השאלות החצופות ששאלו אותי בראיונות עבודה

מעסיקים יקרים, לא תאמינו אבל לאמהות יש מוסר עבודה גבוה, הן יכולות לעבוד גם כשיש ילדים קטנים בבית והן לא נכנסות להריון כל שנה. דברים שרציתי לומר בראיון עבודה

12/06/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

התיישבתי במשרד שלו והצגתי את עצמי כמו שעושים בראיון עבודה. סיפרתי על הניסיון שלי, היכולות והחוזקות, והזכרתי (בשקט) שיש לי שתי בנות. באותו רגע ראיון העבודה קיבל טוויסט בעלילה. לא עניין אותו כמה אני מוכשרת או יעילה אלא איך אני יכולה להגיע כל כך מוקדם לעבודה ואיך בעלי מארגן את הבנות לבד ו"מאפשר" לי לצאת. באותו רגע הבנתי שאני בבעיה אבל חשבתי שאולי הגישה הידידותית תגרום לו לראות את הדברים שמעבר לקוקו שהבעל המוכשר שלי עושה לילדות בבוקר. מיותר לציין שלא התקבלתי לעבודה, למרות שהגעתי לראיון דרך המלצות חמות של חבר משותף. אפילו טלפון או מייל לא קיבלתי, והאמת היא שבשניה שיצאתי מהמשרד בבנין הגבוה ידעתי שהמשרה לא שלי.

ראיון עבודה. צילום: שאטרסטוק

רבות כבר נכתב ונאמר על אפליית אמהות בשוק העבודה (וגם אפליית נשים אחרי גיל ארבעים אבל זה נושא לפוסט נפרד). אין נתונים על המצב העגום כי הרי אף מעסיק לא יודה שהוא מעדיף עובדת רווקה, אלא יפרסם מודעה בנוסח דרושה עובדת יצירתית, אנרגטית, רעבה עם נכונות לשעות נוספות. כלומר במילה אחרת דרושה רווקה בת 25 שרוצה לעבוד הרבה ולהרוויח מעט אבל יהיה לה יופי של טייטל וניסיון טוב לרזומה.

ונחזור לנסיונותי למצוא עבודה - הגעתי לפגישה עם כתבת בכירה באחד העיתונים המכובדים שבמדינתנו במטרה לעבוד יחד איתה. היה קליק, השיחה זרמה והרגשתי שהנה אני הולכת לכבוש את העולם. דבר אחד הפריד ביני ובין המשרה הנחשקת – שיחה קצרה עם העורכת הראשית. הגעתי למערכת העיתון, הלב שלי דפק כאילו אני בריצת מרתון ונכנסתי לחדרה מחויכת ומלאת מוטיבציה. מולי ישבה בחורה צעירה שהסתכלה עלי ורק לפי המבט הבנתי שכנראה אבוד לי. ניסיתי, באמת שניסיתי, לספר לה כמה אני לויאלית למקום העבודה, כמה אני משקיענית ומסורה, אבל איך לא, השיחה התגלגלה מהר מאוד ל"תיק" הזה שנקרא ילדות. אמרתי לה שיש לי גיבוי מלא בבית שכולל בעל, אמא ושכנות אבל הרגשתי שהסקפטית רוצה לנפנף אותי כמה שיותר מהר מהמשרד. יצאתי משם וכל האדרנלין הפך ליאוש גדול. לשמחתי הכתבת הבכירה והנחמדה הייתה מספיק הוגנת ופתוחה לומר לי את האמת הכואבת (ולבקש שלא אספר לאף אחד) באלה המילים - "תשמעי, היא לא חושבת שזה יסתדר בגלל שאת אמא". ככה, מבלי בכלל למצמץ. עורכת שמפרסמת כל יום ידיעות על אפליה עשתה בדיוק מה שכולם עושים.

חייבת לציין שבמהלך השנים היו גם מעסיקים שראו קצת מעבר וקיבלו אותי לעבודה בזכות כישוריי ולמרות העובדה שאני אמא. אבל אני לא יכולה לשכוח את הראיון שבמהלכו ישבתי עם מנכ"ל שציין שהוא מאוד מתרשם מיכולתיי אבל רגע לפני הסוף שאל כבדרך אגב אם אני מתכננת להיכנס בקרוב שוב להריון. בשניות שחשבתי על תשובה מספיק טובה הוא אמר - "לא שיש לי עם זה בעיה אבל סתם רוצה לדעת", אז מנכ"ל יקר לא שיש לי בעיה אבל זו עבירה על החוק לשאול שאלה כזאת. לצערי לא היה לי אומץ להגיד לו את המשפט הזה בפנים. היה לי גם ברור שבראיונות עבודה עדיף להיות חכמה מאשר צודקת אז חייכתי ואמרתי שאין לי תכנון כזה בקרוב.

לכל האנשים הקטנים שלימדו אותי כמו שצריך מהי אפליית אמהות - תודה לכם. הסתדרתי לא רע בכלל והיום אני נמצאת בדיוק במקום שאני צריכה להיות בו (אחרי ראיון עבודה שלם ללא השאלה מה אעשה אם הבנות חולות). לא תאמינו אבל לאמהות יש מוסר עבודה גבוה מאוד ממש כמו ל"אנשים רגילים". אנחנו לא משריצות כל שנה למרות החששות שלכם, ולחלקנו יש בני זוג שמשתתפים בדבר הזה שנקרא גידול ילדים. כן, כן, וזה גם יכול להצליח. אז בפעם הבאה שאתם מראיינים מישהי לתפקיד כלשהו נסו לפתוח קצת את הראש ומי יודע אולי תרוויחו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה