בגידה ושברון לב? המדבר יטפל

הסדרה "נישואין במשבר" לוקחת אנשים המתמודדים עם קשיים זוגיים אל הטבע, שם הם עוברים את הטיפול החזק ביותר. איך זה עובד בדיוק?

19/06/2014
ליה נאור קבלו עדכונים מליה
  • RSS

צהרי היום במדבר יהודה, אני מטפסת במהירות במעלה נקיק צר, כבר שלוש שעות שאנו מטפסות. אני נשענת לרגע של מנוחה על סלע גיר קריר, שומעת את פ' נושפת, מתקשה בעליה. מדי פעם היא מסננת קללה עסיסית, לפעמים אנחה שאומרת כ"כ הרבה, אבל רוב הדרך היא פשוט מתלוננת, על הסלעים, המזג אוויר, בחירת המסלול, כובד התיק... פ' אישה נאה בת 37 שפונה לטיפול אחרי שגילתה שבעלה בוגד בה. "הכל הרוס, אני אבודה...אני כל כך בסדר ותמיד פוגעים בי...". פ' מגיעה אלי שבורה מאד עם סיפור חיים לא פשוט של נטישה, אכזבה ותחושה שהחיים לא מחייכים אליה. הרבה אשמים יש בסיפור שלה – אח מוצלח יותר ממנה, אם ממשפחה שכולה, מצב כלכלי לא פשוט ובעל לא מפרגן. כתרפיסטית בטבע אני מציעה לפ' לצאת איתי ליום במדבר.

yacar196

בפסיכולוגיה, התפיסה הרווחת היא שכדי שהאדם יעבור תהליך נפשי משמעותי המרחב הטיפולי צריך להיות מקום בטוח פיזית ונפשית וישנה חשיבות לסטינג ברור, צפוי ויציב. לעומת זאת מרחבי הטבע נעדרים קביעות ובטחון ועם זאת ניכר שדווקא אפיוני מרחב שונים ובלתי מוכרים מאפשרים גילוי, התייחסות ולמידה בדרך חדשה ומיטיבה. הטבע מהווה מרחב השלכתי בדומה לאומנות, מוזיקה וכדו'. אין שני אנשים שרואים או חווים באותו אופן את הנוף או את הסיטואציה בתוכו. האדם רואה את הטבע דרך העיניים שלו, ומה שעיניו רואות מושפע ממי הוא האדם המתבונן ומה מעסיק אותו באותה זמן. כלומר במפגש עם הטבע האדם יפגוש באופנים שונים, את עצמו. במרחק מהשפעות חיצוניות של חברה, תרבות וחינוך ובהעדר שיפוט או ציפיות מוכרות, יש לאדם הזדמנות לדעת עצמו באופן חדש ולתפיסתו, רחב יותר ביחס למי שהוא ביומיום המוכר. לרוב, אנשים פונים לטיפול כי ההתנהלות והדפוסים המוכרים להם אינם מיטיבים עמם, אבל הם אינם יודעים לעשות אחרת.

במצבים בהם האדם נמצא בסביבה לא מוכרת ועומד בפני סיטואציות מאתגרות ויוצאות דופן, נחשפים דפוסים, אמונות, מגבלות וקשיים באופן מיידי וקונקרטי. קשה מאד לעזור לאדם לשנות הרגלים או דפוסים מגבילים כשאינו מודע לדבר בתוכו שיוצר את הקושי. המטרה בטיפול בטבע, כמו גם בשיטות טיפול נוספות, היא להביא למודעות את התפיסות וההתנהגויות/דפוסים המגבילים, כדי לאפשר לאדם להכיר בהם ובאפשרויות המיטיבות הנוספות העומדות לרשותו. בטבע לעומת מרחבי טיפול מסורתיים, האדם נפגש עם דפוסים אלו באופן מידי וקונקרטי במרחב שמעורר את כל חושיו.

mid

אחרי כמה שעות של טיפוס פ' מגיעה אל ראש המפל. אני מקבלת אותה בחיבוק, ומפנה את תשומת ליבה לנוף, היא מסתובבת. מולה ים המלח על גווניו הכחולים ומצוקי המדבר לרגליה. היא מתישבת ובוכה. אני מכינה תה, מחכה שהדרך והתובנות יהדהדו. היא שותה באיטיות, פניה נקיים כאילו ירד ממנה משא כבד ובעיניים בורקות וקצת אדומות היא אומרת "קיבלתי את החיים במתנה..."

אחת המטרות בטיפול בטבע הוא להפגיש את המטופל עם סיטואציה שבה קודם לכן נכשל, נתקע או נמנע והפעם לחדד לו אופציות נוספות המהוות הזדמנות לעשות אחרת באופן מיטיב ומבריא. המטפל בטבע תורם ליצירת סיטואציות בהן המטופל נדרש להתעמת עם עצמו באופן מיטיב אך התובנה מגיעה מתוך הסיטואציה ומועלה על יד המטופל כך שהמטופל מנכס לעצמו את תהליך הגילוי. תהליך זה מחזק את המטופל לעומת טיפול פסיכולוגי מסורתי בו התובנה מגיעה הרבה פעמים מצד המטפל ומחזקת אותו. תפקידו של המטפל בטבע היא לשקף למטופל  את הדפוס או הבחירה בזמן אמת ולא לעסוק באינטרפרטציות. ההנחה העומדת בבסיס תפיסה זו היא שהמטופל, בהינתן מצב קונקרטי, יכול לעשות את האינטרפרטציה וההשלכה לחייו, בכוחות עצמו.

"למה את מתכוונת?" אני שואלת, היא מחפשת את המילים לתובנה שרק עכשיו נחשפה. "יש לי כוח, אני יכולה לשנות את חיי" היא מתרוממת ואומרת לי "אני מרגישה כ"כ גדולה פתאום" ופתאות ההכרה מביכה אותה והיא צוחקת. נכון אני אומרת לה, את ענקית ואת תחליטי איזה חיים את מנהלת, ואני פה להזכיר לך שאת יכולה.."

הטיפול בטבע מתמקד בהווה, במה שקורה עכשיו בתנאים הקיימים בזמן אמת, לעומת השיטות הפסיכו דינאמיות השמות  דגש על מה שקרה בעבר. בטבע האדם פוגש את עצמו כפי שהוא היום עם הכוחות והחולשות, הדפוסים והייחוד ועם זה עובדים. הבחירה החופשית ולקיחת אחריות בהווה מודגשים דרך סיטואציות מגוונות כך שגם אם האדם מגיע עם פגיעה מן העבר הטיפול הוא לקחת אחריות על החיים, לראות את אפשרויות הבחירה, לפתח מודעות לדפוסי החשיבה וההתנהגות ולחזק את הכוחות הבריאים היום.

הסיטואציות שונות והמטופלים מגוונים, בין אם אני פוגשת חולה סרטן על חוף הים או עושה מדורה עם מנכ"ל בכיר ביער, האנשים שמגיעים לטיפול רוצים שינוי, מבקשים יותר מהחיים ולא מוצאים את הדרך. בטיפול בטבע כמו באגדות, האדם מתרחק מאד מסביבתו המוכרת ויוצא לדרך מאתגרת ומעמתת שמלמדת אותו משהו על עצמו ועם התובנה החדשה הוא חוזר למקום ממנו יצא.

 ליה נאור, מורת דרך מוסמכת, מספרת סיפורים ומרצה שמשתתפת בסדרה "נישואין במשבר" המציגה את התמורות בעולם של אנשים שחוו פירוק משפחה, בהגדרה מחודשת של ה"אני" ובהתמודדות עם מציאות החיים החדשה שנקלעו אליה. הסדרה מביאה את סיפורם של אנשים המתמודדים עם דילמות אמצע החיים הנוגעות למשבר הנישואין, שיוצאים למסע במדבר שבו הם מתקלפים מההגנות, משתפים ומחלקים עם האחרים את הכאב והקושי להשתחרר מחוויות עבר "שתוקעות" אותם להמשיך קדימה לחיים חדשים. 

ראשון, 21:00, ערוץ 1

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה