התנועה לשחרור האישה משבץ מוחי

גם הילארי קלינטון ושרון סטון נכנסות לסטטיסטיקות העגומות של השבץ המוחי. מדוע נשים פגיעות יותר מגברים? גלי אם את נמצאת ב-5 קבוצות הסיכון העיקריות וכמה דרכים מרכזיות למניעה

16/06/2014
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

זה קרה להילארי קלינטון  וזה קרה לשרון סטון וזה יכול לקרות גם לך. כן, אחת מכל 5 נשים עלולה להיפגע משבץ מוחי. כך על פי נתוני ארגון השבץ העולמי. הנתונים הקשים הללו צריכים להדליק נורה אדומה אצל כל אחת מאיתנו, שכן בנוסף עליהם מתברר כי הפגיעה בנשים קשה יותר מאשר בגברים, מבחינת שיעורי תמותה וחומרת הנכות אצל מי ששורדות את האירוע.

"מדוע נשים פגיעות יותר? זו שאלת מליון הדולר, כנראה משום שתוחלת החיים של נשים גבוהה יותר, ושבץ היא מחלה של גיל מבוגר. סיבה נוספת היא שנשים מבוגרות רבות נשארות אלמנות, בודדות, אין מי שיזהה אצלן את הסימנים ואין מי שיטפל בהן באהבה ויסייע בשיקום", משערת ד"ר מירב אינגביר, רופאה פנימית מהמרכז הרפואי "תל אביב" (איכילוב).

כל מה שאת מריכה לדעת על שבץ (צילום: שאטרסטוק)

מידת הסיכון של נשים ללקות בשבץ מוחי גבוהה יותר מאשר בסרטן השד, אך נשים רבות אינן מודעות לכך. הסיבות רבות: הגיל הממוצע של נשים שנפגעות משבץ מוחי הוא 73, כך שמבחינה זו תוחלת החיים הגבוהה של נשים היא למעשה גורם סיכון. נשים מבוגרות גם סובלות בשכיחות גבוהה יותר מפרפור פרוזדורים. זו מחלת לב שגורמת ליצירת קרישי דם העלולים לגרום לשבץ מוחי. גורמי סיכון נוספים הם לחץ דם גבוה, סוכרת, עודף משקל, רמת שומנים גבוהה ואירוע מוחי קודם.

בשקט וללא כאבים

הוא מופיע בשקט: בניגוד להתקף לב אירוע מוח אינו כואב. במרבית המקרים מפספסים את הסימנים המוקדמים, כמו הופעה פתאומית של חולשה או שיתוק בצד אחד בגוף. זה הסימן השכיח ביותר להתרחשות אירוע מוחי, שמופיע בכ- 3/4 מהאירועים האיסכמיים ו- 2/3 מהדימומים המוחיים.

הנה ההסבר: שבץ נגרם כשמתרחשת הפרעה באספקת הדם למוח. שני אירועים מוחיים יכולים לגרום לכך:

1. אירוע מוח איסכמי: מצב הזה נגרם בגלל קריש דם שחוסם עורק המוביל דם למוח. הקריש יכול להיווצר באזור החסימה או להגיע לאזור ממקום אחר בגוף, מה שנקרא בלשון הרפואי תסחיף. הסיבה העיקרית לכך היא פרפור פרוזדורים. הסובלים ממנה נמצאים בסיכון לשבץ מוחי הגבוה פי חמישה מאשר באוכלוסייה הכללית.

2. אירוע מוח דימומי (המורגי): מצב זה שכיח פחות ומתרחש בגלל דליפת דם מכלי דם במוח, בדרך כלל כתוצאה של לחץ דם גבוה.

בשני המקרים חסימת זרימת הדם גורם לפגיעה נוירולוגית, והאזור הפגוע במוח מאבד יכולת לתפקד. התוצאה יכולה להיות נכות, שיתוק, אובדן יכולת הדיבור, אבדן ראייה ואפילו התדרדרות שכלית וגופנית.

זמן זה מוח

סימנים אופייניים נוספים לשבץ מוחי הם קושי פתאומי בדיבור, זוית פה שמוטה, הפרעה בשיווי משקל או בקואורדינציה, הפרעה בראייה והכרה מעורפלת, שנפוצה בעיקר אצל הלוקים בדימום מוחי.

הופעה של אחד או יותר מהסימנים הללו מחייבת הגעה מיידית לחדר מיון - כדי לא להחמיץ את "חלון ההזדמנויות" שמאפשר קבלת טיפול דחוף, שעשוי להציל חיים. לעתים מדובר ב"מיני אירוע" או באירוע קצר שחלף, ונקרא בשפה הרפואית TIA.

לדברי ד"ר אינגביר סימנים אלה הם תמרורי אזהרה חשובים. "נשים וגברים חייבים להבין שיש טיפול תרופתי לאירוע מוחי. זמן זה מוח, כלומר שככל שמגיעים מהר יותר לבית החולים הנזק הנוירולוגי למוח קטן יותר".

יוצאים למלחמה עולמית בשבץ מוחי

כדי לעורר מודעות לסכנות, ובמיוחד בנשים, ארגון השבץ העולמי מנהל קמפיין הסברה ייחודי ברחבי העולם. יוזמה נוספת שייכת לארגוני חולים מרחבי העולם, אשר ניסחו יחד אמנה להעלאת מודעות לפגיעתו של השבץ ולפתרונות הקיימים. בישראל פועלת עמותת נאמן – נפגעי שבץ מוחי שמחזיקה קו תמיכה ומספקת מידע חיוני וסיוע לחולים ובני משפחותיהם.

 מאיזה גיל נשים צריכות להתחיל לגלות עירנות?

ד"ר אינגביר: "ישנן כמה קבוצות בסיכון גבוהה לשבץ מוחי:

1. נשים צעירות, שסבלו מלחץ דם גבוה או מרעלת הריון צריכות להיות במעקב לחץ דם כחצי שנה לאחר הלידה, ולמדוד לחץ דם פעם בשנה.

2. נשים שסובלות ממיגרנה עם אאורה.

3. נשים שסובלות מפרפור פרוזדורים, שהיא הפרעה בקצב הלב שנפוצה מאד בגיל מבוגר ומהווה גורם סיכון גדול יותר לשבץ מוחי אצל נשים לעומת גברים. חייבות להשתמש בתרופות נוגדות קרישה (ראו בהמשך). לנשים מעל גיל 70 אני ממליצה לבקש מהרופא למדוד דופק, כדי לוודא שאין הפרעה בקצב הלב.

4. לכל אישה מעל גיל 40 אני מציעה לעבור בדיקת לחץ דם, פרופיל של שומני הדם וסוכר, אחת לשנה.

5. נשים עם גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם: שיש להן יתר לחץ דם, מחלת עורקים, סוכרת, עודף משקל. להן אני ממליצה להיות במעקב לחץ דם, כי יתר לחץ דם הוא הסיכון העיקרי לשבץ מוחי, וכן לטפל בגורמי הסיכון".

אפשר למנוע שבץ מוחי?

"הכי חשוב זה לטפל בגורמי הסיכון ולהקטין את הסכנה: להפסיק לעשן, לרזות, להפחית את רמת הסוכר בדם ולטפל ביתר לחץ דם".

מלבד שינוי באורח החיים, חשוב גם לקבל טיפול תרופתי מניעתי, בתרופות נוגדות קרישה, שנקראות גם מדללות דם. בעבר התרופה היחידה היתה קומדין, שאמנם היא תרופה מצוינת ויעילה, אבל קשה לנטילה. משום שצריך להקפיד על תזונה מסוימת, לבצע בדיקות דם מדי שבוע ולשנות מדי פעם את המינון בהתאם לבדיקות.

כיום ישנן תרופות חדשות, יעילות וקלות יותר לנטילה. כמו קסרלטו שמיועדת למניעת שבץ בחולים עם פרפור פרוזדורים. התרופה, כאמור, קלה יותר לנטילה, אין צורך לשנות את המינון שלה, לכן גם אין צורך בבדיקות הדם או בשינוי התזונה. לעומת קומדין, קסרלטו היא תרופה בטוחה ונוחה. וכאשר הטיפול הוא סביל ונוח, שיעור המתמידים בו גבוה יותר וכך גם שיעור ההגנה מפני שבץ מוחי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך