האישה מקריית גת: החברה שלנו חולה ועיוורת

הסעיף המופרך בו מואשמת האישה: "ביצוע מעשי סדום בקטינים", ממחיש את חוסר היכולת להתמודד עם הסיפור המורכב והקשה הזה. האם יש כאן שיעור עבורנו?

15/06/2014
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS

בהיכל הצדק, נהוג לשפוט כל מקרה לגופו, ובסיפור שלנו, לגופה. אבל כשרוצים לתמוך טיעון, הן ברמה המשפטית והן ברמה החברתית תמיד משתמשים בסיפורים נוספים לדוגמא, דומים, מזכירים, הפוכים, רק כדי לקבל אמות מידה  של צדק. 

את הסיפור הזה אין איך לתמוך מבחוץ. אין מקרה שדומה או מזכיר, הסיפור הזה הוא חד פעמי. לסיפור הזה קוראים "הסיפור של האשה מקריית גת". אמנם יש עוד אלפי נשים במצבה המוכרות לרשויות הרווחה בישראל שנים ארוכות, החיות במצבי הישרדות של עוני ופחד, לא בדיוק מתפקדות, לא בדיוק לא מתפקדות, לא ממש מאובחנות, בטח לא מטופלות אבל מימדיו ועוצמות העיוורון החברתי כלפיו כמו גם שרשרת ההחלטות המשונות שנלקחו על ידי הרשויות לאורך כל הדרך בעניינה והסיום הצורם להגיש נגדה כתב אישום בגין ביצוע מעשי סדום בקטינים, לזה כנראה אין תקדים.

צילום מסך, וואלה

זה לא הסיפור של מערכת המשפט. טכנית אכן התבצעו מעשי סדום בקטינים, רק שאלו לא התבצעו בחלל ריק, הם לא התרחשו במנותק ממציאות שבה האשה מקריית גת היתה קורבן לכשל הרב מערכתי של ישראל 2014, הן הממסדי והן החברתי.

זה גם לא הסיפור של מערכת הרווחה המקומית או הארצית של ישראל 2014. אנחנו עדים חדשות לבקרים, סיפורים ע"ג סיפורים שהרשויות לא  הצליחו לסייע, כמו בסיפור הזה, בשל העדר משאבים מקצועיים כאלה ואחרים. מספר המקרים שנערמים בלשכות מצביעים על כך שאין זה מקרה חריג או יחיד של מערכת שכשלה או טעתה אלא מדיניות שמכתיבה חוסר יכולת מקצועית להתמודד עם הסיפור של האשה מקריית גת.

זה גם לא הסיפור של הנערים. כל אחד מהם, יש לו את הסיפור הפרטי שלו, אבל האמת, אין בסיפור הפרטי שלהם שום דבר מסעיר, מיוחד או חריג. בסך הכל, כל אחד מהם עשה מה שלא מעט מתבגרים עשו כך מסתבר. הסיפור של כל אחד מהם, הוא סיפור די נורמטיבי של מתבגר בשנת 2014 בישראל. בודדים הנערים שהיו בקרבתה של האשה מקריית גת ולא השתתפו בטקס הקבוע שבו מגיעים אליה הביתה, מכים אותה, משפילים  אותה, מאיצים בה לקיים יחסי מין, לפעמים מתעדים אותה, לפעמים רק עומדים וצופים. זו היתה הנורמה, כך עשו רובם, מי שלא עשה זאת מטעמי מצפון או פחד או השד יודע מה, נחשב לחריג.

ההחלטות האומללות בעניינה אחת אחרי השניה מעידות על כשל מערכתי כרוני, היותה עצורה וההחלטה להגיש נגדה כתב אישום על ביצוע עברות מין בקטינים היא מן המופרכות.  המקרה של האשה מקריית גת הוא בדיוק מסוג המקרים שבו החוק לא צריך להשאר עיוור למציאות סעיפיו, לחתור לצדק ולא לקיום הדין, להסתכל גם על נסיבות חברתיות, אשר מביאות אותנו בסופו של יום לעצור, לכלוא ולהאשים את קורבנות החברה שלנו. וגם אם היינו רוצים להוציא את הצדק לאור,  איך אפשר היה לאסור מאות של גברים, נערים, הורים, עובדות הרשות המקומית והמשרדים הארציים? הסיפור הזה הוא אוסף של עשרות סיפורים קטנים, שהתווספו לכדי סיפור אחד אימתני. זהו סיפור על חברה. חברה חולה מאוד.

>> הכותבת ביקשה להישאר בעילום שם
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה