מה חובה לבדוק לפני שיוצאים לעצמאות?

פתיחת עסק חדש מלווה באי וודאות ובסיכונים. קבלו 7 טיפים של אלון גל, רגע לפני שמקבלים החלטה ויוצאים להגשים את החלום

03/07/2014
אלון גל קבלו עדכונים מאלון גל
  • RSS
» אלון גל: "האם הסביבה הקרובה תומכת?". צילום: עידו איז'ק

רובנו רוצים להיות עצמאיים, זה הגיוני. להיות תלויים רק בעצמנו, ליצור בחיינו שפע, הגשמה אישית, להיות אדונים לעצמנו... בפועל התמונה שונה. אנו עובדים קשה מאוד מבוקר עד ערב, רמת ההכנסה יורדת בצורה משמעותית ואנחנו משתעבדים לעסק.

קבלו קצת נתונים: רוב העסקים החדשים נסגרים בשנים הראשונות לפעילותם. למעשה כמות העסקים הנסגרים מדי שנה כמעט שווה לכמות העסקים הנפתחים, רק בשנת 2013 35,000 עסקים נפתחו, בעוד ש-28,000 עסקים נסגרו. זאת ועוד, רוב העצמאיים יגלו תוך זמן קצר יחסית כי הם מרוויחים פחות ועובדים הרבה יותר. הסיבה היא שאנחנו לא יודעים כיצד להקים עסק עצמאי. אף אחד לא לימד אותנו; לא בבית, לא בבית הספר, לא באוניברסיטה ולא המדינה.

הכשלים שנוצרים כתוצאה מכך הם משמעותיים: אנחנו לא מגייסים ומנהלים נכון אשראי, לא משווקים נכון, לא מגייסים נכון עובדים, אין תכנית עסקית ראויה, לא מתמחרים נכון ועוד כשלים רבים.

ועדיין, כאשר התשוקה לפריצת דרך אישית בוערת, רובנו חייבים לעשות את הצעד בכל מחיר. אז במידה וגם בכם בוערת התשוקה ובחרתם לנסות, שימו לב לכללים הבאים, משום שיותר מכל דבר אחר התלוי בכם, הכנה נכונה טרם פתיחת העסק היא המפתח המרכזי.

7 כללים חשובים לפני שיוצאים לדרך עצמאית:

1. בשלות אישית

יזמות מחייבת יכולת גבוהה להתמודדות עם כישלון. האם אתם נמצאים במקום אישי מתאים? האם אתם מוכנים רגשית להידחות? לחוות כישלונות? ללא בשלות רגשית שכזו קרוב לוודאי שהניסיון יהיה קצר וכואב.

2. סביבה תומכת הצלחה

האם הסביבה הקרובה שלי כיזם תומכת בי? האם הסביבה שלי נותנת לי גב חזק להתמודד עם הצלחות או עם מהמורות שעלולות לצוץ בדרך? כמה תמיכה אקבל מהסביבה שלי בכל מקרה? זהו גורם חשוב ביציאה למיזם עצמאי. מחקרים מראים שככל שהסביבה הקרובה תומכת יותר היזם בטוח יותר. טרם יציאה לעצמאות צרו לעצמכם מעגלי תמיכה, שתפו אנשים קרובים וחכמים בתכניותיכם ובקשו תמיכה. יש בסביבתכם אנשים שמתייחסים בצורה שלילית גורפת לניסיון? בקשו מהם להפסיק, אפשר גם לאטום אוזניים כשצריך.

3. מוכנות כלכלית

האם נערכתי נכון כלכלית לפני היציאה למיזם? האם עיכוב בהכנסות יפגע מהותית ברמת חיי? מה הסיכון הכלכלי אותו אני משקיע במיזם? אלו שאלות אשר כל יזם צריך לשאול עצמו מראש כדי לא למצוא עצמו בחסר כלכלי אשר יפגע בו באופן משמעותי. לא נערכתם בהתאם? חכו! צרו תכנית מתאימה ורק אז בצעו את שתכננתם.

4. בחירה איכותית

האם הבחירה במיזם הספציפי נכונה עבורי? האם ביצעתי מחקר מקיף לפני היציאה למיזם? בחירת איכותית של מיזם נשענת על הרבה גורמים חשובים אשר מעלים את סיכויי ההצלחה. חשוב מאד (גם מבחינה מחקרית) שתהיה קיימת בנו תשוקה אמתית לתחום בו אנו בוחרים לפעול.

5. יצירתיות וראשוניות

האם המיזם שלי יצירתי מספיק? האם המיזם שלי ראשוני בשוק? האם המיזם שלי קיים בעולם? האם השוק שאליו אני נכנס בתולי או רווי? מצד אחד, קיימת אי ודאות בכניסה לשוק בתולי, מצד שני, פוטנציאל הרווח בו גבוה. גם אם מדובר בתחום רווי חשוב למצוא זווית ראשונית ויצירתית.

6. תכנית עסקית כלכלית

האם בניתי תכנית עסקית כלכלית ארוכת טווח עם יעדי ביניים ממשיים? האם נערכתי לכך נכון מבחינת אופן גיוס המשאבים למיזם? יזם אשר פועל לפי תכנית כלכלית מסודרת המאופיינת בחזון כלכלי ויעדי פעולה ברורים ואיכותיים הוא יזם מצליח! תכנית שכזו מאפשרת גם תמחור נכון שאינו נשען על תחושות בטן בלבד.

7. תכנית שיווקית

האם אפיינתי נכון את קהל היעד של המיזם שלי? האם ניתחתי את מגוון ערוצי השיווק שעומדים לרשותי? האם יש לי תכנית שיווקית איכותית? לא מספיק לפתוח דף פייסבוק ולקוות לטוב, יש לדעת כיצד לפעול ברשתות החברתיות, איך ומתי להעלות פוסט, מה המינון הנכון לפרסום תכנים שיווקיים. נצלו את הרשת, כמעט הכול כתוב בה ובחינם.

יזם מצליח הוא יזם חכם אשר בודק ומטמיע את עקרונות הזהב הללו טרם יציאה לדרך. שימוש נכון בכל עקרונות יוצר סינרגיה ומעלה את סיכויי ההצלחה .

אז שיהיה בהצלחה וצאו לדרך!

*****

אלון גל הוא בעלים של חברת האימון "תות תקשורת ותוצאות בע"מ" המפעילה הבלעדית של שיטת Q Mark בישראל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה