ההורים של ילדי המסכים

הם מזגזגים בין מסך הסמרטפון למחשב ובמהירות שיא, מתכתבים במסתוריות וממדרים אתכם לחלוטין מחיי החברה שלהם. כך תצליחו לעקוב אחרי הרשתות החברתיות של ילדיכם

26/06/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

ילדי המסכים, כל הדרכים להתמודד (צילום: שאטרסטוק)

צליל ההודעה מקפיץ את נ', נערה בת 14, בתה של חברת משפחה. היא חוטפת את האייפון מהספה וצוללת לעולם של מסרים והודעות, מידי פעם מפציע חיוך או צחקוק. אמא שלה מנסה לדבר "מי זאת? דנה?" נ' מהמהמת משהו לא ברור. "מה מצחיק?" מנסה שוב האמא, וכבר מקבלת איום מפורש- "אמא דיי לחפור!", ומיד לאחריו היא בורחת לחדרה.  אני מביטה באמא המיואשת, ספק משועשעת ספק מודאגת.

כן, גם אני ברחתי לחדר וביקשתי מאמא שלי שלא תחפור. גם אני לא אהבתי לשתף את המשפחה שלי בחיי החברה שלי, אבל כשהייתי נערה, האינטרנט עוד היה בחיתוליו- פייסבוק לא היה קיים, יוטיוב היה אתר שולי, והצ'ט של נענע היה ה-מקום להסתובב בו. אבל הטכנולוגיה המסורבלת (האינטרנט היה מנתק את הטלפון, זוכרים?), המחיר היקר, והיעדר כל דבר חכם בפלאפונים הענקיים של נוקיה, עיכבו מעט את ההידבקות שלנו למסך.

היום, כשמכל מקום, ובכל רגע אפשר להתחבר בתנועת סלייד פשוטה לעולם אחר, היא אולי פלאית ומתקדמת, אבל יכולה גם להביא לתוצאות לא נעימות ולעיתים אף הרסניות. "ברשתות החברתיות טמונות סכנות רבות" מציינת נגה בירן מנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים "חרם, נידוי חברתי, הפצת סרטונים מביכים, לעג, התעללות רגשית, קשר עם אנשים זרים, מתחזים, פדופילים או על רקע לאומני" היא מונה את הסכנות- רשימת הפחדים הכי גדולים שיש להורים על ילדיהם, משהו שבדמיוננו נמצא רק בערי פשע במדינות עולם שלישי מרוחקות, אבל האמת היא שכל אלה ועוד עלולים להימצא ממש קרוב אלינו, או יותר מטריד- הם לא חייבים להיות קרובים אלינו פיזית, בעידן הכפר הגלובלי, כל מה שצריך זה מסך וכוונות רעות.

"הבעיה שהכל מתנהל בשקט, אנחנו לא יודעים אם משהו קורה, הילדים לא לומדים מיומנויות של תקשורת פנים מול פנים, קריאת שפת גוף. זה מביא לחוסר יכולת להתמודד עם תחושות של איום או סכנה, ועלולים להביא לתחושת בדידות גדולה: גם כשכולם ביחד, קל להרגיש לבד כי כל אחד שקוע באייפון ואין מגע וקשר אינטימי".

 הגיל שאפשר להתחיל

הורים רבים שואלים את עצמם מתי בכלל לאפשר לילדים להיכנס אל עולם המבוגרים- הוואטס-אפ ופרופיל הפייסבוק. הלחץ מתגבר, כשהילדים שולפים את נשק יום הדין- "אבל אמא לכולם יש", והרי לא נרצה שהילדים שלנו ירגישו מנודים. "יש הרבה דעות סותרות בעניין הזה, כבר שמעתי על מקרים שבהם המורה הפיצה את שיעורי הבית בקבוצת וואטס-אפ והילדה שלא הייתה בקבוצה ננזפה" מציינת בירן. "מנגד יש הרבה סכנות בטכנולוגיות ואם הם רוצים שנאשר להם שימוש בפייסבוק ובווטסאפ זה בתנאי שאנו נוכל לעקוב ולבדוק", ומה ההתנהלות הנכונה של ההורים כלפי מי שהם כבר חיות רשת? האם להציץ להם בפרופיל? ומה בדבר הפרטיות של הילדים? "למי שיש פייסבוק יש פגיעה בפרטיות, חשוב שהילדים יבינו את זה. זה הרי לא הגיוני שכולם יראו משהו וידעו עליו, ורק אנחנו ההורים לא נדע כלום כי ניסינו לשמור לילד על הפרטיות". נקודה נוספת וחשובה היא מידת ההתעסקות של הילדים ברחבי הרשתות החברתיות "חשוב שילדים יבינו שיש חיים מעבר לווטסאפ ופייסבוק. אנחנו כהורים חייבים לעשות סדר ולא לתת יד חופשית מדי. דווקא בתקופה כזו מאד חשוב לבנות בסיס טוב של קשר וקירבה עם הילדים של שיתוף ושהם יבואו לספר לנו. מאד חשוב להקפיד שהם צורכים במידה הנכונה ולא מגזימים עם השימוש. וכמובן להזכיר שאנחנו מתקשרים עם בני אדם עם רגשות. לחשוב פעמיים מה כותבים ואיך"

 הורים, אל תתביישו להתערב

למנוע מהילדים שלנו גישה לוואטס-אפ או לפייסבוק היא ככל הנראה לא הגיונית, והרי גם אנחנו בעצמנו מבלים לא מעט באפליקציית המסרים או ברשת החברתית. אז איך בכל זאת אפשר לפקח על הפעילות הגועשת של ילדנו ברשת?

לנוגה בירן יש כמה עצות:

דברו עם ילדיכם

"זה נכון שגיל ההתבגרות הוא לא קל עבורנו ההורים. אבל חשוב לא לוותר על הקשר עם הילדים. חשוב לשמור על תקשורת פתוחה ולשוחח על הדברים, לא בטון מאשים או מתריס כי אילו יחסמו את התקשורת עם המתבגר שלנו ואת זה אנו לא רוצים לשמור על המנהיגות ההורית שלנו ולדעת איפה לשים את הגבול ואיפה לעצור אותו על פי החוקים שקבענו".

שימו את הגבולות וקבעו את החוקים

"קיימו שיחה משפחתית של חשיבה משותפת לגבי כללי התנהגות והתנהלות נכונה ברשתות חברתיות- 'בואו נחשוב ביחד ..' על מה כדאי להיזהר למשל: לא לשלוח תמונות בבגד ים, לא להשתמש בווטסאפ כדי לפגוע במישהו או כדי להחרים ילד מהכיתה. להיזהר שלא יצלמו או יקליטו אתכם במצבים אינטימיים, לא להעביר סרטונים מביכים הלאה ולעצור את זה. ליידע על התנהגות פוגענית".

למנוע התמכרות

"להגביל שעות התעסקות עם המכשיר כדי למנוע התמכרות.לשים גבולות זו עבודה מאד קשה אך נחוצה מאד הווטסאפ. זה חלק מהחינוך שלנו ומהעברת הערכים שחשוב לנו להנחיל לילדים. אם חשוב לנו ילד מוסרי, כנה, אמפטי מתחשב ורגיש לסביבה ולזולת זה צריך להתבטא באיך שאנו חיים ובציפיות שלנו מהילדים."
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה