השבוע ב"אח הגדול": נשים הן לא הרכוש שלכם

רגע לפני שהודח, דורון מירן התקוטט עם אלדד בקרב תרנגולים שמזכיר לנו מה גברים חושבים על נשים. אבל האם להדחה שלו יש קשר להיותו מזרחי?

23/06/2014
ארין דין קבלו עדכונים מארין
  • RSS

בתכנית האחרונה של האח הגדול (מוצ"ש), פרץ ריב בין שני דיירי הבית אלדד גל-עד ודורון מירן. הריב פרץ כאשר הדיירת מרטין הרימה את קולה על דורון בצרפתית, ודורון היה בטוח שהיא מקללת אותו. הסיטואציה שעשעה את אלדד, והוא צחקק. כשאמרו למרטין שהיא התנהגה לא במקום, אלדד קפץ להגנתה. לפני שהספיקו לענות לו, דורון התעצבן, והרגיש צורך לעקוץ את אלדד  - "החברה שלך פה יצאה, שבוע ריחמתי עליו... עכשיו הוא יעלה פה, והוא יראה את קארין פה למעלה. יש לה כבר מישהו אחר, תהיה רגוע".

צילום מסך, מאקו

כולם מעירים לדורון שההערה שלו לא לעניין, ומשם, פרץ ריב סוער בין השניים. אלדד עונה בהערה על אישתו - "ומה, איזה ז*ן דורית מקבלת?" בעקבות ההערה הזו, דורון מתלהט, קורא לאלדד "בן של שרמוטה", וכולם מעירים לאלדד שרומן של שבוע ונישואים של שנים זה לא אותו הדבר, שככה לא מדברים על אישה נשואה, ושההערה שלו גרועה הרבה יותר. בהמשך, אחרי שיחה עם "האח הגדול", דורון מתפרץ בבכי.

צילום מסך, מאקו

זה מה שקרה בשטח. אבל מה ההקשר החברתי של מה שקרה פה? איך שאני רואה את זה, היו פה שני גברים-גברים מאצ'ואיסטיים שרבים על מקום "זכר האלפא" בבית, ומנסים להפגין כמה שיותר גבריות, כוחניות ואגרסיביות, בכמה שפחות זמן. במסגרת ריב הזה, מובהר שמבחינתם איבוד האחיזה על הנשים "שלהם", שהם רואים בתור הרכוש שלהם - זה הדבר הכי נמוך, שפל ונוראי שניתן לאחל לגבר. עצם המחשבה הזאת גורמת להם להיות מבועתים כל כך, עד כדי בכי אפילו... כי איבוד האחיזה על "הרכוש" גורם להם להרגיש פחות גברים. זה גורם להם להרגיש מסורסים, ועמדת הכוח החברתית שלהם כגברים מעורערת. ויותר מזה - הם גם עשו תחרות של "מי הספיק לבעול את האישה ראשון", בה דורון ניצח, כי הוא כמובן קנה את אישתו בחוזה, בכתובת נישואין. וכמובן, שכשהגבר נדלק, הוא ממשיך לערער על הזכות של הגבר השני על "רכושו" – על נשים – כשאפילו הסוכנות המינית של אימא שלו עולה בשיחה.

זה כמובן מנותק ולא קשור בשום אופן ליחסי הכוחות העדתיים בין אלדד ודורון, והעובדה שדורון מירן ספג מתקפה גזענית אנטי-מזרחית מובהקת במהלך כל שהותו בבית, ובראשה הגזען הארור אלדד. אפילו בעקבות הריב, גבריות מזרחית נתפסת כנחותה ואלימה יותר מזו של הגבר האשכנזי, למרות שהתכתיב החברתי המאצ'ואיסטי פה לא משתנה. מיקיאגי משווה את דורון מירן ל"פיטבול" – כי המזרחי נתפס בעיני האדם הלבן כיצור נטול רגש ומחוסר רסן, שברגע ש"נדלק" הוא מסתער ותוקף (כמו התפיסה השגויה על הפיטבול). אין לי שמץ של ספק, למרות ההסתייגויות הרבות שיש לי מההתנהלות שלהם, שיחסי כוחות אתניים היו חלק מהותי במשוואה שגרמה לאורטל בן-דיין ולדורון מירן להיות בין הראשונים שיודחו מהבית, כי הם הנכיחו מזרחיות בבית, וסימנו אלימות אשכנזית, בין אם ישירות או בעקיפין.

כמה צפוי ומוכר - ככה דוחה ומבחיל.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה