למה נשים צריכות להלחם על מזונות לילדים?

הקמפיין החדש של משרד המשפטים, על המסלול לגביית מזונות, הוא צעד נכון בדרך לפתרון המצוקה הקשה של נשים רבות בישראל. אבל יש לקוות שהוא לא יוסיף לזעקת הקוזאקים הנגזלים

11/06/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

קמפיין טלוויזיוני חדש של משרד המשפטים עלה לאוויר השבוע, ובו שרות חדש לאמהות גרושות, סיוע בגביית המזונות מהאב הסרבן, בהליכי האכיפה והגביה. הקמפיין מופיע בעת שבה מתקיימים שני זרמים עיקריים בשיח הציבורי על מצבם של גרושים בישראל: האמהות הנקלעות לקושי כלכלי עצום, בהיותן המשמורן הראשי; והגברים הגרושים המשמיעים את טענותיהם, פעמים רבות בטונים מכפישים כלפי  גרושותיהן, בדבר חוק חזקת הגיל הרך ומצוקתם הכלכלית בעקבות כורח המזונות בתקופה הזו.

בסרטונים נראות אמהות בעלות מראה לא ישראלי בסיטואציות סוחטות רגש, בסופר עם ילד שמבקש דגנים והאם מהססת, בחנות בגדים עם מתבגרת, והטקסט המלווה בנוסח, "קשה לך, את רוצה לתת להם את הטוב ביותר אבל לא יכולה, אנחנו נעזור לך", ותקריבים על הבעות דאוגות עד מלאות הקלה, ללא ספק עבודה משכנעת של המפרסם.

[youtube aSEYrroz-x8 nolink]

פרסום הסרטונים הציף שוב טענות מצד גברים על הסתה וחד צדדיות, כך שהאמהות החד הוריות והגרושות נדחקות שוב לעמדת מגננה. גם כך הן נאבקות על צדקתן וכבשת הרש שלהן, והנה שוב - תדמיתן נסדקת על ידי גברים נקמנים. נכון, רוב הגרושים כנראה משלמים מזונות, אבל עשרות אלפי התיקים בהוצאה לפועל ובטוח לאומי הם עדות למציאות אכזרית ומנוולת שבה אמהות מתמודדות לבד, כשכל עול פרנסת ילדיהן על כתפיהן מלבד המצוקות הנוספות. הדילמות האלו של הרצון להעניק להם וחוסר האפשרות מנגנות על מיתרי רגש מוצדקים, לכן זה מהלך שמגיע לו מחמאות של משרד המשפטים ורשות האכיפה שלו. האמפתיה לגברים שנאנקים תחת המציאות הכלכלית ולא מסוגלים לשלם, לא צריכה להסיר מהמודעות את הצורך להוקיע את הגברים שפשוט לא מעוניינים בכך ומתחמקים מתשלום וכך גוזרים סבל נורא על משפחתם הקודמת.

עורכת הדין לענייני אישות לירון שינקמן נתקלת שוב ושוב במקרים בהם גברים מסרבים לשלם מזונות גם אם הם בהחלט  מסוגלים לעשות זאת. "אני מתעסקת עם רמה סוציואקונומית בינונית וגבוהה של לקוחות, אבל גם שם יש המון המון גברים שלא משלמים. הייתה לי לקוחה מצהלה שיש לה 4 ילדים שהבעל שלה לא שילם מזונות שקל במשך חמש שנים", היא מספרת, "ובסיפור אחר, דוגמה מאתמול, שייצגתי בו אשה עם שלושה ילדים, חולת סכיזופרניה, יש לה הסכם שקוצב לה מזונות, אלפיים ומשהו לילד, מאז שנחתם ההסכם הוא לא שילם לה מזונות, שלוש שנים.

הגרוש שלה מגיע לדיון עם סמארטפון, לפטופ חדש, ואין לה כסף, היא מספרת לי שהיא מתלבטת אם לקנות נעליים לילדה שנקרעו ואין לה כסף. היא לא רצתה להוציא כסף על עורך דין, היא לא רוצה לעשות נגדו פקודת מאסר כי לא נעים לה, הוא עובד, מרוויח וחי, ולא משלם שקל לילדים, כלום. לאישה כזו זה יכול להיות פתרון טוב המסלול החדש, זה חוסך לה את עורך הדין, את האי נעימות של לעשות תהליכים ישירים נגדו, זה יכול לתת מענה טוב".

איך את מסבירה את זה?

"יש הרבה אנשים שרואים את הילדים ולא משלמים מזונות, והנשים מבליגות. למה הם לא משלמים? כי האכיפה לא מספיק חזקה, הם עושים את זה בשיטת מצליח, בשביל הסיכוי שהגרושה לא תילחם, ואם היא תילחם ייקח לה זמן, זה יעלה לה כסף ואולי היא לא תצליח לגבות. כשאתה מתגרש והאינטרסים שלך שונים מהגרושה ואולי יש לך תא משפחתי חדש לפרנס, אז המחויבות שלך אחרת".

אז המסלול החדש הוא בשורה טובה לנשים האלו?

"הרעיון עצמו הוא רעיון מאוד חיובי ומבורך, יש הרבה בעיות עם גבייה של מזונות, כשבעצם הוצאה לפועל עושה את פעולות הגבייה במקומה. מה שקרה עד היום שנשים לא ידעו לעשות את זה בעצמן, והן היו לוקחות עורך דין שעושה בשבילן ומקבל שכר טרחה, ואז זה היה מצמצם את המזונות. אני לא מסתכלת על זה מנקודת המבט של עורך הדין אלא מנקודת המבט של הזוכות שצריכות את המזונות, זה בהחלט מייתר הרבה מעבודת עורכי הדין. אבל יש מצבים שאבא טוען טענת 'פרעתי', כלומר ששילם את הסכומים, ואז זו טענה מורכבת שצריכה עורך דין ובית משפט. הפעולות הבסיסיות של עיקולים, כל הפעולות הבסיסיות שהלקוחה הייתה צריכה להגיש להוצאה לפועל, עושים את זה בשבילה. השאלה איך יהיה היישום שלו בפועל, אני מתקשה להאמין שהיעילות שלו תהיה כל כך גבוהה כמו זוכה פרטית שיש לה תיק אחד לעקוב אחריו".

יש כאלה שטוענים שהתשדירים לא שיוויוניים, כי פונים רק לנשים, מה דעתך?

"לי זה לא הפריע, אנחנו הרי לא חיים במשטר שיוויוני. הפריעו לי דווקא בגדי המלחמה, מצד אחד הרכות של הילדים, אבל בגדי המלחמה צרמו. זה יותר מדי. אני גם לא בטוחה מה החידוש פה. הם לא הסבירו בצורה מפורשת שיש מסלול חדש, המטרה פוספסה".

ומה לגבי גברים הזכאים למזונות?

"אני 15 שנה עורכת דין ולא נתקלתי במקרה בו גבר היה זכאי למזונות".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך