בר, תזרקי אותו!

ההתפרצות המתוקשרת של בן זוגה נגדה לא משאירה מקום לספק: בר רפאלי חייבת לזרוק את הדושבאג. והאם מיקיאגי מעודד אונס? מאזן האימה, הנצחונות וההפסדים של נשים השבוע

10/06/2014
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS
» הוא לא ישתנה. רפאלי (צילום: שאטרסטוק)

העם בעד בר רפאלי

כששמענו לראשונה על התקפת הקנאה של בן הזוג של בר רפאלי, איש העסקים עדי עזרא (אפשר בעצם להפסיק עם התואר המפוקפק הזה, איש העסקים? עד היום לא הבנתי מה הוא אומר), היה נדמה שזו אגדה אורבאנית, המצאה של מדורי רכילות כדי להכניס ביחד את מיק ג'אגר והדוגמנית המובילה של ישראל לאותה פסקה. אבל כמה ימים אחרי, הסיפור מסרב לגווע, עדויות מוצלבות והפולו אפים נראים יציבים: רפאלי אכן הייתה נתונה למתקפת טרור גברי. בן זוגה לא יכול היה לשאת את העובדה שהיא מדברת עם ג'אגר, ובין אם הייתה מעורבת אלימות פיזית אם לאו, הוא התפרץ בזעם והשפיל אותה לעיני רבים. כרגע, אותם דיווחים חוזרים ומספרים שהדבר הוביל לפרידה, אבל היות שבעניינים שכאלה לא נדיר ליפול לאון-אנד-אוף, המדור מבקש להתגייס ולקרוא: בר, תזרקי אותו!

אלימות של גבר כלפי אישה היא בדרך כלל כרונית. היא לא נעצרת, אלא להפך, ממשיכה וגדלה עם הזמן והסליחות  - הנרקיסיזם של הצד האלים יעזור לו לקבל מחילה, או מקסימום למצוא מישהי אחרת שתיפול בקסמיו. לצערנו, ממעגל של אלימות כזו לוקח הרבה זמן להשתחרר, אם בכלל. לא מעט נשים נוטות לחשוב שיש לנו כוח לשנות גברים, אבל יש הבדל בין "יום אחד הוא ידע להרים את האסלה", לבין דפוסים של איום וכוחנות, שרק ילכו ויחמירו - ושוב, זה לא באמת משנה אם האלימות הייתה פיזית, והרי אלימות נפשית וכלכלית הן גרועות לא פחות. אינני רוצה לנתח את אישיותה של בר רפאלי ואת קשריה הקודמים, גם לא אכפת לי שהיא חייכה למצלמות כשיצאה מהמועדון - זכותה, אנחנו לא עוסקות כאן בהאשמת הקרבן. יתכן שזו הפעם הראשונה שהיא מוצאת את עצמה בקשר כזה, שהתעלמה מהסימנים המקדימים, שנתנה לעצמה להתאהב ולהסחף, ושרק בשבוע האחרון נחשף פרצופו האמיתי של עזרא. מה שלא יהיה, נחזור על המסר שוב ושוב, שלא ישתמע לשתי פנים: בר, תזרקי אותו!

ב"ערב טוב עם גיא פינס" דיווחו, אגב, שאמה של בר, ציפי לוין, מעודדת אותה להפרד מהדושבאג. נקווה שזה נכון, כי זה בדיוק מה שאמא צריכה לעשות.

כמה ענוג הוא 

חודש הגאווה בפתח, הוא יושק ביום שישי הקרוב במצעד השמח והצבעוני של תל אביב, וימשיך עד שאחרון הנצנצים ייבש. מי שלא ייצעד יהיה מיקיאגי, הוא עדיין בבית האח הגדול, שם נורא רצינו לאהוב אותו, אבל נורא קשה לעשות את זה. מיקיאגי זמר עילאי, כוכב לשעבר, אדם חכם, מהאנשים שהיה להם הכל וויתרו על זה, בחרו לחיות חיים צנועים ואמיתיים. עם כניסתו לבית "האח הגדול" הרבה ציפו שהוא יתחבר מיידית לאורטל בן דיין, אבל בעוד שהיא הגיעה עם אג'נדות מגובשות, מיקיאגי הלך על הטיקט האישי והרגשי, ודי מהר השניים התפזרוו למחנות נפרדים. עד כאן הכל בסדר, חלק מהמשחק, אלא שמיקיאגי החל לשחק מלוכלך. ראשית היה החרם שניסה לארגן על בן דיין, אחר כך התחברותו למרטין שצעקה על בן דיין כי "היא לא קיבלה זין הרבה זמן", אמירה שעצוב כשנשים לוקחות בה חלק. והנה, לא יבשה הדיו על הדחת אב"ד, ומיקיאגי ממשיך לנהוג בצורה פוגענית, ממחיש כי הוא אולי רגיש - אבל בעיקר לעצמו.

צילום מסך מאקו

"אתה יכול להזמין נערות ולאנוס אותן בברוטליות, אתה אל" אמר מיקאגי לאליהב בעיצומה של המשימה החדשה, משימת האלים. את הקטע היה אפשר לראות זאת עד לא מזמן ביוטיוב, אבל כמובן שהאחים הגדולים ב"קשת" הורידו אותו מהאוויר. העובדה שאב"ד כבר בחוץ כמובן עוזרת להתארגנות להדיח את מיקיאגי מיידית מהתכנית על שידול לאונס. יתכן שמדובר בפליטת פה בלתי מכוונת, אבל אני אתפלא אם ב"קשת" אפילו יקדישו לעניין נזיפה. האמירה האיומה הזו מגיעה על רקע של שימוש מדאיג בפועל "אונס" בשפה היומיומית, אם לא ידעתם, "אני אאנוס אותך!!!" הפך למחמאה שטינאייג'רים משחררים אחד לשני בלי לחשוב  (הנה פוסט חשוב שכתבה לנו על זה הנערה נעמה). רק במוצאי שבת בעת התכנית "תדליקו", שמתעדעת אנשים צופים בטלוויזיה (אל תשאלו), שמעתי נער כזה אומר על לינור מ"האח הגדול": "אם אני הייתי שם ישר הייתי תוקף אותה", כדי להדגיש כמה היא חתיכה. הקטע ההוא, אגב, לא שודר בשידור רציף בלתי ערוך כמו של מיקיאגי, אלא נערך ונארז לשידור, ואיש לא חשב להוריד אותו משם. מה יוצא מגדר הרגיל בצעיר שרוצה לתקוף אישה?

אבל בוא נדבר רגע על הקשר. האם אמירה כמו זו של מיקיאגי הייתה גרועה יותר אם הייתה מגיעה מפיו של גבר הטרוסקסואל? בעיני, כן. כאשר האומר הוא גם הפוגע בפוטנציה, יש בכך ערך מוסף של אלימות. גבר הומו שאומר דברים מהסוג הזה, שקול בעיני לאישה שאומרת "את צריכה זין" - זה רע ותוקפני ומגעיל, אבל בהעדר פער כוחות אמיתי בין הדובר למי שהאמירה מכוונת כלפיו, זה יכול להיות נסלח. אם מיקאגי יתנצל על מה שאמר, אותי זה יספק. ועדיין, חשוב לזכור, מיזוגניה הומואית קיימת. להומו יש פוטנציאל עצום להיות פמיניסט (קראו את הדברים היפים שאמר אביעד קיסוס לאחרונה), אבל היותו של אדם הומו לא אומר בהכרח שהוא רואה נשים, שהוא מבין אותן, שהוא ער למאבק המגדרי. ובעוד ההתארגנות למצעד הגאווה בשיאה, אקטיביסטיות לסביות זועמות על הדרתן מהשיח הגאה. בסרטון הזה, למשל, מספרים שתל אביב היא העיר הכי גאה בעולם -אבל לכל אורכו אין אישה אחת לרפואה.

פנים רבות להדרת נשים מהמרחב הציבורי, לפעמים היא נמצאת רחוק מאוד מחצרות החרדים.

 מה  זה שיער טוב?

אמש שודרה כתבה ב"כלבוטק" על נזקי הקראטין, חומר המשמש בהחלקת שיער מתולתל. אני מודה שלא צפיתי ולו בפריים אחד - אני מתולתלת גאה, לא מתעסקת בהחלקות, אז מה אכפת לי?  ובכל זאת, בכל פעם שיש ידיעה כזו על חומר מסרטן, על נזקים ארוכי טווח שנגרמים מתעשיית היופי, זה עניין לכולנו כנשים - הנה עוד דרך לדכא אותנו, לרושש אותנו ואף לפגוע בבריאותנו.

כשמדובר בדלגיטימציה שמקבלים התלתלים, אני כבר לוקחת את זה אישית. אחרי מקרים ספורים בחיי בהם השתעשעתי בפן, החלטתי - אין לי כוח לזה. אני לא מוכנה לחיות תחת טרור ההחלקה, לדאוג שחס וחלילה השיער שלי יירטב או יזוז ממקומו. אני לא מוכנה לשלם כסף מיותר כדי להראות יותר אסופה ורגועה, על פי סטנדרטים שלא אני קבעתי. התלתלים שלי הם חלק מהזהות שלי. לעיתים הם גם חלק מזהות עדתית שמנסה להכפיף את עצמה למראה אירופאי, ואז זה כבר לא רק דיכוי מגדרי, אלא גם גזענות (אני במקרה אשכנזייה מתולתלת, אז  האחרון לא תקף לגביי, ובכל זאת).

זאת הזדמנות להפציר בכולכם לראות את אחד הסרטים הדוקומנטריים המבריקים שראיתי  בחיי, "שיער טוב", של הקומיקאי כריס רוק - ולא, זו לא קומדיה פרועה, אלא תחקיר עמוק לתעשיית החלקת השיער והשזירות בחברה השחורה בארצות הברית. רוק, מסתבר, הוא פמיניסט לא קטן, והוא גם מחבר באינטיליגנציה בין שני הדיכויים - הגברי והגזעי. הנה טעימה מהסרט, היוטיוב מלא בעוד כמה, חפשו אותם ותודו לי אחר כך:

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה