שידור הקלטת של גיל-עד: פורנוגרפיה תקשורתית

ההקלטה המצמררת בה גיל-עד שער מדווח על חטיפה שודרה בכל כלי התקשורת בישראל, ושוב ראינו איך שיקולי רייטינג גוברים על כל בדל של אנושיות

01/07/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

כמעט כל ערוצי התקשורת שידרו את ה-קלטת, ההקלטה בה גיל-עד שער ז"ל מדווח שחטפו אותו. קשה מאוד לשמוע את הדברים, בעיקר את קולו המפוחד של הנער ואת המחבל שצועק עליו "ראש למטה". הדמיון מתחיל לעבוד ועולה תמונה מפחידה, מאוד מפחידה.  

כשקיבלתי בוואטסאפ את הקטע הזה, והיה ברור לי לגמרי במה מדובר כי השמועות כבר החלו לטוס להן במהירות הבזק, החלטתי שאני לא פותחת ולא שומעת. הספיקו לי היום כל הדיווחים על המיקום המדויק של מציאת הגופות והריבים האינסופיים בין הימינים הקיצוניים לשמאלנים יפי הנפש (איפה כל האנשים עם הדעות השפויות כשצריכים אותם? למה הם כל כך שקטים?).

צילום מסך, ערוץ 10

עברו בערך שלוש דקות מההחלטה לא לשמוע את ההקלטה עד הרגע שהאזנתי לה. יצר הסקרנות היה חזק ממני ואחרי ששמעתי הבנתי למה ההיגיון רמז לי קודם שעדיף להימנע מהפורנוגרפיה התקשורתית. האם ההקלטה החושפנית הזאת תקדם אותנו למקום כלשהו? הרי אין פה שום ענין לציבור. כולם כבר ידעו מתחילת הדיווחים שהייתה שיחת טלפון ושבמשטרה לא הגיבו לבקשת העזרה של החטופים. מספיק. יותר מזה באמת שלא צריך לדעת. אין טעם לשמוע את הנער המסכן מתחנן לעזרה, שלא לדבר על משפחתו וחבריו שצריכים להתמודד עם עודף המידע הזה.

הרגעים האחרונים

כלי התקשורת נמצאים בתחרות מתמדת, מה גם שאין להם יותר מדי מה לשדר ושעות השידור לא נגמרות כי כולם צמאים למידע, לכיוון, לדרך אבל נראה שאף אחד לא ממש יודע מה לעשות. אבל למרות הצורך של העורכים לראשוניות על כל פיסת מידע, לא יזיק אם מדי פעם הם יפעילו שיקול דעת, אנושיות ורגש כשהם מקבלים החלטות אם לשדר דבר בעייתי כל כך כמו הרגעים האחרונים והנוראיים של החטופים.

אז יגידו שבעידן האינטרנט אי אפשר להסתיר מידע ואין טעם לצנזר אבל בדיוק כמו שאנחנו לא רוצים לראות ראיון בערוץ 10 עם נאנסת בת 12 שנאלצה לספר מול המצלמה בדיוק מה היא עברה, גם פה כל פרטי הפרטים לא עקרוניים וגורמים לתחושת מועקה כבדה, תחושה שנחשפנו להרבה יותר מדי.

אנחנו מקבלים חדשות לוריד כל יום, כל היום, ובאמת נראה שממש כמו מכורים רק רוצים עוד ועוד, אבל בשלב מסוים צריך לדעת מתי לעצור. הפעם זה לא קרה וסערת הרגשות רק ממשיכה והופכת לחזקה יותר, קשה יותר ובעיקר מדאיגה יותר. זוכרים שדיברו על הרגעים האלה שקשה וכל המדינה מתאחדת? בואו ננסה לסחוב אותם, לפחות עוד כמה שעות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה