7 סיבות בגללן אתגעגע לשמעון פרס

בגלל האופטימיות, בגלל פייסבוק וגם בגלל ליאו מסי - הנה כל הסיבות מדוע זה לא רעיון רע בכלל שהנשיא היוצא יישאר לכהונה נוספת

28/09/2016
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS
» אולי תשאר? פרס (צילום: רויטרס)

שמעון פרס מסיים כהונה של שבע שנים כנשיא מדינה. נשיא שכולם אהבו לאהוב, להסתכל עליו ולקוות שככה אנחנו נראים, להקשיב לו ולהאמין שהכול אפשרי. אז לקראת סיום התפקיד הכי מלכותי שקיים בישראל קבלו שבע סיבות שגם בזכותן כל כך נתגעגע אליו:

 1. אופטימיות

פרס הוא אופטימי חסר תקנה באופן כללי ובעיקר בנוגע לתהליך השלום. הוא מאמין שזו הדרך הנכונה ולמרות הביקורות הרבות שספג במהלך השנים, לרגע האופטימיות שלו לא נסדקה. לפני שלוש שנים הוא אמר בכנס שהוא חווה אכזבות והערכות שהכל אבוד אך ממרום גילו הוא סבור כי השלום אפשרי. אפשר להסכים או לא להסכים עם דעתיו, אבל אין ספק שאדם שכל כך מאמין בדרך מסוימת ומנסה לקדם אותה, גם אם היא לא הכי פופלרית בציבור, ראוי להערכה.

 2. אורח חיים בריא

הנשיא שלנו בן 91 (נולד באוגוסט 1923) אך נראה ומתפקד מצוין. כנראה הגנים שלו לא רעים בכלל אבל מה שמעניין הוא אורח החיים הבריא שלו. הוא מתחיל את הבוקר בעשר דקות של תרגילים והתפריט שלו כולל מיץ לימון סחוט, סלט ירקות, קרקרים מקמח מלא, יוגורט עם גרנולה, דגים, ירקות, קטניות ותה ירוק. כשהוא רוצה לאכול משהו מתוק הוא מסתפק בפרי או סורבה פירות. נשמע קצת לא אנושי אבל אין ספק שיש תוצאות מרשימות אז אולי כדאי קצת להתרחק מקמח לבן ופחמימות ריקות וטעימות.

 3. לומד כל הזמן

פרס מרחיב לכל אורך הדרך את אופקיו ולרגע לא נח על זרי הדפנה. הוא דובר עברית, אנגלית, צרפתית ויידיש, ומבין גם רוסית. בנוסף הוא קורא ספרות ועיתונים מחו"ל והשמועות מספרות שהוא כותב (או כתב עד לא מזמן) את נאומיו וגם כותב שירים למגירה. ואיך הוא מספיק את כל זה? בראיון לדה מרקר, פרס סיפר שהוא קם כל בוקר ב-4:30, זה כנראה הסוד שלו.

 הנה שיר שהוקלט במיוחד ליום הולדתו של שמעון פרס בשנת 2008 ונכתב על ידו:

4. איש עבודה

פרס כבר הודיע שהוא לא מתכוון לצאת לפנסיה אלא להמשיך לעבוד. מחקרים מראים שאנשים שעובדים עד גיל מאוחר (במקרה שלו מאוד מאוחר) בריאים יותר מבחינה נפשית ופיזית. פרס כנראה מכיר את המחקרים האלה טוב ונראה שהוא אוהב את מה שהוא עושה. גם בשנים הקשות שלו עם היריבים במפלגתו ובמפלגות אחרות שלא עשו לו חיים קלים בכלל, הוא לא ויתר לרגע וכבש בדרכו עוד ועוד יעדים.

 5. סוניה

במהלך השנים היו כל מיני שמועות על הזוגיות של פרס ואשתו ז"ל. השיא היה כשהתמנה לנשיא והיא החליטה לא לעבור איתו למשכן בירושלים. למרות הכול, היה נראה שלאורך השנים הוא כיבד את החלטותיה לשמור על פרטיותה. היא העדיפה לא להיות האישה שמגיעה לטקסים ולאירועים הרשמיים ובמקום זה השקיעה את זמנה בפעילות התנדבותית רחוק מאוד מהמצלמות.

 6. צעיר וזורם

אמנם הנשיא כבר לא צעיר אבל הוא מבין טוב מאוד את כללי המשחק החדשים. לרגל פתיחת עמוד הפייסבוק הרשמי שלו באנגלית הושק סרטון יוטיוב קצבי (של היוצר נוי אלוש) עם סלוגנים פשוטים וקליטים באנגלית: היו חבריי למען השלום, דברו בקול ואני רוצה לשמוע את קולכם.

7. מסי

כבר הזכרתי שהאיש קורא את המפה כמו שצריך? אי אפשר לדבר על פרס מבלי להזכיר את העובדה שהוא גרם לכך שניימאר, מסי וכל נבחרת ברצלונה הגיעו לארץ. במהלך פגישה עם נשיא המועדון בביקורו בארץ, פרס סיפר לו על האהדה הגדולה שיש לשחקנים בקרב הציבור הישראלי. הקבוצה הגיעה לישראל ונערך משחק אימון נגד ילדים ישראלים ופלסטינאים. הוא גם דאג להגיע למגרש ולבעוט בכדור, וסימן עוד וי בסעיף אהדת הציבור ווי נוסף בסעיף צעדים קטנים למען השלום.

תם ונשלם עידן, ואני מאחלת לפרס להמשיך לחשוב מחוץ לקופסה ולהדביק עוד אנשים באופטימיות הכל כך יחודית שלו. וגם בריאות לא תזיק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה