איך מעלימים כתמים בפנים?

כתמים בפנים יכולים להופיע כתוצאה ממחלה, שמש, טראומה או הריון. הכירו את הטיפולים שיכולים להעלים את הכתמים ולשפר את המראה וההרגשה

16/06/2014
המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) קבלו עדכונים מהמרכז הרפואי ת"א (איכילוב)
  • RSS

מאת: ד"ר מיכל מידן, רופאת עור, המרכז המשולב לאסתטיקה, המרכז הרפואי ת"א (איכילוב)

בארצנו שטופת השמש, רבים סובלים מנזקים בעור וכתמים המהווים תוצאה של חשיפה לשמש לאורך שנים. כתמי שמש מופיעים באזורים חשופים לשמש בעיקר בגב הידיים, לחיים, מצח ומפתח החזה. צבעם חום וצורתם שטוחה. הכתמים מופיעים שנים לאחר החשיפה לשמש. כלומר, העור "זוכר" את טעויות העבר ונזקי השמש מופיעים עם הזקנה הזדקנות העור. בין נזקי השמש ניתן למצוא הרחבה של כלי דם, חוסר אחידות בגוון העור וכמובן גידולים ממאירים.

במקרים רבים ניתן לראות את כתמי השמש כבר בעשור השלישי לחיים ולכן חשובה הגנה קפדנית מהשמש ומריחת מקדם הגנה באזורים חשופים לשמש למניעת כתמים חדשים. הכתמים נוצרים מעליה בפיגמנטציה של שכבת הבסיס האפידרמיס (השכבה הראשונה של העור) ושגשוג של תאים מייצרי מלנין הנקראים מלנוציטים. לא כל הכתמים בעור הינם כתמי שמש, לכן חשוב מאוד לפנות לרופא עור לאבחון והתאמת הטיפול לסוג הכתם.

היפרפיגמנטציה יכולה להיות משנית לדלקת בעור או טראומה, למשל לאחר אקנה קשה והיא שכיחה יותר אצל בעלי עור שחום ומופיעה באזור הדלקת/הטראומה. אותם כתמי שמש המופעים בפתאומיות וללא התראה, בעור הפנים, הידיים ומחשוף החזה, מהווים בעיה אסתטית טורדנית. העור נראה "מוכתם", בגוון לא אחיד ונתפס כעור מבוגר. להחזרת החיוניות, הזוהר והעלמת הכתמים.

העלמת כתמים בפנים. צילום: שאטרסטוק

ישנם היום מגוון טיפולים מקומיים וטיפולים בעזרת טכנולוגיות חדשניות המבוססות על קרן אור (הלייזר):

1. פילינג רפואי

מתאים לכתמים "עקשניים" הדורשים קילוף בינוני או עמוק, נעשה על ידי שימוש בחומצות בריכוז גבוה ומבוצע על-ידי רופא עור.  פילינג בינוני הוא נפוץ ביותר ומתאים גם להסרת נזקי שמש אחרים ונגעים טרום סרטניים. הפילינג מגיע עד שכבת העור השנייה - הדרמיס העליונה. זמן ההחלמה כשבוע עד עשרה ימים ובתום התהליך העור נראה חיוני יותר וזוהר.

2. תכשירי הבהרה

רוב רופאי העור משתמשים בנוסחת גליקמן המבוססת על חומרים המדכאים את ייצור המלנין כגון: הידרוקינון וחומצה קוג'ית, חומצה אזלאית בשילוב עם חומרים מקלפים ונגזרות שונות של ויטמין A. בנוסף משולב המרכיב האנטי דלקתי בכדי למנוע גירוי יתר. פעמים רבות הרקיחה ניתנת לפני ואחרי פילינג וטיפולי אור ולייזר, על מנת להכין את העור ולמנוע תגובת היפרפיגמנטציה לאחר ההליך.

תכשיר ההבהרה מותאם אישית למטופל על פי גוון העור ורמת ההפיגמנטציה לתקופה של כשלושה חודשים.  רקיחה זו מגבירה את הרגישות לשמש, ובהתאם מומלץ למרוח בלילה ולהקפיד על שימוש במסנן קרינה. בנוסף, קיים היום מגוון רחב של תכשירים קוסמטיים של חברות טיפוח שונות. תכשירים אלו מבוססים על חומצות עדינות, ויטמין A, ויטמין C וחומצה אזלאית, ויעילים במקרים קלים של פיגמנטציה.

3. מכשירי לייזר וקרן אור

טיפולי הלייזר מבוססים על קרן אור החודרת לשכבות השונות של העור . קרן האור מזהה את הפיגמנטים השונים ומפרקת אותם לרסיסים המפונים מהעור באופן טבעי. הטיפול גם מעניק חידוש של העור על ידי חימום השכבות העמוקות של העור. טיפול זה אינו כרוך בכאב וזמן ההחלמה מינימאלי. לרוב נדרשים שלושה טיפולים בהפרש של חודש בין טיפול וטיפול ועוד טיפול בודד לשימור מצב העור אחת לחצי שנה. חשוב מאוד להקפיד על מריחת קרם הגנה לשמירה ולמניעה של כתמים חדשים. ניתן לטפל בעור הפנים, החזה וגב הידיים. הטיפול מתאים גם להעלמת כלי דם מורחבים (קופרוז) ונמשים.

הטיפול באמצעות לייזר מהווה כיום את האלטרנטיבה היעילה והבטוחה ביותר להסרת כתמי שמש, ובתנאי שהוא נעשה על ידי רופא מומחה ומנוסה.

מלזמה

מלזמה היא פיגמנטציה הנוצרת משילוב של גורמים הורמונאליים וחשיפה לשמש. היא שכיחה אצל נשים בזמן הריון ונשים הנוטלות גלולות למניעת הריון. הפיגמנטציה מתבטאת בכתמים חומים, בעלי צורה לא סדירה, על פני הפנים (מצח, לחיים, שפה עליונה וסנטר) והיא שכיחה יותר אצל בעלי עור כהה. הפיגמנטציה מושפעת מאסטרוגן המשפיע על פעילות המונוציטים ומגביר את ייצור המלנין. פעמים רבות, גם כאשר הטיפול ההורמונאלי מופסק נותרת היפרפיגמנטציה שנים לאחר מכן.

האמצעי החשוב ביותר למניעת היפרפיגמנטציה נוספת היא הגנה מפני השמש. במלזמה המלנין עשוי להיות מוגבל לאפידרמיס או לדרמיס. כאשר יש זליגה של מלנין לדרמיס, הטיפול קשה יותר ולא די בחומרי הבהרה שונים או נוסחת גליקמן (כפי שהוזכר לעיל בכתמי שמש). במקרים קשים דרוש פילינג בינוני או עמוק וטיפולי לייזר.

*****

המרכז רפואי ת"א (איכילוב) מציע מגוון טיפולי לייזר חדשניים המשלבים טיפול בחומרי הבהרה וטיפולי לייזר. על מנת להגיע לתוצאות מרביות דרושה משמעת שמש קפדנית, שימוש בחומרי רקיחה מסוימים הניתנים לפני ואחרי פילינג וטיפולי לייזר למניעת תגובת היפרפיגמנטציה לאחר ההליך.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה