6 טעויות ההנקה הנפוצות ביותר

האם תינוקות צריכים לאכול כל שלוש שעות? ומהי הדרך הנכונה לבדוק אם הגוף מייצר מספיק חלב? לרגל שבוע ההנקה הישראלי שהחל היום, קבלו את טעויות ההנקה שעדיף להימנע מהן

22/06/2014
עדי הראל קבלו עדכונים מעדי הראל
  • RSS

כל ההתחלות קשות, וגם הנקה יכולה להיות בהתחלה לא פשוטה. כדאי ללמוד איך להניק נכון כדי שיהיה קל ונעים יותר לאם ולתינוק, ובעיקר רצוי לא להקשיב לכל מיני עצות לא מקצועיות שלא תמיד נכונות.

הנקה. צילום: שאטרסטוק

לרגל שבוע ההנקה הישראלי שהחל היום, קבלו את שש טעויות ההנקה הגדולות:

1. כאב הוא חלק מהעניין

הרבה פעמים אני רואה בנות שמניקות בכאבים וייסורים הכוללים חתכים וסדקים בפטמה. הן בטוחות שכך הנקה צריכה להיות, שהנקה זה כואב. במידה והכול תקין ואין בעיה פיזיולוגית במבנה השד או בפה של התינוק הנקה לא צריכה לכאוב. במידה והיא כואבת מדובר בתמרור אזהרה שמספר לנו שמשהו בחיבור או בדרך ההנקה לא תקין. המשמעות היא שאת סובלת לחינם. רוב הסיכויים שהתינוק שלך יכול לקבל הרבה יותר חלב בהרבה פחות כאב.

2. הגוף שלי לא מייצר מספיק חלב

מנגנון ההנקה עובד לפי ביקוש והיצע, ככל שהתינוק שלך יבקש יותר אוכל כך יהיה לך יותר חלב לתת לו. נכון שיש נשים שהגוף שלהן לא מייצר מספיק חלב אך מדובר במעט נשים ורובן יודעות על כך עוד לפני הלידה (הקטנת חזה/מבנה פיזיולוגי של השד).

הניקי את תינוקך לפי דרישה, גם בימים שהוא מבקש כל חצי שעה. זכרי שכך את מגדילה את כמות החלב שלך. במשך הזמן הגוף יבין מה הכמות הנדרשת וייצר אותה בהתאמה לתינוק.

3. תינוקות צריכים לאכול כל שלוש שעות

יקום המבוגר שאוכל, שותה או מנשנש רק כל שלוש שעות. תינוקות, כמו מבוגרים, לא מסתכלים על השעון. הם יכולים להיות צמאים/רעבים/להזדקק לנשנוש גם כל שעתיים ולפעמים גם כל שעה. חלב אם מתעכל בקלות רבה, תינוקות יונקים אוכלים בהקשבה מלאה לגוף שלהם, הם מתעייפים יותר ולכן גם זקוקים להאכלות בזמנים קרובים יותר.

חשוב לזכור שתינוקות יונקים מקבלים בהנקה הרבה יותר ממזון ומים. הם מקבלים חיבוק, תחושת בטחון. לפעמים ההנקה עוזרת בשחרור גזים. הפסיקי להביט בשעון, הביטי בתינוקך והניקי לפי דרישה.

4. בכדי להקל על הגודש כדאי לשים עלי כרוב קרים על השד

עלי הכרוב סופחים נוזלים ולכן ברגע שאת מניחה על השד את עלי הכרוב הם סופחים את החלב. כשאת עושה את זה על מנת להקל על הגודש את בעצם מפחיתה משמעותית מכמות החלב שיש לך, דבר שיגרום לפגיעה בייצור החלב שלך. הטיפול הנכון בגודש הוא הנקה מרובה והנחת דברים קפואים על השד.

5. אכילת מאכלים ממשפחת המצליבים/מוצרי חלב/שתיית מוגזים גורמת לגזים

נכון שיש סיכוי שהתינוק שלך יסבול מגזים. בחלק קטן מאוד מהמקרים הוא יסבול בגלל דברים שאכלת. ההמלצה הגורפת היא לאכול את כל מה שאכלת בהריון בצורה רגילה ומאוזנת (לא מומלץ ללכת למסעדה הודית כשהגוף שלך לא מורגל לאכול מתובל וחריף). במקרים של גזים חריגים יש לשכול הורדת מזונות בהתייעצות עם גורם מקצועי.

6. שאיבה היא מדד לכמות החלב שישי לי

התינוק שלך יונק בטכניקה השונה משאיבה. הוא יודע להוציא חלב מהשד גם המקרים שנדמה לך שהשד ריק לגמרי וגם במקרים שהמשאבה לא מצליחה להפיק חלב. הגוף צריך להכיר את הטכניקה של השאיבה ולהתרגל אליה ולכן שאיבת חלב היא לא מדד לכמות החלב שתינוקך מקבל.

*****

עדי הראל היא מדריכת הנקה, יועצת שינה, מדריכת הכנה ללידה, דולה ומלווה אחרי לידה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה