גברתי הנשיאה

אחרי 66 שנים בהן כיהנו בתפקיד הזה גברים, מגיעה לנו נשיאה והאישה הכי מתאימה לתפקיד היא דליה איציק

09/06/2014
רינה בר טל קבלו עדכונים מרינה
  • RSS
» יודעת להקשיב. איציק (צילום: גטיאימג'ז)

מדינת ישראל עדיין לא סגרה את פערי השכר בין גברים לנשים וגם שוויון בתוך המשפחה עדיין לא הושג. אבל נשים בישראל הגיעו בשנים האחרונות להישגים ותפקידים שלא היו פתוחים בעבר בפניהן במדע, בכלכלה ובפוליטיקה. לכן אין עיתוי נכון מזה כדי שנפסיק להתנצל, לבקש או להתחנן - אחרי 66 שנים בהן כיהנו בתפקיד הזה גברים, מגיעה לנו נשיאה. ההתמודדות על הנשיאות פותחת הזדמנות שעלינו לקחת בשתי ידיים. הזדמנות היסטורית כזו לא צריכה להיעשות מתוך עמדת חולשה וגם לא מתוך עמדה לעומתית, זו החלטה משותפת של גברים ונשים שתסלול את הדרך לייצוג נשים בכל תחומי העשייה.

המועמדת שלי לתפקיד הזה היא דליה איציק. לבחירה שלי יש כמה סיבות. ראשית, הניסיון שצברה במשך עשרים שנים בכנסת ובממשלה, ביניהן כשרה לאיכות הסביבה, כשרת התעשייה והמסחר ושרת התקשורת, וכן כאישה הראשונה בתפקיד יו"ר הכנסת וכממלאת מקום נשיא המדינה הופך אותה למינוי מתאים למוסד הנשיאות. ואת זאת יש לומר בפה מלא – ליבת תפקיד הנשיא/ה נמצאת בחיים הציבורים ולכן עליו או עליה להכיר את העשייה הפוליטית מקרוב ואין ספק שדליה איציק יודעת כיצד להניע מהלכים בזירה זו.

סיבה שנייה היא יכולת ההקשבה של דליה איציק לרחשי האנשים. הדרך הארוכה שעשתה מן הילדות ברוממה אל לב מוקדי ההשפעה, אפשרה לה להכיר את פני החברה הישראלית לעומקם. היא ניחנה ברגישות חברתית שבצדה גם יכולת לא רק להקשיב אלא גם לעודד תיקון עוולות בפועל. בין השאר העבירה תיקון לחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, המשווה את תנאיהם של יתומים משני הוריהם לתנאיהם של אלמנים ואלמנות ואף שילבה עובדים עם מוגבלויות בעבודת הכנסת.

סיבה שלישית היא האג'נדה איתה היא מזוהה המקדמת נשים בחברה והרקורד בתחום זה. לאורך השנים הביאה לתוצאות מרשימות בעשייה ציבורית למען נשים- היא הובילה את המאבק נגד העלאת גיל הפרישה לנשים, קידמה נשים בשוק העבודה ובדירקטוריונים, העבירה הצעת חוק לחובת ייצוג הולם לנשים בוועדות בדיקה ממשלתיות ובוועדות חקירה וגם חוק המקדם ייצוג הולם של נשים ברשויות המקומיות בישראל.

ישראל של 2014 מוכנה לאישה נשיאה יותר מתמיד. הבחירה במועמדת שתיכנס למשכן הנשיא נמצאת בידי חברי וחברות הכנסת. נשים בתפקידי הנהגה יכולות למתן קונפליקטים ולדעתי אף מביאות לקבלת החלטות נכונה ושלמה יותר. לדליה איציק יש את הכישורים, הניסיון, הרגישות החברתית והנכונות לפעול למען שוויון אמיתי. אלו יאפשרו לה למלא תפקיד זה על הצד הטוב ביותר. לכן אני וחברותיי מארגוני נשים נוספים קוראות לחברי וחברות הכנסת, לנצל את ההזדמנות ההיסטורית ולהתקדם לעבר הגשמת מודל השוויון והייצוג ההולם של נשים בישראל – אישה נשיאה, דליה איציק.

הכותבת היא יו"ר שדולת הנשים לשעבר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה