חוק מוות במרשם: קדושת הבחירה

אישור ועדת השרים לחוק מוות במרשם מעורר מחדש את הדילמות המוסריות על נטילת חיים מול הרצון והזכות לקבוע כיצד למות. בימים הקרובים תעלה ההצעה לקריאה ראשונה בכנסת

09/06/2014
יצחק מזרחי קבלו עדכונים מיצחק מזרחי
  • RSS

אישור חוק מוות במרשם מעורר את בחינת אחת הסוגיות הקשות והרגישות ביותר ביהדות - המתת חסד או מוות בהחלטה תחילה. דיון שמוביל לצומת בת שתי דרכים: מצד אחד, אמת הדבר כי ההלכה מוקיעה הריגה, לאדם אסור לשלוח יד בנפשו וזאת מתוך הטעם והאמונה הראשונית כי הנפש היא פיקדון זמני בגופנו בר החלוף.

מצד שני, ההלכה מוקירה חד משמעית את החיים ואת ההנאה מהם, את ההומניות ואת החשיבה האנושית כי אל לאדם לסבול ויתרה מכך ההלכה לא מחייבת מחד או אוסרת מאידך על האדם טיפול או אי טיפול בעצמו, ולכן הבחירה בהמתת חסד לסובלים מייסורים על ערש דווי ואשר כלו כל הקיצים עבורם, הוא עניין הנתון לפרשנות ולבחירה אישית - נושא  שההלכה מקדשת, שהרי כבר נאמר "הכל קבוע מראש, והרשות נתונה".

חוק מוות במרשם. צילום: שאטרסטוק

משמע, כן או לא לקחת תרופות, הסתייעות אם לאו ברפואה כדי לרפא עצמנו הם לא חוקים כתובים בתורה הראשונית. ובזיקה ישירה, אין תקנה חד משמעית הקובעת שיש להחזיק בחיים גם בני אנוש הסובלים והעומדים בקץ החיים והם רגע לפני החזרת נשמתם לבורא.

עם זאת, החשיבה ההלכתית כי על הטבע לכאורה לעשות את שלו, שרירה וקיימת. מטעם זה, היינו עלולים לחשוב לכאורה שהרפואה עצמה חוטאת להלכה, שהרי היא מונעת מהטבע לעשות את שלו, מצילה ומטיבה עם החיים הנקלעים לאתגרי בריאות. אם אדם לא מטפל בעצמו זה לא יחשב התאבדות אלא הפקדת גורלו בידי שמים. ואם אדם עני, וידו אינה משגת תרופות יקרות ערך, אזי מה? הוא מתאבד? מפקיר נפשו? אם כך, מדוע למנוע מהרפואה  להטיב גם עם הסובלים על ערש דוויי? האם החזקה בחיים של מי שצריך לחזור לעולמו לא מפריעה לטבע לעשות את שלו?

לכל אדם זכות בחירה על חייו, ואת טעמי הבחירה והזכות או התשלום עליה ינהל "בדיון" פרטני מול הבורא ומולו בלבד. אל לו לדיון הזה להיות עניין שבכפייה, מה גם שסביר כי מי שיבחר במימוש החוק, יהיה מהציבור החילוני, וכן, יש לציבור הזה הזכות המלאה לחיות באמונתו ולגאול עצמו מייסוריו באופן שבו הוא רואה לנכון ולנהל את עצמו מול בוראו כפי שיבחר.

במקום להפריע בכפייה לבחירות אישיות, ראוי שכולנו נאמץ תפיסה המכירה בקדושת החיים ובקדושת הבחירה. תהיה זו גישה מצילת חיים שלנו כחברה ישראלית.

*****

הכותב הוא יועץ אישי ועסקי, חרדי לשעבר ומייסד המרכז לייעוץ בשיטת הקבלה מעשית, חוקר מיתוסים ואמונות תפלות ביהדות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה