האם תוספי תזונה הם בחירה או הכרח?

התזונה המודרנית לא מספקת לגוף את הכמות הנדרשת של ויטמינים ומינרלים שמסייעים לתפקוד טוב ומלא. מה הפתרון ואיך משלמים את הפערים?

08/06/2014
ד''ר דוד חפץ קבלו עדכונים מד''ר דוד חפץ
  • RSS

תוספי התזונה למזון האדם בימינו הם הכרח ולא ברירה, מאחר ואין באפשרותנו להשיג את התזונה המיטבית הדרושה לנו רק מהמזונות שאנו אוכלים. מניעת מחלה וטיפול קונבנציונאלי במחלה מצליחים כאשר משיבים לגוף את מלאי החומרים החסרים לו באמצעות תזונה מתאימה ונטילה של תוספי תזונה.

מחקרים מוכיחים בצורה חד-משמעית, שהתזונה המודרנית לקויה וגורמת להתהוותן האיטית של מחלות כרוניות קשות מאוד, ממיגרנה עד מחלות לב וסרטן. המחלות נגרמות מאי אספקה טבעית של החומרים הביוכימיים המזינים והגורמים לגופנו לתפקד במיטבו.

מרבית בני האדם סובלים בלי ידיעתם מתת-תזונה בקיבה מלאה, ומשלמים מחיר מלא בבריאותם ובחייהם. 2/3 מסך כל הקלוריות שצורך האדם הממוצע, הם מזונות ריקים לגמרי ממינרלים וויטמינים, שרובם הוסרו והושמדו בתהליך התעשייתי. שליש מהמזון הנותר אין בו כדי לספק את המרכיבים החסרים בגוף האדם.

תוספי תזונה. צילום: שאטרסטוק

למה המזון שאנחנו צורכים לא מספיק?

1. עיבוד המזון התעשייתי משמיד ומסלק ויטמינים, מינרלים וסיבים, בגלל זיקוק מופרז, חימום גבוה במיוחד והפעלת חומרים כימיים. דוגמה לנזק שנגרם מתהליך עיבוד המזון היא עיבוד האורז. עדיין מקובל להסיר את הקליפות מגרגרי האורז, המהוות את עיקר ערכו, כדי לקבל אורז לבן. כאשר התזונה התבססה ברובה על אורז לבן, התפרצה מגפת הברי-ברי. זה אומר מחסור חמור בוויטמין B1.

2. החקלאות המודרנית מוציאה מהקרקע מינרלים, בלא שאיש טורח להחזיר אותם. המעט שמוחזר (אשלגן, זרחן וחנקן) מבטיחים רק יבולים גדולים אך בעלי ערך תזונתי נמוך. המינרלים: ברזל, יוד, סידן, מגנזיום, סלניום, כרום, מוליבדן, קובלט, פלואור, נחושת, אבץ ומנגן, אינם מוחזרים. ריכוזם בקרקע יורד והופך למפגע בריאותי חמור. איש אינו מעלה על דעתו, שהחקלאות המודרנית מדשנת את הקרקע בחומרים לא אורגניים במקום בתערובת טבעית לזיבול, ולכן הקרקע מדולדלת דרך קבע. התוצאה : תת-תזונה על קיבה מלאה אשר מתפתחת בארץ זה עשרות שנים.

3. מפגעים סביבתיים – זיהום, חומרי הדברה, כימיקלים, נביעת אלקטרונים ממערכות טכנולוגיות – מגבירים את הצורך בנוגדי חמצון למען טיהור מערכות הגוף מהנזקים הנגרמים.

4. שימוש גדול באנטיביוטיקה פוגעת בחיידקים הידידותיים, ולכן אין מי שיגביל את שגשוגם של השמרים הגורמים למחלות (Candida Albicans). צריכת תרופות ואלכוהול יחד עם רמת המתח הגבוהה בחיינו, מגבירים אף הם את הצרכים התזונתיים של האדם.

5. מגוון מחלות פוגעות בתזונתנו, ותרופות רבות חוסמות את השפעת מרכיבי המזון על הגוף.

כמו לכל מנוע או מערכת טכנולוגית, גם לגוף שלנו יש קלט, תהליך עיבוד ופלט: 2/3 המזון בארץ אין בו כלל ערך תזונתי ורק כ-1/3 המזון באיכות טובה – כל מנוע מעולה היה נהרס תוך זמן קצר, אילו הזינו אותו ב-2/3 דלק גרוע. לכן ברור מעל לכל ספק שאין באפשרותנו להשיג את התזונה המיטבית הדרושה לנו רק מהמזונות שאנו אוכלים.

האיזון הפנימי

הגוף שלנו חייב לקלוט את כל החומרים החיוניים לקיומו בכמות הדרושה – חמצן, מים ומזון על כל מרכיביו: ויטמינים, מינרלים, אנזימים, חומצות-שומניות, חומצות-אמינו מהחלבון וגלוקוזה לייצור אנרגיה. הגוף חייב לעבד ולנצל במלואו את כל החומרים החיוניים לתפקידו על-ידי פירוק מושלם של המזון למרכיביו הסופיים והעברתם לתאים, להפקת אנרגיה ובניית תאים חדשים. בנוסף, הוא חייב לסלק באופן מוחלט ומידי את הפסולת שהצטברה בתאים על-ידי הוצאה מהירה של האשפה שנוצרה בתהליך חילוף החומרים, ונטרול וסילוק הכימיקלים המזיקים שנבלעו.

בריאות הגוף והנפש היא מצב נורמלי וטבעי כל עוד לא הופר "האיזון הפנימי". הברירה בידיך. יש כאלה המחכים עד שמחלה אנושה תתקוף אותם ומקווים שהרפואה תושיע, כפי שתמימים נוהגים, ויש כאלה שמשקיעים כעת קצת זמן ואנרגיה, על-מנת לזכות בעתיד בבריאות טובה.

כל תהליכי החיים תלויים באנזימים. בלי אנזימים אין תהליך חילוף חומרים. אולם בלי וויטמינים ומינרלים אין פעילות של האנזימים. החלבונים תורמים לבניית רקמות חדשות. לשם כך דרושה פעילות של האנזימים. אולם בלי וויטמינים ומינרלים אין פעילות של האנזימים. הגוף משתמש בפחמימות ליצירת אנרגיה. לשם כך דרושה פעילות של אנזימים. אם יחסר וויטמינים ומינרלים, הגוף איננו מסוגל להפוך את הפחמימות לאנרגיה. השומנים תורמים לבניית הורמונים. כדי שחומצות שומן יהפכו להורמונים, דרושה פעילות של אנזימים. בלי וויטמינים ומינרלים, אין פעילות של אנזימים.

אין לרפואה הקונבנציונאלית מה להציע בכל הנוגע למניעת מחלות. אדם חייב תחילה לחלות על-מנת שהרפואה תעסוק בו, וכאשר המחלה מתפתחת ומתגלה, מטפלת הרפואה לרוב בסימפטומים החיצוניים שלה, בלא לגעת בסיבות הבסיסיות להיווצרותה. תוספי התזונה הם חיוניים ונחוצים לנו ביותר על מנת להחזיר לגוף את האיזון הביולוגי הנדרש לתפקודיו השונים, ובכך למנוע מחלות ובמקרים רבים גם לרפא. לכל אדם נדרשת תזונה המבוססת על מינון בסיסי של תוספי תזונה. כמו כן על כל אדם שכבר חולה במחלה מסוימת או בעל נטייה גנטית ללקות במחלה, ליטול תוספי תזונה ספציפיים ובכמות מוגברת כדי לעזור בריפוי ובשיקום.

*****

בתאריכים 10-11 ביולי 2014 יתקיים "כנס אוכלים בריא 6" בתיאטרון גבעתיים, בו  ישתתף ד"ר דוד חפץ בפאנל בנושא "בעד ונגד תוספי תזונה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה