מי רוצה לראות לידה בטבע?

בריאליטי חדש בארה"ב ישתתפו נשים שיולדות בטבע. הן ישתפו את העולם ברגעים הכי אינטימים שלהן והצופים בבית לא יעזו למצמץ. כששיקולי רייטינג עולים על כל דמיון

08/06/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

אישה הולכת ערומה ביער ולצידה גבר שלא מוריד ממנה לרגע את העיניים. הוא מלטף, מחבק, מתרגש ואולי קצת לחוץ. בשלב מסוים היא עוברת למצב כריעה ומשמיעה קולות. לא, זה לא מה שנשמע לכם. מדובר באישה שעומדת ללדת בטבע, ואת הרגע האינטימי והאישי שלה עם בן זוגה היא הולכת לחלוק בקרוב עם כל העולם.

זוכרים את הריאליטי "בייבי בום" של ערוץ 10 על זוגות בחדרי לידה? מתברר שהוא משחק ילדים לעומת הדבר הבא. בריאליטי חדש בארה"ב יופיעו נשים שיולדות בטבע ללא ליווי רפואי. הרעיון לתוכנית החדשה והשנויה במחלוקת  "Born in the Wild" נוצר בהשראת סרטון יוטיוב שזכה למליוני צפיות (גם בקרב קוראי סלונה).

לידה בטבע. צילום מסך מתוך יוטיוב

אין ספק שלתוכנית הזאת יהיה רייטינג גבוה. מדובר בשילוב מנצח של יצר הסקרנות והמציצנות עם הנושא שנוגע כמעט בכל בית – הריון ולידה. מכיוון שהרף רק עולה, מפיקי התוכניות מרשים לעצמם לאתגר את הצופים עם השאלה איפה עובר הקו האדום. קו שמזמן כבר שינה את הצבע שלו לורוד בהיר כי הכול לגיטימי, חופשי ומשוחרר. אם פעם לא היינו יכולים לדמיין תוכנית כזאת, היום אנחנו מרימים גבה או שתיים אבל רגע אחרי שואלים באיזו שעה היא משודרת. אל תופתעו אם בעקבות הצלחת התוכנית, הריאליטי הבא יהיה בנושא המתבקש - איך באים ילדים לעולם.

לידה היא דבר טבעי, על זה אין בכלל ויכוח. גם אני ילדתי פעמיים בלידות טבעיות (בבית חולים) ואין ספק שמדובר בחוויה מרגשת. אבל למה ברגע הכי אינטימי, ברגע הזה שנשים צריכות להתרכז בנשימות, אולי לתת יד לבן זוג או לאמא ולהתמודד עם הצירים – למה אותן נשים מאפשרות לצוות צילום להקיף אותן? ונגיד ומסיבה כלשהי הן רוצות להופיע בפריים טיים ברגע הכי אישי שלהן, למה העולם משתף פעולה? מתי ישימו סוף לפורנוגרפיה הזאת? כן, אני יודעת מדובר בדבר טבעי, יפה ואולי גם תמים אבל כשמעורבים בזה שיקולי רייטינג אין לי דרך אחרת לקרוא לתקרית הזאת ולצעוק - שמישהו יעצור את הרכבת ויוריד ממנה את כל המשוגעים שנותנים לזה יד.

אני משערת שאחד השיקולים של אותן נשים שהחליטו לשתף פעולה עם מפיקי התוכנית היה לגרום להעלאת המודעות לנושא של לידות טבעיות. כנראה הנושא חשוב להן מאוד וכל האמצעים כשרים מבחינתן כדי להעביר את המסר. אבל יש פה סיכון ואחריות שהגוף המפקח על תוכניות הטלוויזיה צריך לקחת בחשבון, משרד הבריאות וכל גוף אחראי אחר שיכול לעצור את התוכנית הזאת.

אמנם הטרנד של חזרה לטבע מבורך מאוד - לאכול בריא, לסמוך על עצמנו יותר, ופחות להסתמך על דברים חיצוניים, אבל אי אפשר להתעלם מהנתונים. ממחקר בינלאומי ענק נמצא כי קיים סיכון תמותה פי 3 בלידה טבעית בהשוואה ללידה בבית חולים. אמנם גוף האישה חזק ומסוגל להתמודד עם לידה בהצלחה גדולה אבל לא חסרים מקרים בהם תינוקות נמצאים במצוקה בלידה וניצלים בזכות האמצעים הרפואים המתקדמים. חשוב שלפני שנשים יעשו את ההחלטה כיצד ללדת הן יבחנו טוב טוב את השיקולים של בעד ונגד ולא יושפעו מטרנד שמצטלם יפה בטלוויזיה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה