מהן הזכויות שחולי סוכרת לא מכירים?

אנשים סוכרתיים צריכים להתמודד עם קשיים, טיפולים והוצאות, אך במקרים מסוימים הם יכולים לקבל סיוע. קבלו את 12 הזכויות המגיעות לחולים

26/06/2014
עו''ד מאור שרצקי קבלו עדכונים מעו''ד מאור שרצקי
  • RSS

בין 6% ל-8% מהאוכלוסייה בישראל חולים בסוכרת, שהוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגפה של המאה ה-21. סוכרת הינה מחלה כרונית, הדורשת התמודדות למשך כל החיים.

הנה הזכויות המגיעות לחולים:

1. משאבת אינסולין  

חולה סוכרת זכאי לקבל משאבת אינסולין מקופת החולים ללא תשלום בהתאם למרשם רופא ועל פי מספר תנאים:

-  סוכרתיים שסובלים מהתקפים חוזרים של היפוגליקמיה שמחייבים אשפוז בבית חולים.

-  סוכרתיים שרמת HbA1c אצלם מגיעה ל-7.5 ויותר.

-  סוכרתיים שסובלים מהתקפי היפוגליקמיה שגורמים לאבד את ההכרה באופן פתאומי, לבלבול או לשינויים בהתנהגות, ואין לכך סימנים אוטונומיים מקדימים.

-  חולי סוכרת סוג 2 הסובלים מתנגודת לאינסולין או מטופלים במינונים גבוהים של אינסולין.

-  סוכרתיים שקיבלו שלוש זריקות או יותר של אינסולין במשך יממה אחת אבל לא הגיעו לאיזון רמות הסוכר.

-  נשים חולות בסוכרת סוג 1 שסבלו מסוכרת לפני ובזמן ההריון.

2. ציוד מתכלה

פריטים מתכלים למשאבות אינסולין - כוללים סט עירוי למשאבה, מיכל אינסולין עם מחט, מחטים וצינוריות להתקנת המכשיר ועוד. כל מבוטח חולה סוכרת שזכאי למשאבת אינסולין, זכאי לקבל בחינם גם את כל הציוד המתכלה שנדרש להפעלת המשאבה.

דוקרנים לשימוש עצמי - חולי סוכרת שזקוקים לדוקרנים לשימוש עצמי זכאים לקבלם בחינם.

מקלונים לבדיקת סוכר בדם – סוכרתיים שזקוקים למקלונים לצורך בדיקה עצמית של סוכר בדם, חייבים להשתתף ב-10-15% מעלותם, בהתאם להסדר שקיים בקופה שלהם.

מחטים לבדיקה עצמית - חולי סוכרת שמשתמשים באופן קבוע במחטים לצורך בדיקה עצמית של רמות הסוכר  זכאים ל-90% הנחה בהתאם להסדרים שיש בכל קופת חולים.

סוכרת. צילום: שאטרסטוק

3. מכשיר לניטור רמות הסוכר  

מד ניטור סוכר שעוקב אחר רמות הסוכר בגוף במשך כל היממה, ומתריע שהן לא מאוזנות. המכשיר נמצא בסל הבריאות ויש לעמוד בקריטריונים הבאים על מנת לקבל אותו:

-  ילדים עד גיל 18, בהתאם להמלצת רופא סוכרת ועל פי התוויות רפואיות מתאימות.

-  מעל גיל 18 - חולי סוכרת סוג 1 שסובלים מהיפוגליקמיה לא מודעת וקיים קושי באיזון רמות הסוכר שלהם.

למרות הטיפול שהם מקבלים, ובתנאי שעברו שני אירועי היפוגליקמיה שתועדו בחדר מיון בבית חולים או על ידי שירותי רפואת חירום בשנה שקדמה להגשת הבקשה.

-  אישה סוכרתית שמתכננת הריון או נמצאת בהריון.

4. טיפולים בתא לחץ

טיפולים בתא לחץ מיועדים לחולי סוכרת שסובלים מסיבוכים בגפיים כתוצאה מהמחלה ומצויים בסכנת קטיעה. טיפולים אלה כלולים בסל.

5. אורח חיים

חולי סוכרת זכאים לייעץ אצל תזונאי או דיאטן עד 14 פעמים בשנה, בהתאם לצורך. בעלי ביטוח משלים בקופת חולים לאומית זכאים ל-30 טיפולים נוספים בשנה בהשתתפות עצמית. בנוגע לפעילות גופנית - מבוטחים בקופת חולים מכבי זכאים לקבל ייעוץ אישי ובניית תוכנית אימונים אישית מפיזיותרפיסטים, בהתאם לפנייה מרופא וללא השתתפות עצמית.

פעילות גופנית. צילום: שאטרסטוק

6. נעלים אורתופדיות רפואיות בהתאמה אישית  

משרד הבריאות מממן נעליים לנכים עם נכות קבועה אשר יש להם צורך רפואי בנעלים אורתופדיות בהתאמה אישית. לצורך כך יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית ולהגיש בקשה. מבוטחים בעלי ביטוח משלים בקופות החולים מכבי ולאומית אשר לא עומדים בקריטריונים של משרד הבריאות, זכאים לקבל או החזר או השתתפות על פי הפנייה מרופא.

7. הנחה במס הכנסה ובארנונה

חולה סוכרת שנקבעה לו נכות רפואית של 90 אחוז או יותר, זכאי להנחה במס הכנסה עד גובה תקרה שנקבע בחוק. גם הורים לילדים חולי סוכרת זכאים להטבות מס. בנוסף, הנחה בארנונה נקבעת בהתאם לאחוזי הנכות. יש לפנות לעירייה עם הבקשה ועם מסמכים הרלוונטיים.

8. השתתפות עצמית ברכישת תרופות

חולי סוכרת מוגדרים כחולים כרוניים. על מנת לזכות בתשלום מופחת על תרופות שכלולות בסל, עליהם לוודא שהם מוגדרים בקופה כחולים כרוניים. חולים אלה זכאים לתקרה המשתנה בין הקופות.

רכישת תרופות. צילום: שאטרסטוק

9. זכויות מול המוסד לביטוח לאומי

האגודה הישראלית לסוכרת מפעילה שירות ייעוץ משפטי ללא תשלום על ידי עו"ד מאור שרצקי. בכל פנייה שמגיעה לאגודה בנושא זכויות החולים הנוגעת להתנהלות מול הביטוח הלאומי. היועץ המשפטי פועל בשיתוף אנדוקרינולוג, במטרה לייעל את ההתנהלות מול הביטוח הלאומי ולסייע במיצוי זכויות הסוכרתי.

10. אחוזי נכות לסוכרתיים

חולי סוכרת שכתוצאה מהמחלה סובלים מפגיעה באיברים כמו כליות, עיניים או גפיים, מוגדרים בעלי אחוזי נכות. סיבוך אחד לפחות כתוצאה מהמחלה מעניק לחולה הסוכרת 65 אחוזי נכות ללא קשר לחומרת הסיבוך. אם הסיבוך גורם לפגיעה כלשהי באיברי הגוף, יש לקבוע אחוזי נכות נפרדים של מעל 30 אחוז עבור אותה פגיעה.

11. גמלת נכות למבוגר

המוסד לביטוח לאומי משלם גמלת נכות לאדם שנקבעה לו נכות רפואית של 40 אחוז ומעלה ובתנאי שכושרו להשתכר הוא פחות מ-50% , או אישה עקרת בית שכושר התפקוד שלה ירד ב-50% ומעלה. הזכאות מתבטאת בתשלום קצבה חודשית ו/או בשיקום מקצועי. גובה הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות שקבע המוסד לביטוח לאומי ועל פי תנאים נוספים שקבע המוסד.

12. קצבת ניידות  

גמלת ניידות מעניקה הטבות שונות לאנשים שסובלים מבעיות ברגליים, המגבילות אותם בניידות. לכל הטבה יש תנאי זכאות משלה.

*****

עו"ד מאור שרצקי, מהאגודה הישראלית לסוכרת, המציעה לחולים ייעוץ משפטי ללא תשלום למימוש זכויותיהם, מונה את כל הזכויות של חולי הסוכרת בישראל מול הרשויות השונות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה