חדשות העיצוב: זה לא יגמר אם לא תצייר

עונת התרבות בירושלים, תערוכות חדשות במוזיאון ת''א, קיפולים בחולון ולא מעט קריאות להעלאת המודעות לנעשה סביבנו – התערוכות ששווה לשים לב אליהן בחודש יולי

29/06/2014
אודית לורן בלקין קבלו עדכונים מאודית
  • RSS

בית חם – תערוכה חדשה בגלריית המשכן בחולון

השבוע נפתחה תערוכה קבוצתית של אמנים מקומיים ובינלאומיים בנושא אלימות וניצול ילדים במשפחה. התערוכה מבקשת מהמבקרים לחדד את ההכרה בקיומה המסווה של אלימות זו כמו גם לפקוח עיניים, אוזניים, לב וידיים למתרחש לצידנו, להגיב ולפעול. (אוצרת: נורית טל-טנא. עד: 30/8).

בית חם – תערוכה חדשה בגלריית המשכן בחולוןעבודה של חיה גרץ-רן. צילום: בועז לניר

.

במחווה לשטרוק: אמנות ההדפס היום – תערוכה חדשה במוזיאון הרמן שטרוק בחיפה

השבוע נפתחה תערוכה קבוצתית שבוחנת את מדיום ההדפס עתיק היומין בזירה האמנותית העכשווית. התערוכה בודקת באיזו דרך אמני ההווה משלבים את תכונותיו המסורתיות של המדיום לכדי פרקטיקות אמנותיות חדשות. במקביל תיחנך סדנת הדפס שתהווה מרכז פעילות יצירתית לילדים יחד עם סדנאות תחריט, פיסול וציור. (אוצרת: סבטלנה ריינגולד. עד: 26/10).

במחווה לשטרוק: אמנות ההדפס היום – תערוכה חדשה במוזיאון הרמן שטרוק בחיפהעבודה של דוד עדיקא

.

וילה – תערוכה חדשה בגלריה רואו ארט בתל אביב

ביום חמישי, 3/7, תיפתח תערוכת יחיד של האמנית אלישבע לוי שתציג מודל 1:1 של הצעת מגורים שמטשטשת את הגבולות שבין פנים לחוץ בדומה לטשטוש שמאפיין את העידן הדיגיטלי. התוצאה "וילה" תדמיתית עשויה נייר שנראית כמו פסגת החלומות של כולנו אך למעשה מייצגת שבריריות וארעיות. (עד: 9/8).

וילה – תערוכה חדשה בגלריה רואו ארט בתל אביבעבודה של אלישבע לוי

.

Traffic – תערוכה חדשה בסלון יפו לאמנות

ביום חמישי, 3/7, תיפתח תערוכה של בלוג הצילום "חשיפה" של "הארץ". בתערוכה יוצגו 100 צילומים של 25 צלמים שמציעים מבט על המנעד הרחב שתשתית הבלוג מאפשרת. בעוד שלחלל התערוכה ניתן להתייחס כאל "מקום", הזירה האינטרנטית היא יותר "תנועה במרחב" שמעידה על פעילות ואקשן. (אוצרים: מורן שוב ודניאל צ'צ'יק. עד: 19/9).

Traffic – תערוכה חדשה בסלון יפו לאמנות"היום השמיני". צילום: זואי גרינדאה

.

קערת אבק – תערוכה חדשה בגלריה אלפרד בתל אביב

ביום חמישי, 3/7, תיפתח תערוכה משותפת לאמניות יעל גולדברג ושרון מוספי, שעוסקות במרחבים האורבניים התעשייתיים המקיפים אותן. גולדברג תציג פסלים ומיצב המדמים תווי נוף דמיוניים ומוספי תציג ציורי שמן על בד שמתמקדים בריק שבסביבה הבנויה ולצידם עבודת וידאו. (אוצרת: גלי פבר. עד: 25/7).

קערת אבק – תערוכה חדשה בגלריה אלפרד בתל אביבעבודה של יעל גולדברג. צילום: יובל ירושלמי

.

קיפולים, ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי – תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב בחולון

ביום חמישי, 3/7, תיפתח תערוכה קבוצתית של 60 אמנים מקומיים ובינלאומיים אותה אצרה חזאית הטרנדים הבינלאומית לי אדלקורט בשיתוף פיליפ פימאנו. במסגרת התערוכה תוצג, לראשונה בעולם, הקולקציה פורצת הדרך 132.5 של המעצב היפני איסי מיאקה שבה פיסת בד דו ממדית הופכת לבגד ברגע שלובשים אותה. עוד בתערוכה: עבודות בהן נעשה שימוש בשלל מלאכות ואופני פעולה מסורתיים מעולם הטקסטיל והאופנה באמצעים טכנולוגיים חדשניים המאפשרים את התפתחותן ועיצובן של צורות חדשות. (עד: 25/10).

קיפולים, ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי – תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב בחולוןהבד של איסי מיאקה. צילום: הירושי איווסאקי

.

שממה הורה – תערוכה חדשה בגלריית האוניברסיטה בתל אביב

ביום שישי, 4/7, תיפתח תערוכה קבוצתית שנייה בסדרה "בבל", שבה עבודות מאוסף יגאל אהובי. התערוכה עוסקת בשורה של אסונות ממרחק של זמן וזיכרון. בתערוכה עבודות מיצב, וידאו, ציור, פיסול וצילום של אמנים מקומיים ובינלאומיים ויושם בה דגש על שואה, נדודים, מסעות והגירה. (אוצרת: שרית שפירא. עד: 6/9).

שממה הורה – תערוכה חדשה בגלריית האוניברסיטה בתל אביבעבודה של אלעד לסרי

.

עונת התרבות 2014 – ירושלים

בין התאריכים 10/7 עד 12/9 תתקיים בירושלים עונת התרבות החמישית שבה מוזמן הקהל לנדוד בין בתים פרטיים לכנסיות עתיקות, בין גנים נוסטלגיים להר הזיכרון, בין קודש לחול ובין מזרח ומערב. (ניהול אמנותי: איתי מאוטנר). ביו האירועים: נקודת מגע – מפגש לילי של אמנים, אמנות וקהל במוזיאון ישראל (מנהלת אמנותית: רננה רז), פסטיבל בבית – אירועי תיאטרון ומיצג בבתים פרטיים (מנהלת אמנותית: דפנה קרון), פסטיבל מתחת להר – אמנות שתשתלבת במרחב הציבורי (אוצר: עומר קריגר) ופסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת (ניהול אמנותי: גיל קרניאל, גיל רון שמע ועמרי שריר). כל הפרטים באתר: http://www.jerusalemseason.com/

עונת התרבות 2014 – ירושליםנקודת מגע. צילום: ברק אהרון

.

תערוכות חדשות – מוזיאון תל אביב לאמנות

השבוע נפתחה תערוכת היחיד של האמן דוד ניפו "שבתי וראה תחת-השמש", שעוסקת במובהק באמנות העבר ובתהליך מקביל של עבודה אמנותית ופנימית. ניפו הוא זוכה הפרס ע"ש חיים שיף לאמנות פיגורטיבית-ריאליסטית לשנת 2013. (אוצרת: ורדה שטיינלאוף. עד: 26/10).

שבתי וראה תחת-השמשעבודה של דוד ניפו

.

ביום חמישי, 10/7, תיפתח התערוכה "בתי כנסת מעץ", שתציג את השפעת אדריכלות העץ והעיטורים של בתי כנסת בתכנונו של האדריכל הווינאי אלואיז על שתי דמויות מרכזיות באמנות המודרנית: אל ליסיצקי ופרנק סטלה. (אוצרת: בת שבע אידה. עד: 18/10).

בתי כנסת מעץעבודה של אל ליסיצקי

.

ביום שישי, 11/7, תיפתח התערוכה "אובייקטיב: יוזף אלברס, אורן הופמן", שתציג רשת הקשרים בין הדפסים בסגנון הבאוהאוס של אלברס לבין האמנות העכשווית של הופמן כשהשאלה המרכזית היא מהו הדבר שיועלה באמצעות נוכחותם ההדדית של השניים? (אוצרת: דלית מתתיהו. עד: 22/11).

אובייקטיב: יוזף אלברס, אורן הופמן"אובייקטיב: יוזף אלברס, אורן הופמן"

.

עוד ביום שישי תיפתח תערוכת היחיד ראשונה לאמנית ראידה אדון, "אישה ללא בית", שבה תוצג עבודת וידאו המתארת את תהליך החיפוש הסיזיפי של האמנית אחר זהות, עוגן ובית. (אוצרת רונה סלע. עד: 29/11).

אישה ללא ביתמתוך עבודת הוידאו של ראידה אדון

.

מיסטריה – תערוכה בגלריה המשרד בתל אביב

עד יום חמישי, 11/7, מציגה האדריכלית דור קונפינו תערוכת יחיד שבה ציורים גדולים שמשלבים חומרי בנייה, גבס, דבקים וצבעים. סגנונה של קונפינו מרמז על נופים בלתי מרוסנים כראי לתהליך אישי שעברה בהבאת שני בניה לעולם. התוצאה היא ניגוד בין חומרים גבריים לבין אנרגיה וכוח יצירה נשית. (אוצרת ראשית: רחל סוקמן. אוצרת אורחת: ד"ר נאוה סביליה שדה).

מיסטריה – תערוכה בגלריה המשרד בתל אביבעבודה של דור קונפינו

.

מחוות: פנים / חוץ – תערוכה בגלריה 8 ביפו

עד יום שלישי, 23/7, מוצגת תערוכת יחיד של אמנית הקרמיקה זהרה הראל, שבה מוצגים כלים שמשמשים כמצע לביטוי וסיפור כמעין מכלים רעיוניים. בתערוכה שני נושאים משיקים: הראשון, התכתבות עם עברה של הראל ביפן מזווית של איור דקורטיבי בשילוב תמונות של מאסטרים יפניים. השני, גבולות נזילים בין פנים וחוץ והזליגה של המרחב הפרטי לציבורי ולהיפך.

מחוות: פנים / חוץ – תערוכה בגלריה 8 ביפועבודה של זהרה הראל

.

עולמות של נייר – תערוכה בגלריה חנקין בחולון

עד יום ראשון, 27/7, מציגים איל ראובני וסשה ניורנברג שני פנים לאוריגמי. ראובני מתמחה בקיפול פיגורטיבי שמנסה לייצג את המציאות במדויק ואילו ניורנברג מתמקדת בקיפול מרובה יחידות. (אוצר: אילן גריבי. עד: 27/7).

עולמות של נייר – תערוכה בגלריה חנקין בחולוןעבודה של איל ראובני

.

אילו ציפורים היו דוברות כבני אדם – תערוכה בבית החולים לוינשטיין

עד להודעה חדשה, מוצגת בפטיו היחידה לשיקום ילדים ונוער, תערוכת עבודות שיצרו הילדים בהדרכת המרכז החינוכי שיקומי. בתערוכה למעלה מעשרים עבודות ציפורים שאפשרו לילדים לגעת בהיבטים מעולמם האישי כראי לנפש במהלך השיקום.

אילו ציפורים היו דוברות כבני אדם – תערוכה בבית החולים לוינשטיין"אילו ציפורים". צילום: אורן יזרעאל

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך