איך לעבור את החופשה עם הילדים בהצלחה?

עד כמה להתעקש על סדר יום? מה חשוב לדעת לפני שיוצאים לחופשה משפחתית? ואיך להגיב לריבים בבית? מיכל דליות עם המלצות חמות לקיץ

23/06/2014
מיכל דליות קבלו עדכונים ממיכל דליות
  • RSS
» מיכל דליות: "החליטו מראש היכן להקפיד והיכן לשחרר"

החופש הגדול בפתח והוא מביא איתו הרבה זמן פנוי, הוצאות כספיות גדולות, שינה של הילדים עד הצהריים, פריצת גבולות, הרבה יותר מדי שעות מחשב ו/או טלוויזיה, מריבות אחים ויציאה לחופשה משפחתית. בתיאוריה, זו הזדמנות להנות אך ביום יום זו יציאה קשה מהשגרה ובפועל היא עלולה להיות תקופה מאכזבת, זרז למריבות בין ההורים לילדים ואפילו בין ההורים לבין עצמם.

תוכנית פעולה

בתקופת החופש הגדול אנחנו לעיתים מקנאים בילדים על החופש הרב שיש להם. מתי אנחנו, ההורים המבוגרים, יצאנו בפעם האחרונה לחופש כזה ארוך? האם יכול להיות שהקנאה שלנו מכתיבה לעיתים את התגובות שלנו לפריצת הגבולות שלהם? חומר למחשבה.

ובינתיים: בנו תוכנית פעולה. תכננו פעילויות שהילדים, בהתאם לגילם, ימצאו בהם עניין. אין מנוס מלהקדיש לילדים יותר זמן מאשר בדרך כלל. אל תצפו שיקרה משהו טוב שאינו קורה בדרך כלל. קבעו את גובה ההוצאות מראש, על ידי כך שתשבו איתם ותתכננו את גובה ההוצאות - ושימרו על כך. את המתבגרים עודדו לצאת לעבוד על ידי כך שלא תתנו להם את כל מה שהם רוצים. הניחו למתבגרים לישון. הם מבלים עד שעות מאוחרות והם זקוקים לשינה. הימנעו מלריב איתם על כך כי הרי זה לא יעזור. אל תשכחו להמשיך ולהגביל את הילדים כדי שיהיה להם למה להתנגד. החליטו מראש היכן להקפיד והיכן לשחרר.

תכנון חופשה משפחתית

אם החלטתם לצאת לחופשה משפחתית, כדי להימנע מאכזבה ועוגמת נפש יש להכין את הילדים למשמעות החופשה. בעת התכנון אל תגידו משפט כללי כמו - "איזה כיף, ניסע כולנו לטיול/לחופש" אלא ספרו מה יהיה שם. תנו פרטים. אם זה בארץ תארו את המלון, או הצימר, או השינה מתחת לכיפת השמיים. אם זה בחו"ל ספרו לילד איזו שפה ידברו שם, איך האנשים ייראו, מהו סדר היום, מהן הדרישות הפיזיות הנדרשות (הולכים הרבה ברגל, נוסעים לסקי וכו'), מהו מזג האוויר ומה בעצם נדרש מהילדים. כי הרי הם יצטרכו, בדיוק כמוכם, לשמור על מסגרות הטיול.

אל תשכחו שנסיעה של שש שעות במכונית לא ממש מענגת את הילדים. נופים הם לא ממש הכיף שלהם. אז תכננו חופשה המתאימה להם. נקודת המוצא שלכם צריכה להיות למה נוסעים: לבלות? לנפוש? לטייל? חישבו אם התכנית מתאימה לילדים. שוב להזכירכם, אתרים היסטוריים וכנסיות הם לא ממש הנאה לילדים. גני שעשועים, מסעדות, אולי טיולים, זה כן.

אם אתם יודעים שהילדים משתוללים ורבים בעת נסיעה במכונית, הצטיידו במשחקים, DVD, קלפים, מגנטים וכל מה שהילדים אוהבים וניתן להעסיק אותם בזה. אל תצפו שישבו בשקט. הם לא. החופשה המשפחתית אינה הזמן להתחשבן עם הילדים ובוודאי לא לפתור בעיות שקיימות גם בבית. להיפך, בזמן החופשה עיקפו בעיות. נכון, עצתי היא "לקנות" שקט תעשייתי, כי בלעדיו לא תשרדו את החופשה הזו.

היו סבלנים אבל ברורים

החופשה מעצימה את הנורמאליות של הבית. כשכולם ביחד, בחדר אחד, דבוקים זה לזה במכונית או באוטובוס, זה מצב המעצים קונפליקטים. לכן, נסו רק להפיג את המתח. הסיחו את דעת הילדים מהמצב שעורר את הקושי, הפסיקו מריבות בלי לנסות לפתור אותן, עשו הפרדת כוחות בין הילדים ועוד דבר חשוב: אל תנסו לחנך אותם למאכלים חדשים ומיוחדים גם אם אתם חושבים שהם פשוט, אבל פשוט, נפלאים. גם אם כל הטיול הילדה תרצה לאכול לחם עם ממרח שוקולד, תנו לה. זה לא הזמן למריבות ומלחמות.

חופשה משפחתית היא עסק לא פשוט אבל אפשרי. היו סבלנים אבל ברורים מאד. החליטו מראש על ה"כן" ועל ה"לא" והתמידו בהם. אל תבלבלו את הילדים במסרים כפולים, במשא ומתן מתיש או בהבטחות אותן לא תוכלו לקיים. בסיכומו של דבר אתם הקובעים בטיול הזה. אפשר לנסות לתת לילדים לבחור, אך מתוך אופציות המקובלות עליכם. אם זה לא עובד, עליכם להגיד שאתם הקובעים ולסגור עניין. יהיה חוסר נחת, בכי קצר או כעס, אך יועבר מסר ברור.

ואחרי כל העצות האלו אני מציעה רעיון מהפכני: סעו בלי הילדים. לכם לא מגיע חופש? אז חופשה עם ילדים היא לא חופש, היא משהו אחר. קחו אותם רק אחרי שהם בגילאי בר או בת מצווה.

אני מאחלת לכם קיץ שפוי.

*****

מיכל דליות היא יועצת משפחתית בכירה, מנכ"ל "מרכז מיכל דליות ללימודים והכשרות".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך