אני רק ישים את זה כאן

מאלה ש"רושמים כתבה" ועד לזה ש"מוזג שניצל", עובר ב"כנסו", "אני ישים לך" ו"כמה עלה המכנס?" - הבלוגר עידו קינן ריכז את השגיאות הכי מטריפות בעברית, בשרשור פייסבוק מעניין

02/06/2014
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

הבלוגר ואושיית הרשת עידו קינן (חדר 404), החתום על השרשורים הכי ארוכים ומסועפים בפייסבוק, גייס את כוחו הציבורי כדי לגרום לנו לדון קצת בשפה העברית. מאות מגיבים כבר חתומים על שרשור שנפתח בבקשתו של קינן למנות את הטעויות השנואות עליהם, או בלשונו: "שגיאות בעברית שמטריפות אתכם עד לרמה של לחרוט על המסך עם מזלג. דונו".

התוצאה היא שעות של קריאה מרתקת, עם רגשות מעורבים: מצד אחד, בעידן נטול הגהה ודקדוק, כיף לראות שיש עוד אנשים שאכפת להם מהשפה העברית. מצד שני, התגובות היו מדכאות, הן הזכירו לנו זוועות כמו "אני ישים" במקום "אשים", את השימוש הקלוקל בפועל "רשם", את השיבוש המתועב "להשכיר" במקום "לשכור", וכמובן את כל אלה ש"מוזגים שניצל", קונים "מכנס" ו"תחתון" ואחר כך, במקום ללבוש "שמים" אותם.

מה שהקפיץ את קינן עצמו, הוא מספר, אלה שני ביטויים בלתי נסבלים בהם נתקל "להתנות אהבים" (צריך להיות לתנות), והפסיק המיותר בת'כלס: "כותבים את זה תכל'ס אבל אני מוכן לחיות גם עם תכלס. אבל ת'כלס? אני קורא את זה Thakhles וזה מוציא אותי מדעתי המעורערת".

"אני מאוד אוהב את השפה העברית", הוא משחזר את מקורות השרשור, "והיא גם כלי העבודה העיקרי שלי. מצד אחד, טעויות ועילגויות צורמות לי באוזן באופן כמעט פיזי, ומצד שני אני מאוד בעד האבולוציה של השפה, שכוללת גם 'שגיאות' שהופכות ללגיטימיות. עניין אותי לדעת אילו שגיאות צורמות לאנשים שונים, אילו מהן צורמות גם לי ואילו נראות לי כמו תחדישים מוצלחים"

ידעת שהסטטוס יבער כך?

"כמובן. יש נושאים שתמיד מדליקים אנשים, לא משנה כמה פעמים הם כבר דנו בהם".

 הנה כמה צילומי מסך מובחרים מהשרשור, ואם אתם עוקבים אחרי עידו קינן בפייסבוק, תמצאו את כולו כאן

0

1

2

3

4

>> ספרו לנו בתגובות, מה השגיאות שמטריפות אתכם?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה