אישה, בין תל אביב לטוקיו

במה שונה אורח החיים של האישה היפנית המודרנית מזה של האישה המערבית? רגע לפני אירוע "ביוטי סיטי טוקיו", ליאת לופט-מוריטו, ישראלית המתגוררת ביפן למעלה מעשור, חושפת את החיים האמיתיים של נשות טוקיו

17/06/2014
ליאת לופט-מוריטו קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

RTX106OP for car 634

יום בחיי ישראלית בטוקיו:

אני מתעוררת בשעה מוקדמת, לא מוקדמת כמו חברותיי היפניות. הנטייה שלי היא לעשות הכל ברגע האחרון וצ'יק צ'ק, למרות ריבוי המשימות של הבוקר. מדי יום עליי להכין לבת האמצעית שלי בת החמש ארוחה בקופסה (אובנטו), שתכיל את כל אבות המזון, תיראה חמודה וצבעונית ותעמוד בסטנדרטים היפניים האסתטיים והמושקעים. יש לי חברות שקמות בחמש בבוקר כדי לעמול על הכנת הקופסאות המושלמות לילדים ולבעל. כמו חברותיי, גם אני עורכת קניות בסופר כמעט מדי יום וקונה את המצרכים לארוחת הערב של אותו יום ומקסימום גם עבור זו שלמחרת. אני חוסכת זמן על ידי תכנון תפריט שבועי ויודעת כל יום במשך השבוע מה אבשל.

אובנטו (צילומים: ליאת לופט-מוריטו)קופסאות האובנטו שאני מכינה לילדה

האישה היפנית מאוד מעורבת בחיי ילדיה. מלבד הכנת הארוחות, עליה להשתתף בפעילויות שונות לאורך תקופת הגן, כמו מפגש אימהות חודשי, צפייה בשיעור של הילדים, פגישה עם הגננת המדווחת על התקדמות הילד ועל תכנית הלימודים ועוד אירועים, כך שלא רק הילד מתחנך - גם האם עוברת סידרת חינוך דרך מעורבותה.

ליאת לופט-מוריטו עם הילדים בטוקיו (צילום: ליאת לופט מוריטו)אני והילדים, בדרך לעוד בילוי משותף

בחברה היפנית, בעבודה ובמשפחה, הצלחה היא איננה עניין אינדיבידואלי. התרומה של כל אחד מבני המשפחה להצלחת הקבוצה היא מהות ההגשמה והמימוש. לאחר החתונה, האישה היפנית מתמסרת לטיפוח המשפחה, ניהול הבית וגידול הילדים. אם היא יוצאת לעבוד, זה נעשה לרוב כשמתעורר צורך לספק מקור הכנסה נוסף עבור המשפחה ולא במטרה לממש את עצמה. זהו מושג שכמעט ואינו קיים. למעשה, האישה היא זו המנהלת את הבית. היא מקבלת מבעלה את כל המשכורת ומנהלת את כלכלת המשפחה. ניהול הבית בחכמה וברוגע, עידודה ודאגתה לבעלה, מוערכים בחברה יותר מקריירה מוצלחת שתנהל מחוץ לבית.

 

זוגיות: מי שמע על בייביסיטר?!

קונספט הזוגיות שונה בתכלית מזה של הזוג בעולם המערבי. לאחר שנולדים הילדים, הזוגיות כבר אינה נמצאת במרכז, והיא מפנה מקומה לפעילות משותפת של המשפחה כולה. ביפן לא נהוג להיעזר בשירותי בייביסיטר וכמעט ואין בילוים זוגיים משותפים. אני ובן זוגי לא יצאנו ביחד לדייט בערב כבר שנים. יוצאים למסעדה - עם הילדים. למרחצאות - עם הילדים. לחופשה - עם הילדים. סרט או בר בערב? גם זה יגיע, אבל אחרי שהילדים יגדלו קצת. כי פה ביפן מאמינים בסבלנות ובמסירות.

המשפחה שלי (צילומים: ליאת לופט-מוריטו)עם הילדים בפארק, בקריוקי ואפילו בספא היפני. המשפחה מוצבת במקום הראשון

הבעל היפני נמצא בעבודה רוב שעות היום ולעיתים קרובות חוזר מאוחר, אחרי שהילדים כבר ישנים ואישתו בפיג'מה, ישנה גם היא כנראה. הבעל מבלה עם הקולגות לעבודה גם אחרי שעות העבודה, ולעיתים גם בסופי שבוע, בתחביב משותף כמו פעילות ספורטיבית. בעלי יוצא לדיג עם הקולגות שלו אחת לחודש.

בעוד הבעל עובד, האישה היפנית הטיפוסית ממלאת תפקידה כעקרת בית טובה ומבלה את זמנה עם ילדיה. חברותיה הן לרוב אימהות של ילדים אחרים מהגן ובית הספר בו לומדים ילדיה. גם אני מקפידה על קפה או צהריים עם אימהות אחרות מדי פעם, אבל מודה שאני שאפתנית מהן ומעוניינת במימוש עצמי ולא כפי שהן מכירות. לכן אני מעדיפה להשקיע את זמני בפיתוח אישי.

ליאת לופט-מוריטו וחברות ביפן (צילום: ליאת לופט-מוריטו)ארוחת צהריים עם האימהות מהגן של הבת מיה

אמא חטובה על אופניים

הילדים ביפן קרובים מאוד לאימא, פיזית ורגשית. ביפן נהוג להתקלח ולטבול באמבט יחד עם הילדים בשנים הראשונות. אימהות יפניות מניקות את ילדיהן לפחות שנה ושולחות את ילדיהן לגן אחרי גיל שלוש, אלא אם כן הן עובדות ואז זה קורה לפני. גם אני מניקה את ילדיי עד גיל שנתיים וישנה איתם עד גיל מאוחר, כנהוג ביפן. אצלנו בבית ישנים יחד עד היכנסם לבית ספר יסודי. לא בטוח שזה היה קורה אם הייתי חיה בישראל, אבל את המנהג הזה אימצתי ואני דווקא נהנית מהקירבה הזו. הרי הם גדלים כל כך מהר.

על אופניים בטוקיו (צילום: רויטרס)על אופניים בטוקיו. נשים בתנועה מתמדת (צילום: רויטרס)

בעוד רוב האימהות מתניידות באופניים, אני מסיעה את הילדים לגן. האופניים החשמליות שלי עומדות בחוץ, אין סיכוי שארכיב שני ילדים עליהם. בדרכי מהחנייה לגן חולפות על פנינו אימהות על האופניים, חלקן עם שניים וגם שלושה ילדים איתן. התינוק על המנשא, ילד אחד במושב קדמי והשני במושב האחורי. אני תמיד שואלת את עצמי איך הן עושות את זה?! לא רק אימהות מתניידות עם אופניים, גם נשים מבוגרות מאוד. בכל גיל, בכל מזג אויר. בימים גשומים הן אוחזות ביד אחת מטרייה. למרות שקיימים פה חדרי כושר ושיעורי פילאטיס, אורח חייהן הפעיל אינו מחייב אותן לפנות זמן מיוחד לשעת כושר. לנשים היפניות נטייה להיות רזות, אולי כי הן עושות הכל לבד - הולכות הרבה ברגל, תולות את הכביסה בשמש וכמעט לא משתמשות במייבש כביסה.

 

סוד היופי היפני – הגנה, הגנה, הגנה

כשאני מגיעה לגן יחד עם כל האימהות, אני שואלת את עצמי מאיפה יש להן את כל הזמן הזה בבוקר להיראות כאילו יצאו ממגזין ווג ניפון (הווג היפני). מטופחות, אלגנטיות ורעננות הן מברכות אותי לשלום. לי בקושי היה זמן להחליף את הפיג'מה ללבוש נורמלי ולסדר קצת את השיער המרופט.

הן לבושות בקפידה, חלקן במותגים יוקרתיים. אהבתן של היפניות למותגים ידועה. אחת הסיבות לכך היא ההערצה שלהם את העיר פריז, על כל מותגיה. מעניין לראות שבאירופה או בישראל נרצה לקנות תיק או בגד ממותג כדי להיות מיוחדים ויוצאי דופן, בעוד היפנית תקנה מותג אופנתי כי לאחרות יש אותו דבר, כלומר, כדי להתאים את עצמה לכלל. ראו לדוגמה את לואי ויטון, שעל יותר מ-80% מהמכירות הגלובליות של המותג אחראים הקונים היפנים.

חנות שאנל בטוקיו (צילום: רויטרס)יפניות ליד חנות שאנל. סוגדות למותגים צרפתיים (צילום: רויטרס)

ומה הסוד ליופי הקורן ולפנים הזורחות שלהן? גנים? אולי יש קשר, אך לא רק. היפניות יודעות איך לשמור על עצמן. בימי שמש הן לובשות כפפות כותנה דקות כדי לכסות את זרועותיהן, חובשות כובע גדול שיסתיר את פניהן או נעזרות במטריית שמש כדי להגן על עצמן בפני נזקי השמש.

נשים ביפן (צילומים: ליאת לופט-מוריטו)עם כובע, כפפות כותנה ארוכות ומטריות שמש ברחובות טוקיו. מגנות על העור בקנאות

התזונה היפנית המבוססת על אורז, מיסו, טופו, אצות, דגים וירקות שורש, מאכלי-על (super foods) עם סגולות אנטי אייג'ינג. הנשים משתדלות להיות רגועות כדי לשמור על עור הפנים ומתפנקות מדי פעם במרחצאות להרגעת הגוף והנפש. ביקור במספרה הוא לא "על הדרך", אלא פינוק שמפנים עבורו חצי יום והוא תמיד כולל עיסוי קרקפת וצוואר ללא שום תשלום נוסף או טיפ (מעניין שביפן רמת השירות היא הגבוהה בעולם, למרות שאין תרבות טיפים). הן נוהגות לבקר מדי פעם ב'אסתטיק סלון', סוג של סלון קוסמטיקאיות, שמציע טיפולים מסוגים שונים. הן מתאפרות בעדינות ועדיין שומרות על עור חלק וקטיפתי.

חברותיי פונות אלי ושואלות אם אני מוצאת זמן לנוח בין כל המשימות שלי. עכשיו אחרי שהילדים בגן, הן מתפנות לזמן היקר שלהן - לפינוק היומי בקניות בחנות הכלבו, לחוג, קפה או ארוחת צהריים עם חברות. אבל יש גם כאלה שפשוט חוזרות לנקות, לנוח ולהתכונן למשימת ארוחת הערב, שהיא המושקעת והגדולה מכולן. ואני חוזרת לבלוג שלי, כדי לספר לקוראות בישראל על חיי היום יום של היפניות, שהפכו להיות גם חלק מהעולם שלי.

לבלוג של ליאת לופט-מוריטו בסלונה >> "ישראפנית"
צילומים: ליאת לופט-מוריטו, רויטרס

**

רוצה לחוות עוד מעולם הביוטי היפני?

בואי לבקר ב”ביוטי סיטי טוקיו”, אירוע היופי הגדול של סופר-פארם, שמתקיים זו השנה השמינית בביתן 1 בגני התערוכה, תל אביב, בין ה-1.7 עד ה-4.7. לפרטים נוספים – לחצי כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה