"פרויקט הלהקה" ולמה ביטלתי את ערוץ הילדים

כשהבת שלי הכריזה שהיא רוצה מייקאובר, הבנתי שאני חייבת לעשות מעשה. לא יתכן שאלה התכניות שמחנכות את הדור הצעיר שלנו

02/06/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

יש מצבים בהם לא משנה בכלל איזה מסרים את מעבירה לילדים שלך, ההשפעות בחוץ יביסו אותך, תצטרכי לעבוד כפליים כדי למחוק אותן. השבוע התרחש מצב כזה שהותיר בי צלקת חדשה של אשמה. הבת שלי בת השבע הכריזה שהיא רוצה להיות כבר נערה כדי שתוכל לעשות לעצמה מייקאובר כמו ב" פרוייקט הלהקה".

זו תוכנת ריאליטי לילדים המשודרת בערוץ הילדים, כן, אותו ערוץ בסיסי בחבילת הערוצים המצהיר ללא הרף על מחויבות חינוכית ובפועל מחנך את ילדינו הצופים להתרגל להסתמם בריאליטי כבר מגיל היסודי. בריאליטי זה מתמודדים בני נוער בתחרות להשתייך ללהקה פופ, גרים יחד במעין בית במשך חודש כמו באח הגדול מזורז, ומנסים בשלל סיטואציות המלמדת כי טבע האדם רע מנעוריו.

צילום: יח"צ

ההדף שספגתי בעקבות דבריה של הילדה נמשך עדיין. שוחחנו על משמעות הרצון הזה, מהו מייקאובר, אותו הליך שיפוץ חיצוני שרבות נערות כדי לגבור על מתחרות, וכמו בריאליטי, מדווחות על כל שלב בהגיגיהן הערוכים. חירפתי את שכלי כדי לצפות בתוכנית הזו, וחוויתי חצי שעה מעציבה. ארבע בנות 18 שאפתניות, לא מנוסחות כמו שהיינו גם אנחנו, מוצמדות לאנשי "סטיילינג" שיודעים לומר הרבה "זה מהמם", או, "זה מה זה מהמם". ומקץ מערכה אחת הם הופכים אותן לדודות מפורכסות שנראות 10 שנים יותר במקרה הטוב.

מדכא לראות איך הנערות בהתחלה מסתייגות מהשינוי, אבל מסע שכנוע של גברים שכולו מתק שפתיים מתחנחן ובסאבטקסט שלו יש רק דבר אחד: "את פגומה, את חייבת תיקון", הצליח להם בסוף. במיוחד נגעה לליבי הנערה שצבעו לה את השיער לאדום ואז הפעילו עליה לחץ לעשות משהו עם הגבות העבות האלו, לצבוע גם אותן ולדלל דחוף מאמי. איך בכמה דקות ערוכות היא עברה מ"אני בחיים לא נוגעת בגבות שלי", והן באמת היו גבות יפות מאוד, לבובה מהונדסת שהלכה כל הדרך לדימוי שאותו רצו למכור, היא פשוט הייתה למוצר.

צילום: יוטיוב

י

בשלב בו שכנעו נערה אחרת לגזור את שיערה הארוך והיא התייפחה, מכרו לה שזה למטרה טובה, כי יתנו את השיער לחולי סרטן, ואז אפילו הבת שלי גיחכה בציניות, מוקדמת מדי לגילה, שבע וחצי.

כן, שאלתכם הקוראים מגיעה אלי, אז למה היא רואה את זה? ובכן, החלטתי: אני אחסום את ערוץ הילדים מהטלוויזיה המשפחתית. אבל תמימה אני לא ואני יודעת שהמסרים הרעילים מחכים לה בכל פינה ותפקידנו הוא לתקן את הנזק ככל האפשר. השאלה היא אם במלחמה הזו יש לנו סיכוי כשאפילו ערוץ הילדים משתתף במזימה לשכנע ילדות מגיל יסודי שהן פגומות חיצונית וחייבות בתיקון מוקדם ככל האפשר. המזימה הזו  היא עסק כלכלי מחושב לכל דבר, זה שימכור להן פרסומות בריאליטי הבא שיצרכו, בערוץ המסחרי ההגלוי, השקוף, לא הזה מתחפש לערוץ ילדים מסונן ונקי.

אבל ילדים כבר מתחילים מוקדם מדי להבין את המניפולציות והשקרים בעלה התאנה של הערוץ הזה, השבוע הוא יצא בקליפ עם "מיטב כוכביו", ובו הם שרו שיר על נזקי עישון הסיגריות והמליצו לצופים לא לעשן. שנ ילדיי העירו באופן מפוכח מדי שהם מזייפים כי חלק מהמשתתפים בעצמם מעשנים,  רואים אותם בסדרות וברשת. זה אמנם נושא אחר אבל אולי זה עוזר להם להאמין  לי כשאני מסבירה להם על מנגנוני ההונאה בריאליטי ואיך הוא רחוק מהמציאות ומהתנהגות סבירה של המשתתפים בו, ואפילו אורטל חתרנית אחת לא תשנה את המערכת הזו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה