איך לגרום לשינוי אמיתי בחיים?

אם תמשיכו לקרוא טיפים, להנהן בראש ולהיות בטוחים שאתם יודעים מה צריך לעשות, הבדל משמעותי בחייכם לא יקרה. מה בכל זאת יוביל לעשייה מעבר להבנה?

01/07/2014
ענת קלו לברון קבלו עדכונים מענת קלו לברון
  • RSS

כשפנו אלי מסלונה וביקשו ממני לכתוב את התובנות שיש לי על אושר, התלהבתי. יפה לי, חשבתי לעצמי, עכשיו תהיה לי הזדמנות לתת את המתכון שלי לחיים מספקים ומאושרים. אחרי עשרים וארבע שעות של מחשבה, בהן כל מה ששמעתי את עצמי אומרת היה: "הרי את לא מתלהבת מטיפים, את יודעת שאין שום טיפ שבעולם שבאמת יכול להפוך מישהו למאושר, ובכלל זה בניגוד למה שאת מאמינה", החלטתי לכתוב את שמונה הסיבות שבגינן לא כדאי יותר לקרוא טיפים.

1. בואו נודה: אנחנו יודעים הכל. ואם אנחנו לא יודעים, אז גוגל יודע, ואם הוא במקרה לא יודע אז תמיד ויקפדיה נמצאת בסביבה, ואם גם בה לא תימצא התשובה אז יש לנו את חוכמת ההמונים שרק מחכה להוכיח את יעילותה. אז בשביל מה. הרי אם היו שואלים אותנו מה עשרת הדברים שעלינו לעשות כדי להיות מאושרים, בטוח היינו יודעים.

2. מתי בפעם אחרונה קראנו משהו שמצא חן בעינינו ובאמת עשינו איתו משהו? ונגיד שעשינו (למרות שאני ממש בספק), כמה זמן זכרנו לעשות אותו? איינשטיין אמר שלעשות שוב ושוב את אותו דבר ולצפות שהתוצאה תהיה שונה זו אי שפיות, הוא רק שכח לציין שאנחנו מכונות של שוב ושוב.

אישה חסרת אמונה. צילום: שאטרסטוק

3. הבשורה העצובה בכל הסיפור הזה היא, שהערכה העצמית שלנו, שמה לעשות, משפיעה רבות על אושרנו, מושפעת באופן דרמטי מיכולת העמידה שלנו בהבטחות שאנחנו מבטיחים לעצמנו. והנה הפרדוקס: בכל פעם שקראנו משהו כזה והבטחנו לעצמנו שממחר, ממחר נעשה את מה שכתוב פה, וזה לא קרה, הפרנו לעצמנו הבטחה, הכזבנו את עצמו ופגענו בערך העצמי שלנו. בעיה.

4. רגע לפני שאנחנו מתחילים לקחת את זה אישית, חשוב להדגיש, אנחנו לא הבעיה. עם כל הכוונות הטובות שלנו וכל ההתלהבות והרצון לעזור לעצמנו, מדובר במשחק מכור ותחרות לא הוגנת. בפועל, האויב שעומד מול הטיפים החמודים האלה הוא עצום וגדול וחזק ומיומן, ואין טיפ בעולם שיכול להזיז לו את קצה הציפורן. במציאות אנחנו מכונה משומנת של הרגלים ואחת ממטרות העל של התודעה שלנו היא למגר לכל דבר חדש שגוזל ממנה את המשאב החשוב והמתכלה שנקרא אנרגיה.

5. אני לא יודעת איך אתם, אבל אני, בשביל להדחיק את העובדה שזה שכתב את הטיפים הוא הרבה יותר מוצלח ממני, קוראת רק בשביל לאסוף הוכחות לכמה אני יודעת וכמה אני מעולה וככה זה נראה: את זה אני עושה, את זה עשיתי, את זה ידעתי ממזמן, זה לא באמת חשוב... ואחרי שעברתי סעיף, סעיף, בסוף מתרחשת התחשבנות פנימית סודית שאף אחד חוץ ממני לא ער אליה, שתמיד מסתיימת באותו ציון לשבח שאני מעניקה לעצמי - יפה, סך הכל את בסדר גמור, אפשר לחפש את הרשימה הבאה.

חשיבה מחדש. צילום: שאטרסטוק

6. עכשיו, שלא תבינו אותי לא נכון: אפשר לשנות ולהשתנות בכל תחום ובכל הרגל שלא מקדם אותנו, ויותר מזה - חשוב להכיר וללמוד מידע חדש שעשוי לשנות את חיינו. העניין הוא שידע הוא לא מספיק. כל עוד נמשיך לעשות את אותן פעולות נמשיך לקבל את אותן תוצאות, שום קריאה, הקשבה, שינון של ידע חדש לא יעשו את העבודה. יש רק דבר אחד שישנה את חיינו, והוא פעולה חדשה.

7. אמר האורקל מדלפי "דע את עצמך" הוא לא אמר דע אחרים, הוא לא אמר דע טיפים, הוא אמר: דע את עצמך. על מנת שנצליח להשתנות הדבר היחיד שאנו צריכים לדעת ולהכיר הוא את עצמנו. טיפים לא יגלו לנו כלום על עצמנו ורק ירחיקו אותנו מאתנו. לדעת את עצמנו אומר להתחיל להכיר את הפעולות שלנו, שיושבות על אמונות שלנו, שיושבות על הפרשנויות שלנו, שיושבות על הערכים שלנו, שיושבים על ההרגלים שלנו, כי רק מכאן תגיע הישועה.

8. ברור שכולנו נמשיך לקרוא טיפים - זה מסקרן, זה זמין, זה קליל וכנראה שמדובר בהרגל. אבל אם בא לנו שבפעם הבאה התוצאה תהיה שונה, כדאי להחליט שתהיה פעולה שונה. בפעם הבאה תבחרו טיפ אחד, זה שהכי מוצא חן בעיניכם, זה שהכי מדליק אתכם, זה שיש לכם תחושה שהוא זה שיעשה הבדל משמעותי בחייכם. תתחייבו להתמיד בו שבועיים (אין דרמה), תפשטו אותו (כמה שיותר קל יותר סיכוי), תצמידו אותו להרגל קיים (מה שיבטיח קביעות), תאספו הוכחות לשינוי החיובי שהוא מחולל בחייכם ועל מנת שבאמת תתמידו בו, תספרו עליו לכל מי שאתם פוגשים וכל מי שאתם מכירים. תכתבו על זה בלוג, תכתבו על זה סטטוסים בפייסבוק, תהפכו את זה לידע של כל העולם כדי שיהיה לכם ממש קשה להפסיק אותו. מכירים את כל אלה שלא מספרים לאחרים שהם עושים דיאטה או מפסיקים לעשן או משהו כדי שלא תהיה פדיחה כשהם יפסיקו? הפוך גוטה, הפוך.

*****

ענת קלו לברון היא מחברת הספר "אושר, לא מה שחשבתי" (כנרת זמורה ביתן), מרצה על שינוי והשתנות, עורכת את הקואצ'לטר - מגזין האימון האינטרנטי ומשדרת את תוכנית הרדיו "אסימונים" ברדיו מהות החיים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה