות? אז זהו - שלא". מספרות הבנות. "לא המצאנו כלום. בלי תכנון מראש ובלי תאום כוונות, כל אחת מאיתנו כתבה לגמרי על עצמה והביאה לסדרה סצנות שבאמת קרו בחייה. כמובן ששינינו שמות, מקומות ופרטים קטנים, כמובן שנתנו לחיים שלנו נימה קומית יותר או דרמתית יותר, כי אלו הרי נקודות המבט שלנו על החיים שלנו, הן לא יכולות להיות ממש אובייקטיביות. מיותר לציין שחשיפת הפרקים כמעט גרמה לפירוק מערכות היחסים שלנו בבית".

ומה התוכניות לעתיד הסדרה?

"אנחנו עובדות בימים אלו על העונה הראשונה, שתכלול חמישה פרקים בסה"כ, שניים כבר עלו לרשת, ובמקביל אנחנו עובדות על העונה הבאה, שמתוכננת להיות בת 7 פרקים: 5 פרקים של הדמויות ושני פרקים נוספים על נסיעה משותפת של כל החבורה לאילת. הפרק האחרון מבין השניים יהיה מיוזיקל".

מאיפה המימון לסדרה?

"כולנו מתנדבות!" הן מספרות. "אנחנו מפיקות, מצלמות ועורכות בעצמנו לפעמים, ולפעמים אנחנו נעזרות בחברות וחברים מוכשרים, צלמות וצלמים, עורכות, מקליטי סאונד... כולם מצוינים ומקצועיים וכולם עושים טובה מכל הלב. חוץ מזה, יש לנו קופה משלנו, כסף משלנו, להוצאות כמו אוכל, או פנס או שניים, בום להקלטה. אנחנו מנסות להוציא את המינימום תוך כדי לשמור על איכות הפרקים".

וככה אתן גם מתכוונות להמשיך?

"אנחנו מתכננות להיכנס לאתר קיקסטארטר ולבקש בעזרתו מימון לעונות הבאות".

הפרק השני- "מלכי" - שביימה שני עזריה

ומה בכלל התוכניות לעתיד?

"אנחנו עובדות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בכל מיני תחומים", הן מספרות. "אחת מאיתנו היא צלמת במקצועה, אחת מאיתנו עורכת, יש לנו מורה לקולנוע בבית ספר לאמנויות, במאית פרומואים, תחקירנית בתוכנית ריאליטי וכך הלאה ..."

"אנחנו רוצות להשאר בתעשייה ולהתפתח, לעבוד יותר בכתיבה ובבימוי, ולהתחיל לקבל תקציבים על הרעיונות המשובחים שלנו", הן צוחקות.

לסיכום

בדיוק השבוע היתה לנו כאן בסלונה שיחה על מפעלים חדשים, שכשהם רק קמים והם עדיין קטנים, הם זוכים לפרגון ואהדה מכל עבר. ברגע שמשהו, כל דבר, גדל ועובר תהליך שכולם נורא אוהבים לכנות "התמסחרות" אבל משמעו פעמים רבות היא עצם ההישרדות, כולם פתאום קוטלים ומקלקלים ושונאים. אז "בקרוב אצלך" הוא מפעל כזה - קטן ואינטימי שהגיע באמת מהרצון ליצור ולעשות משהו אחר. אבל כולי תקווה שבכל זאת איזה זכיין נחמד או משהו ישים עליהן עין - כולנו נרוויח מזה.

*גילוי נאות - יולה גדרון, אחת מיוצרות הסדרה, היא חברה טובה שלי. (אף על פי כן, כל המחמאות כנות. סדרה שווה ביותר - כדאי) קרין ל"פ.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה