מה עושים כשהילד מפחד?

הורים לא תמיד מבינים למה הילד מפחד מהחושך, מהכלב של השכן או מרכיבה על אופניים אבל זו תופעה מוכרת שצריך להבין ולקבל. 5 טיפים להתמודדות עם החששות

26/06/2014
תלמה רון קבלו עדכונים מתלמה רון
  • RSS

פחדים, חלומות ומצבי חרדה, הם תופעות מוכרות אצל ילדים, ומשאירות את ההורים נבוכים. מדוע הילד מתעורר בבכי בלילה ומדבר על מפלצת מסוכנת? למה כל חבריו רוכבים בהנאה על האופניים ואילו הוא מתנגד לכך בכל תוקף ומפגין סימני פחד? וההורים מצידם, מנסים לשכנע את הילד שהכל בסדר, וכי אין לו סיבה לפחד. אך הילד ממשיך להירתע ולהביע מצוקה. נשמע מוכר?

פחדים של ילדים. צילום: שאטרסטוק

למה הם מפחדים?

קיימות מספר סיבות לפחדים אצל ילדים. סיבה אחת היא, שלא קיימת אבחנה ברורה בין דמיון למציאות בגיל הצעיר. משתמע מכך שהם עלולים לשאת עימם רעיונות שונים לגבי דמויות מפחידות, שהם תופשים כדמויות רעות, ולהניח כי יצורים פרי דמיון אלו אכן קיימים בעולם המציאותי. בנוסף, יתכן שארוע טראומתי כלשהו הוביל את הילד לפתח פחדים שלא ירפו ממנו זמן ממושך.

ניקח לדוגמה מקרה בו כלב ליקק ילד בפתאומיות. יש סיכוי שבהמשך תהיה לילד רתיעה מכלבים ככלל לתקופה מסוימת. או, אם לדוגמא ילד נפל מאופניו ונבהל, אז הוא עלול לחשוש מלעלות עליהם בשנית.

החשכה היא גורם נוסף לתחושות הפחד שמתעוררות אצל חלק מן הילדים הצעירים. החושך עלול לגרום לילד לא לרצות להישאר לבדו. בהשקפתו, הוא מניח שההורה שלא נמצא כרגע לידו, נעלם ולא יחזור. בנוסף, הצללים שנוצרים מהשתקפות האור בחדר החשוך מפחידים. בדמיונו, צללים אלה יכולים להפוך למפלצות שתסתתרנה מתחת למיטה.

סיבה נוספת שיכולה לגרום לילד לפחד היא החשיפה לסיפורים, לסרטים ולהצגות, שהדמויות בהן מתפקדות על תקן הדמויות הרעות. לדוגמה בספורי שלגיה או כיפה אדומה הילד יכול להניח שהאם המרושעת או הזאב אכן קיימים במציאות. פחדים נוספים שיש לתת את הדעת עליהם מתיחסים לחשש מכשלון. ישנם ילדים אשר מנסים להימנע ממצבים בהם קיימת אפשרות שיכשלו. הם ימנעו מהשתתפות בתחרויות שבהן יש צד מנצח מול צד מפסיד. הם לא ירצו ללכת לפעילות העשרתית או לחוגים אשר כוללים בין היתר גם מבחני הערכה או צורך לעמוד בפני מדידת הישגים.

ככלל, נדגיש שהפחד הוא חלק בלתי נפרד מקיומו של האדם. הוא מרתיע ומתריע מסכנות (בריחה מתוקף), מחייב עצירה (לפני שחוצים כביש), או יוצר ערנות (לפני שקופצים לבריכה). רגש הפחד הוא אינסטינקט קיומי והשרדותי אשר קיים אצל בני האנוש וגם אצל בעלי החיים באופן טבעי.

אז מה עושים?

1. כאשר הילד מראה סימני פחד, עלינו לכבד את פחדיו. מומלץ להורה ולילד לחשוב על רעיונות כיצד להתגבר על הפחד. המנעות המבוגר מלקבל בהבנה את פחד הילד - יכולה להחליש את הבטחון העצמי של הילד. זה יבוא לידי ביטוי בכעס ובכי. על כן, נציע לו, שביחד נגרש את המפלצת. והנה - בעזרת השמיכה או בעזרת הפנס - המפלצת אכן ברחה.

2. פחד שכיח נוסף קשור לכלבים. במקרה של פחד מסוג זה, כדאי לנסות וללטף כלב צעצוע גדול, ולהראות לילד שהוא נעים למגע ולא מזיק. בשלב יותר מאוחר אפשר לנסות ולהתקרב לכלב אמיתי שגודלו הפיזי קטן והוא רגוע באופיו.

3. במצבים שבהם הילד חושש להפרד מהוריו, ניתן לשחק איתו משחקי מחבואים בחדרו ולצחוק ביחד (קו-קו). התרגול במשחק זה של העלמות וגילוי מחדש יוריד מהילד את החששות מהפרידה. הלא אבא או אמא תמיד בסוף חוזרים.

4. אם הילד פוחד מרופאים, ניתן לקנות לו חלוק לבן וערכת רופא מפלסטיק. כעת הוא יהפוך לרופא ויטפל באחרים. אחר כך מתחלפים – הילד הופך למטופל וההורה יהיה הרופא. וכך, לסרוגין, עד לשלב שהילד מרגיש בטוח בתוך הקשר של "רופא – מטופל".

5. ישנם ילדים שמקומות חדשים מרתיעים אותם. במקרים כאלו, כדאי לגשת לאותם מקומות לא מוכרים תחילה ברכב, כדי שנכיר אותם מרחוק, אחר כך נגיע לשם בהליכה ונשוחח על הפעילויות שתהינה במקום. נדאג לקחת למקום ממתקים שניתן להתכבד בהם וננסה לתת תחושה נעימה ובטוחה במקום החדש.

ספרי ילדים רבים התפרסמו בנושאי פחדים וחרדות. מומלץ להעזר בספרים אלה בקריאה משותפת, תוך התיחסות אוהדת להתנהגותן ולרגשותיהן של הדמויות "הפוחדות" בסיפור. כמבוגרים, עלינו לגרום לילד להבין לאחר קריאת הספור: "זה בסדר שגם אתה פוחד". באותו הקשר, פעילות אפשרית נוספת היא המצאת ספורים במשותף עם הילד, שבמהלך העלילה כולם מצליחים להתגבר על מקור הפחד. כך יהיה סיכוי טוב להתמודד עם החרדה גם במציאות.

לסכום ניתן לומר שחיזוקים חיוביים, סבלנות, קבלת הרגשות של הילד והתמודדות משותפת עם הפחד – יאפשרו גדילה, התבגרות טבעית ושחרור הדרגתי מתופעה זו.

*****

תלמה רון היא יועצת ומדריכה לזוגיות ומשפחה, מגשרת ומנחת קבוצות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה