"נשים יובילו את המהפכה השלישית"

"הספר 'לפרוח' מעלה שאלה נוקבת: מהם המדדים להצלחה שראוי לנו לשנות ולאמץ, שכן הקיימים - מדדי כסף וכוח - פוגעים בבריאותנו". יו"ר סלונה, שירה מרגלית, בהקדמה מיוחדת לספרה החדש של אריאנה האפינגטון

05/06/2014
שירה מרגלית קבלו עדכונים משירה
  • RSS
» הטכנולוגיה השתלטה על חיי. מרגלית (צילום: שלומי מזרחי)

בקיץ 2012, במטבח בביתי, קיימנו אני ואימי עירון, מנכ״לית סלונה, שיחת ועידה עם נציגי האתר האפינגטון פוסט. על הפרק: הסכם תוכן בין אתר החדשות והבלוגים הגדול בארה״ב, לסלונה - אתר הנשים והבלוגים שהיה אז בן השנתיים. אחרי שיחה של מספר דקות עם עוזריה, אריאנה האפינגטון הצטרפה לשיחה. פצצת אנרגיה עם מבטא יווני, חקרה אותנו לפרטי פרטים. הסתכלה באתר דרך גוגל טרנסלייט ציינה שהוא נראה מצוין ושאלה ״אז מה בעצם אתן עושות״? אמרנו לה: ״אנחנו הקול של הנשים בישראל״. קולן של הנשים הדעתניות, החכמות, המעורבות. ״פאביולס״ האפינגטון אמרה. ״זה חשוב מאוד לתת מקום לקול הנשי״.

למחרת הגיע במייל הסכם שת״פ תוכן לחתימה. ומאז סלונה מביאה לגולשיה תכנים מתורגמים לעברית מהאפינגטון פוסט ומפרסמת  שם תכנים באנגלית בבלוג סלונה.

 כבר כמה ימים שספרה החדש של אריאנה האפינגטון מונח ליד מיטתי. אני מנסה לבחון את תחושותיי, את עולמי, ביחס לתפיסת עולמה. שואלת את עצמי עד כמה נחוץ לנו הממד השלישי, זה שבו עוסק הספר, כדי להמשיך ולחיות בעולם הדינמי והמשתנה שלנו, באופן שפוי.

 הספר "לפרוח" מעלה שאלה נוקבת: מהם המדדים להצלחה שראוי לנו לשנות ולאמץ, שכן הקיימים - מדדי כסף וכוח - פוגעים בבריאותנו.

האפינגטון מתארת את המדד השלישי הכולל לדבריה 4 גורמים: רווחה, תבונה פליאה ונתינה. אני מודה כי לרגע חששתי שמא מדובר באוסף אמירות רוחניות, ניו אייג'ייות וטרנדיות, אבל ככל שהעמקתי בקריאה, הבנתי יותר ויותר עד כמה נחוץ שינוי מחשבתי, ובמיוחד עבורנו נשים.

נשים מוערכות, קרייריסטיות, עסוקות בשנים האחרונות בהתמקדות במה שזכה לכינוי "איזון קריירה", מתוך הבנה שהן חוות רמת דחק בלתי נסבלת.

גדלתי והתחנכתי על פי תפיסת עולמו של אבי, העיתונאי דן מרגלית. עבורו "העבודה היא חיינו", היא המהות, היא המשמעות והיא זו שמאפשרת לנו להשיג את העיקר. אבי בטוח שעבודה ויצירתיות מאריכות את תוחלת החיים. בדיוק הפוך ממה שנטען בספר. אבי, שחצה את גיל 75, מתהדר בפנינו, בנותיו, כי מעולם לא נטל יום חופש "סתם כך" וכי החופשות המעטות שעשה בחייו היו כדי "לשמור על שלום בית" וגרמו לו להתגעגע לעבודתו.

בהתחלה התבלבלתי. הפער בין שתי תפיסות העולם הטריד אותי. אלא שאז הבנתי: זו תמצית השוני העצום בין אנשים בני דורו של אבי לבין אנשים בדמותה של האפינגטון, שחיה בעולם הרבה יותר עמוס ומהיר מזה שלו.

הנתונים המדעיים המובאים בספר, שלוקטו מקרב מיטב החוקרים, לא מותירים ספק. רמות הדחק הנובעות מריבוי מטלות ואמצעי תקשורת, ביחד עם מחסור בשעות שינה ועם תרבות שחינכה אותנו שהצלחה מתורגמת לכוח ולכסף, ייגרמו למותנו בטרם עת, ממחלות לב או סוכרת.

השאלה "אילו חיים אנו רוצים לחיות" היא שאלת השאלות של המאה ה-21. בפרט עבורנו, הנשים. אנחנו עדיין נאבקות לשוויון מעמדי, לשכר השווה לזה של עמיתינו הגברים, לייצוג הולם ומשמעותי במדיה, בפולטיקה, בספרות ובמדעים וכן באקדמיה. המהפכה שהחלה לפני כמאה שנים במאבק למען זכות הצבעה לנשים ועדיין נמשכת. יש האומרות שהיא בעיצומה ושכיום היא מתמקדת בנסיון להשיג גישה מלאה לנשים לחדרי מקבלי ההחלטות.

השאיפה לממד השלישי, כמוה כמהפכה נשית. חלקים נרחבים בספר עוסקים בנתונים ובאנקדוטות על אודות נשים שוויתרו על קריירה משגשגת. נשים שהחליטו ביודעין לשנות את מעמדן ל"מנהלת מצליחה לשעבר" לטובת גידול ילדים או לפחות למען איזון הגיוני באורח החיים התובעני. זאת כשהטכנולוגיה שאמורה היתה להקל על חיינו הפכה אותם לבלתי נסבלים מבחינת האנרגיה שנדרשת מאיתנו.

אריאנה האפינגטון, צילום: דיימון דאלןאריאנה האפינגטון, צילום: דיימון דאלן

אם בעבר התייחסנו לאבחנה בין  DOING ל BEING מתברר כיום שהמכשירים החכמים והרשתות הסלולריות הזמינות בכל עת לא מאפשרים לנו כמעט TO Be בשום מקום באמת. הודעת מייל קופצת באמצע הלילה, בזמן שאנחנו משכיבות ומשכיבים את ילדינו, קוראים להם סיפור לפני השינה או במהלך ארוחת ערב משפחתית וכדומה.

היו זמנים בהם חשבתי שלהיות מולטי-טאסקינג (רב משימתית) הינו יתרון אדיר, כישרון ייחודי ויעיל, וכנראה שיש בכך מן האמת. ואולם עם השנים למדתי שהיתרון הוא גם חיסרון. הוא מדגיש את חוסר היכולת שלנו להיות נוכחים באופן מלא. הנוכחות שלנו הפכה להיות חלקית – עם חברים, עם בן הזוג ועם ילדינו. התופעה כה חמורה בעיני, עד שבביתי נאלצנו להנהיג מנהג: ארוחת יום שישי ללא טלפונים, כשאנו מתחננים לחצי שעה של ניתוק.

הילדים בדורנו, כמונו, לומדים כי מכשירי הסלולר הזמינים הם הקשר המרכזי שלהם לעולם החברתי ולעולם החיצון בכלל. אנו מדברים בקצרה, מתעדכנים באסונות, ועובדים בו זמנית. פלא שאנו מותשים כל כך?

כשבתי הקטנה מניחה את הספר שבידה, עוצרת את שטף הקריאה הראשוני שלה לפני השינה, ומביטה לראות האם אני מקשיבה לה - אני יודעת שמשהו עמוק מאד השתבש באופן שבו הטכנולוגיה השתלטה על חיי. בספר מוזכר שמו של מארק ביטמן, עיתונאי האוכל של הניו יורק טיימס, שמודה כי הוא מכור לטכנולוגיה. ביטמן הוא מאותם אנשים שבודקים אובססיבית את האימייל במכשיר הסלולרי שלהם, גם כשהם בעיצומה של טיסה טרנסאטלנטית.

לא, אין לי כוונה לבדוק אם אני עצמי נוהגת כך.

על פי הנתונים המובאים בספר, כמעט מחצית הנשים מוותרות על הקריירה לאחר הולדת הילד הראשון ורק מעטות מהן חוזרות להתמקד בקריירה לאחר שהילדים גדלים. הנתונים המטרידים הללו מעידים יותר מכל על הרצון העז לחיות חיים שונים ומאוזנים.

אמנם הנתונים מתייחסים לנשים שילדו, אבל אני משוכנעת שהמגמה הזו היא נחלתם של נשים וגברים כאחד הכמהים לשינוי אמיתי. רבים מעידים על רצון להספיק לבצע דברים נוספים בחייהם מלבד קריירה, בשקט ובשלווה. יציאה לחופש, זמן איכות עם ילדים, בילוי עם חברים, קריאת ספר או סתם בהייה ללא תחושה שמשהו רודף אחריך, זו תהיה בסופו של דבר המהפכה השלישית עליה מדברת הסופרת. ייתכן שנשים הן אלה שיובילו אותה, אך היא תשרת את כל בני המין האנושי ללא הבדל דת, גזע או מין. זהו צורך אנושי אמיתי שיקבע את האופן בו יתקיימו קשרינו האישיים, החברתיים והאינטימיים.

אם איננו רוצים למצוא עצמנו הופכים לרובוטים שעברו השתלת סטנט בעקבות התקף לב, ולא מעוניינים להיות תלויים בכימיקלים שונים, כדאי מאד שנבצע שינוי באורחות החיים. נסגל טכניקות שישחררו אותנו ממטלות, טרדות ואימיילים. האפינגטון מתייחסת בספרה גם לענין שעות השינה המועטות שכפינו על עצמנו במרדף אחרי הצלחה וכתוצאה של ריבוי מטלות.

ועוד משהו: בעודי מסיימת לכתוב שורות אלה נתקלתי בעבודה שכתבה בתי הבכורה נועה, בת ה-16. העבודה עוסקת במעמד האישה בספרות ילדים ובמדיה. כשעילעלתי בעבודתה של בתי הבנתי, שוב, עד כמה רבות המשימות שעדיין נצבות בפנינו, הנשים. אמנם מהפכות רבות עדיין לא הושלמו ומהפכות נוספות נמצאות בעיצומן ועדיין, כנראה שהגיע הזמן לצאת למהפכה נוספת שתשנה ותשפר את העולם.

>> לקריאת הפרק הראשון מתוך "לפרוח", ואולי לזכות באחד מ-20 עותקים חינם, הכנסו לכאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה