מה עושים עם הפרעות קשב וריכוז בחופש?

אל תוך החיים המשפחתיים הסוערים של הורים וילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז הגיע החופש הגדול. קבלו טיפים שיעזרו לכם לעבור אותו בהצלחה

01/07/2014
קרן יטיב קבלו עדכונים מקרן יטיב
  • RSS

הסיבות להפרעות קשב וריכוז הן רבות ומגוונות, אולם בשנים האחרונות הולכת ומתבססת ההבנה כי התורשה תופסת תפקיד משמעותי בהיווצרותן. על-פי מחקרים, המרכיב הגנטי בהפרעות קשב וריכוז הוא משמעותי ביותר, בממוצע כ-77%. כלומר, אם לאחד הילדים יש הפרעה בקשב ובריכוז, בחלק גדול מהמשפחות יש לפחות הורה אחד הסובל גם הוא מהלקות, ולעיתים באותה משפחה יהיה יותר מילד אחד עם הפרעת קשב וריכוז. מצב כזה הופך את החיים המשפחתיים למורכבים וסוערים.

אל תוך החיים המשפחתיים הסוערים של הורים וילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז פורץ החופש הגדול. השינוי והמעבר משנת הלימודים לחופש הגדול אינו פשוט כלל. ילד עם הפרעת קשב וריכוז זקוק מאד לסביבת חיים מובנית, עקבית, בעלת שגרת חיים וסדר יום ברורים. הוא זקוק להורה שיעזור לו בהתארגנות וביצירת סדר חיצוני ופנימי. כל זה נעלם בחופש. המסגרות נפרצות, שגרת החיים המובנית נעלמת ובמקומן מגיעות שעות ממושכות של התבטלות וישיבה מול המסכים השונים: מחשב, פלאפון, טלוויזיה ועוד.

הפרעות קשב וריכוז. צילום: שאטרסטוק

גם להורה הלקותי קשה בחופש. אם במהלך השנה שגרת היום חייבה אותו לעמוד בזמנים, לאסוף את עצמו ולעמוד באתגרים, המתחייבים מהצורך בעמידה במסגרות השונות, הרי שהחופש משבש את היכולת שלו להתארגן ולעמוד במטלות השונות. ההורה יודע שעליו להפעיל את הילד ולהוציא אותו מהמסך אולם מוצא את עצמו מתבלבל, שוכח, לא עומד בהקצאת הזמנים שהוא קבע. התוצאה עלולה להיות "מריחת זמן", חוסר יכולת להניע את הילד לפעולה, תחושה של אובדן הדרך, בלבול ותלישות, שמביאות לתסכול ולאכזבה, מעצמו ומילדו. מכאן הדרך לעימותים ומריבות עם הילד קצרה.

בנוסף, הורים רבים מפסיקים לתת לילדיהם בחופש ריטלין וקונצרטה, מתוך מחשבה שבשבועות הקרובים הילדים לא צריכים להיות קשובים ומרוכזים כמו בלימודים. הבעיה היא שהפסקת נטילת התרופה עלולה להתבטא בקשיים רבים בוויסות ההתנהגותי. כלומר, הילדים יפגינו בחופש יותר התפרצויות זעם ואימפולסיביות, חוסר סדר, קשיי התארגנות ועוד. התפרצויות אלו פוגשות את ההורה הלקותי, המועד גם הוא לתנודות במצבי הרוח, התפרצויות זעם ואימפולסיביות ושוב, יש פיצוצים ומריבות.

ההורה הלא לקותי חש מותש, שחוק ובודד, מאחר ועליו להתמודד הן עם ילדו והן עם בן זוגו הלקותיים והתחושה שלו היא שיש עוד ילד גדול בבית, שצריך לנהל גם אותו. במהלך החופש הגדול העול של הקפדה על סדר וארגון מסוימים, עמידה בכללים שהותוו בתחילת החופש, התארגנות נכונה ועוד, נופל עליו והוא, לעיתים, כבד מנשוא.

 אז מה עושים?

1. הורה בעל הפרעת קשב וריכוז יכול לחוש אמפטיה וקרבה לקושי של הילד בצורה אותנטית וישירה. הוא ממעט להעביר ביקורת על התנהלותו של הילד, מאחר והוא מכיר אותה "בגוף ראשון" ולעתים הוא אפילו יכול לצפות את התנהלות הילד או את תגובתו. הורה כזה גם מספק לילד הלקותי דמות להזדהות ומקור לתחושה אופטימית. הילד רואה כיצד ההורה שלו מתמודד עם הלקות, לאן הוא הצליח להגיע, מה הגשים בחייו והדבר מהווה חיזוק והעצמה משמעותיים עבורו. במהלך החופש הגדול זו יכולה להיות הזדמנות להורה ולילד להתבונן בעצמם, במשותף שביניהם ובדרך בה ניתן להתקדם מתוך הקשיים.

2. גיוס ההורה הלא לקותי וחברי המשפחה המורחבת. ההורה הלא לקותי חייב להתגייס ולצעוד קדימה כדי להוביל את תהליך קביעת השגרה ויצירת מבנה וסדר בחופש הגדול. כדאי לגייס גם את חברי המשפחה המורחבת, שההורה סומך עליהם ומרגיש בנוח בחברתם: סבא, סבתא, אח, דוד - כדאי לאתר את האנשים שיכולים להבין את הלקות מחד, ולהיות מסוגלים לארגן סביבת חיים תומכת, מאורגנת ועקבית מאידך.

3. על מנת לצלוח את נקודות החיכוך בין ההורה לילד הלקותיים במהלך החופש הגדול, על ההורים ללמוד שימוש בטכניקות מסייעות כגון:

- חלוקת תפקידים מותאמת בין ההורים: יש לערוך רשימה במה כל אחד מההורים חזק: מי חזק בסדר וארגון, מי חזק בהשתוללות כיפית עם הילדים, מי יכול לתקתק ארוחות ערב ומי מסוגל דווקא ליצירתיות מדהימה, שלוקחת הרבה זמן במטבח,  כדי שיוכלו לפעול בדרך האופטימלית מול הילד.

- גיוס טכנולוגיות של רישום ותזכורת, העוזרות הן לילד והן להורה הלקותיים להתארגן, גם בימים ללא מסגרת מובנית וברורה. הדבר יכול לעזור, לדוגמא, בקביעת זמני מסך ברורים.

- שיתוף הילד במידה המותאמת לגילו וללקותו בהתאמה לחופש הגדול:  חשיבה יחד במה הילד יכול לעזור במהלך החופש, אילו תפקידים הוא יכול לקבל על עצמו בבית, מה יעזור לו להתארגן טוב יותר, אילו סימנים הוא יכול לתת להוריו לפני התפרצות ועוד.

*****

קרן יטיב היא יועצת משפחתית בכירה, בעלים של מרכז "הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך