בתולה בת 30

סלונה מחלקת 30 כרטיסים לסרט "אהבה, שנאה ומה שביניהן", המבוסס על סיפור קצר של אליס מונרו, ומספר את קורותיה של אישה עצורה מינית שמפתיעה את הצופים ואת עצמה

12/06/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS
»

כשאנחנו פוגשים לראשונה את ג'והנה פרי העכברית למראה (קריסטין וויג שידועה בדרך כלל בתפקידים קומיים דווקא ב"מסיבת רווקות" או בסאטרדיי נייט לייב) נדמה שהיא נתקעה אי שם בשנות החמישים. היא לובשת בגדים מיושנים, אבל לא באופן אירוני או היפסטרי, נעלי גולדה, שמלות לינן וקרדיגן סביב כתפיה, מנקה את הבית בכריעה על ארבע, קולה נמוך, עיניה מושפלות תדיר,  וארשת פניה חמורה ונוגה.

ג'והנה היא מתבודדת מטבעה, מעולם לא היו לה יחסים עם גבר, או בכלל, מגיל חמש עשרה היא מטפלת באישה קשישה, וכעת היא בשנות השלושים שלה, נדמה שהזמן עצר, אבל יום אחד הקשישה בה היא מטפלת הולכת לעולמה, וג'והנה נשלחת על ידי הכומר של העיירה לעבודה חדשה, לטפל בנכדה של איש מבוגר . מיסטר מקאולי (ניק נולטי) אלמן טרי שלא רק צריך עזרה בבית, אלא זקוק גם לזוג עיניים נוסף לשמור על נכדתו בת הטיפשעשרה, סאביתה (היילי סטיינפלד).

"שנאה, אהבה ומה שביניהם" הוא סרט קטן ומינורי המבוסס על סיפור קצר שהופיע בקובץ הסיפורים "שנאה, חיזור, אהבה נישואים"  מאת הסופרת הקנדית אליס מונרו  כלת פרס נובל לספרות לשנת 2013 .

בגיל 14, סאביתה היא טינאייג'רית סוערת המנסה ללמוד איך להפוך לאישה בדרכה. לא פשוט כאשר היא לכודה ביחסים משפחתיים בעייתיים, אמה נפטרה כתוצאה מתאונת שיט טראגית, שאביה (גיא פירס) השיכור והאלכוהוליסט היה אחראי לה, וכתוצאה מכך סבה מסרב לאפשר לאביה חלק בחייה, הוא מתגורר בעיר אחרת, מנסה ונכשל שוב ושוב להיגמל מהסמים והשתייה. סביתה וחברתה הטובה ביותר אדית לא מסוגלות להתמודד ולקבל את הסגנון הפשוט של ג'והנה ודרכה הבלתי שגרתית. האופן הצייתני והכנוע שבו היא מנקה, מבשלת, ולובשת את הבגדים הנושנים שלה.

הן לועגות לה, ומכיוון שבגיל העשרה לא חושבים פעמיים, והן מחליטות למתוח את ג'והנה כשהן מזייפות מכתבי אהבה מקן (פירס), האבא הנודד של סאביתה שנתקל בה רק פעם אחת בבואה לבית.

ג'והנה מצידה, בפעם הראשונה בחייה, חווה ריגוש, תשוקה ושאיפות. בלי להיות מודעת למתיחה על חשבונה, לראשונה בחייה היא לומדת להקליד על מחשב, ומקלידה מכתבי אהבה לקן, היא נענית במכתבי תשוקה סוערים שמקלידות בתשובה הבנות, כשלאב כמובן אין מושג מהמתרחש. הוא מוטל רוב הזמן במיטתו,  בדירה מוזנחת, המום מאלכוהול וקוקאין לצד קלואי (ג'ניפר ג'ייסון ליי) אישה שחולקת איתו את התמכרויותיו.

התעלול האכזרי של הבנות יוצר סדרה של אירועים מביכים, כשג'והנה נוחתת ללא הזמנה בדירתו של קן, במסגרת הקשר החד צדדי שנוצר. בהמשך, אנו עדים לתהליך הפוך של ג'והנה וקן - בעוד הוא  מנסה להיגמל ולהיכנס לנעלי הגבר האחראי, האב והאב לעתיד, וג'והנה מצידה לומדת את רזי המיניות והאהבה, ומניחה לעצמה להוציא החוצה תשוקות שהיו חבויות בה במשך עשרות שנים.

למרות שג'והנה מציגה דמות כנועה ושטוחה, לכאורה, במהלך הסרט היחס אליה עובר מחמלה, וצורך להגן עליה, לסוג של הערכה לנחישות ולעקשנות שבה היא מפלסת את דרכה בחיים, והופכת את חייה וחיי אלה שסביבה לשונים באופן לא צפוי. מדובר בסרט קטן במובן הטוב של המילה על רגשות אנושיים, ועל אהבה שמתפתחת במקום הכי לא צפוי.

***

 >> סלונה מחלקת 30 כרטיסים זוגיים ל"אהבה, שנאה ומה שביניהן", לגולשות הראשונות שישלחו את הטופס שלהלן. הכרטיסים לימי חול   בלבד, עד  25.7, ברשתות יס פלנט ורב חן. מלאי את פרטייך ואולי זו תהיה את:

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה